מערכת COL | יום כ"ו חשוון ה׳תשע״ג 11.11.2012

הצדעה לשלוחים > נחתם הבנקעט העוצמתי ● סיקור מקיף

קרוב ל-5,000 שלוחי הרבי ותומכיהם השתתפו במעמד הבנקעט העולמי באולמי 'הילטון' במנהטן ● מרכז התקשורת החב"די - COL העביר שידור-חי לגולשים ברחבי העולם ● בפנים: סיקור מקיף מהבנקעט ותמונות ראשונות בנקעט תשע"ג
הצדעה לשלוחים > נחתם הבנקעט העוצמתי ● סיקור מקיף
הבנקעט הגדול, אמש (צילום: לוי פרסיה, COL)

מאת צוות כתבי COL לכינוס השלוחים

כבכל שנה, מרכז התקשורת החב"די - COL, העביר שידור-חי מהבנקעט - מעמד ההצדעה לאלפי שלוחי הרבי ברחבי העולם. השידור הועבר באמצעות אתר חב"ד.אורג בעברית.

הכינוס נערך השנה באולמי "הילטון" במנהטן, לאחר שהועבר ברגע האחרון
ממסוף קרוז ברוקלין, בעקבות סופת ההוריקן "סנדי" שגרמה להצפה ולנזקים קשים.

דברי פתיחה נשא יו"ר 'ועד הכינוס', הרב משה קוטלרסקי. "ברוך הבא ל-4,622 שלוחים שנמצאים כעת בארבעה אולמות, ברוך הבא לכולם", פתח הרב קוטלרסקי בקולו הרם, "הנה מה טוב ומה נעים שבת אחים גם יחד. אנחנו כולנו ביחד, למרות המרחק הפיזית בין האולמות"...

הרב קוטלרסקי המשיך: "שמהחדר הזה תצא אנרגיה לכל העולם. יש מדינות ללא אנרגיה, אך מכאן הם יקבלו אנרגיה".

במהלך דבריו, הרחיב הרב קוטלרסקי על מוטו הכינוס: 200 שנה להסתלקות כ"ק אדמו"ר הזקן נ"ע, מייסד חסידות חב"ד ובעל התניא והשולחן ערוך, ו-70 שנה להדפסת הספר 'היום-יום'.

איומים על העם היהודי

הרב קוטלרסקי סיפר סיפורים קצרים מתולדותיו של אדמו"ר הזקן ושילב זאת עם הוראות לחיי היום-יום של כל אחד ואחד מאנ"ש.

"אלה זמנים לא קלים עבורינו, יש איומים גרעיניים וכדומה, יש געגועים לרבי, תמיד כשהיה איום על העם היהודי, הרבי היה מכריז על מבצע שהיה שומר על העם היהודי. היום המצב לא פשוט. אנחנו לא יודעים מה יהיה מחר. מה שכן אנחנו צריכים - לקחת את המסרים מהרבי, הפעולות והמבצעים, ולהיות עסוקים בזה. כמו שעושים קוקטייל של תרופות - כך צריך לעשות כאן.

"בואו נתפלל שיהיה ביטחון בארץ-ישראל, למען העתיד שלנו ושל ילדינו. שהקב"ה ייתן לכל אחד ואחד ברכות ונחת יהודי-חסידי מכל המשפחות שלנו, שיהיה לנו את הסובלנות וההבנה, שנוכל להתמודד מול כל הניסיונות ושנזכה לגאולה האמיתית והשלימה. הרבי הבטיח שזה דור האחרון לגלות ודור הראשון לגאולה".

בסיום דבריו, הזכיר הרב קוטלרסקי את מצבה הרפואי הסבוך של הרבנית קרינסקי, רעייתו של מזכיר הרבי ויו"ר ה'מרכז-לענייני-חינוך' הרב יהודה קרינסקי. מסיבה זו, הרב קרינסקי נאלץ להיעדר מאירועי הכינוס בימים האחרונים, כולל מתצלום התמונה המסורתית בחזית 770.

שלוחים שנפגעו מההוריקן

נעימה מוזיקלית קלה ומיד לאחר-מכן הוזמנו נציגי השלוחים להגיד פרק תהילים - הרב בנימין יעקבס, רבה הראשי של מדינת הולנד, והרב רצייעס מיסוד המעלה.

בתום אמירת התהילים, הוקרן סרטון קצר על השלוחים שנפגעו בסופת ההוריקן "סנדי" וסייעו, למרות הכל, ליהודים שהיו זקוקים לכך. הרב קוטלרסקי דיבר על מסירות נפשם של עשרות שלוחים, שחלקם נשארו ללא קורת גג.

הסרטונים נערכו בימים האחרונים על-ידי צוות חברת המדיה החב"דית - JEM.

יציאה לשליחות

לדבר תורה, בפתח הכינוס, הוזמן הרב השליח הרב אליהו רוזנפלד מליסבון שבפורטוגל. "הוא החל את הפעילות המיוחדת שלו עוד כבחור", הקדים הרב קוטלרסקי.

הרב רוזנפלד הביא נקודות מפרשת השבוע וקישר זאת לחיי השליחות שלו. "הרבה שואלים אותי איך אני יכול לחנך את הילדים שלי, הגדלים במקום לא מסורתי. אלה שאלות טובות, אני בטוח שרבים פה באולם שואלים את עצמם את אותם שאלות", אמר השליח הרב רוזנפלד והביא תשובה מהתורה.

"בפרשת לך-לך ראינו במוחשות את היציאה לשליחות. כדי לקבל ברכות, אדם צריך להשתנות, צריך להיות מוכן לקבל את האנרגיה הרוחנית, לצאת מהגבולות שלו - לך-לך. הנוסחה לכך היא פשוטה- לך-לך. תעזוב את הכל, את האנוכיות שלך, ותצא מעצמך".

הרב רוזנפלד הזכיר את הבטחת הרבי לחינוך הילדים. "אנחנו יכולים לראות את מילוי הברכות עד היום. שלוחים וותיקים רואים עד היום את ההצלחה, יום-יום. לא רק שיש להם קהילה גדולה, אלא הם זכו למשפחה גדולה, שכולם הולכים בדרכי רבותינו".

נאום הגביר: כך חב"ד שינתה את חיי

ל"נאום התומך" הוזמן מר סטיבן סולארש מדרום אפריקה. "הוא עמוד התווך של בית-חב"ד המקומי", הקדים הרב קוטלרסקי ותיאר את תמיכתו העצומה בפעילות השוטפת של השלוחים.

"ערב טוב, שלוחים מכובדים של הרבי", פתח סולארש, "בחלום הכי פרוע לא חשבתי שאני אדבר בפני 4,000 כובעים שחורים עם זקנים, אני יגיד לכם את האמת, לפני כמה שנים לא חלמתי שאני יבוא לאירוע כזה, ובוודאי לא אדבר בפניהם.

"המסע שלי עם חב"ד החל לפני 20 שנה, עד אז ביקרתי פעמיים בבית-כנסת - בבר-מצווה ובחתונה. המילה 'כשר' לא היה בלקיסקון שלי. היייתי מתחמק מרבנים. יום אחד אשתי סיפרה לי שפגשה רבנית. אמרתי שזה טעות גדולה. אבל אז למדתי שיש בחב"ד רבנים ורבניות. הבנתי באותו זמן שלחב"דניקים לא אומרים לא...

"תקופה ארוכה לא הייתה לנו ילדים. החב"דניקית הציעה לאשתי לכתוב לרבי. סירבתי לחלוטין. ממש. לא רציתי שום חלק בזה. פחדתי מ'הוקוס-פוקוס'... בסוף כתבתי לרבי, 'כי מה כבר אפסיד'... למרות המכתב לרבי, הברכה והישועה, עדיין לא הייתי עם 'כרטיס תנועה' לחב"ד. כיום אני חבר בתנועת חב"ד.

"לפני 14 שנים התחלתי להשתתף בשיעור תורה שבועי בבית-חב"ד ביוהנסבורג. פגשתי שם שליח חב"ד צעיר שהיה לו חלום לפתוח בית-חב"ד באיזור שלי. חשבתי שהוא בטח יודע את ההיסטוריה של המקום ובוודאי יש לו את התמיכה הכלכלית לכך... ואז הבנתי את הדבר הנוסף בחב"ד: הם הולכים קדימה לכל מקום כדי להפיץ יהדות והם מאמינים באמונה מוחלטת שהצרכים יבואו בהמשך, לאחר-מכן. חשבתי שהוא משוגע... רק שנים לאחר-מכן הבנתי שהוא רוצה שאני יהיה אחד המקורות הכספיים שלו...

"התחלנו לחפש קרקע עבור בית-חב"ד ודי מהר מצאנו משהו עבור הפעילות של בית-חב"ד. אני יודע מה זה נדל"ן וידעתי שזה מורכב. זה יצא לנו הרבה פחות ממה שחשבתי.

"כיום, אני גאה לראות את בני בישיבת 'מעיינות'. הוא חב"דניק בצורה מושלמת. כמו שאמרתי, אי-אפשר להגיד 'לא' לרב חב"די. היום, ברוך השם, גרמנו לבנות מרכז גדול לחב"ד, אנחנו כבר לא במקום קטן, כמו בעבר. עכשיו יש לנו 20 שיעורים תורניים, מרכז לנשים ופעילות לילדים.

"מאלרגיות לרבנים, הפכתי ליהודי שמעריך, שמנסה לעשות צעדים לכיוון הנכון... לפני זה הייתי מאוד סקפטי על הרבי, כיום אני יודע שלברכות של הרבי יש תוקף לאורך ימים.

נאום השליח: "להעריך כל רגע ורגע"

בתום נאומו חוצב הלהבות, הזמין מר סולארש את הנואם המרכזי של כינוס השלוחים העולמי תשע"ג - השליח הרב ארי שישלר מסטראתבון שבדרום אפריקה.

"אנשים שואלים אותי למה לא עזבתי. אני תמיד עונה שחב"דניק חי במקום שליחותו עד שהמשיח יבוא", פתח השליח את דבריו, "כל יום צריך למלאות בתוכן חדש, כל יום זה משהו חדש. זה הרי המוטו של הכינוס".

לאחר דברי הקדמה, פתח בדבריו: "אנחנו חוגגים שנת הארבעים לפעילות החב"דית בדרום אפריקה. נאחל שיהיה בהצלחה למעלה מהמשוער. היינו צריכים להיות באולם אחד גדול ובכלל מה שקרה, ביום אחד, הכל השתנה. יום אחד ששינה חיים של אלפי אנשים.

"לאחר הסופה, כולם שאלו אם הכינוס יימשך, כי הרי המרתון נפסק, הרכבת הושבתה, איך חב"ד תעשה כינוס? אני נזכר בתשובה של המשפיע החסידי הרב מנחם-מענדל פורטפס, שאמר שחב"ד אף-פעם לא עוצרת, אלא תמיד יודעת להתמודד עם בעיות. נולדנו לחינוך של 'לכתחילה אריבער'. ברור לכולם שהנהלת הכנס לא שאלה את עצמה אם יהיה כנס, אלא 'איך עושים כנס'"...

במשך דקות ארוכות דיבר הרב שישלר על הפתגם החב"די המפורסם - 'לכתחילה אריבער' ועל החשיבות בניצול כל רגע ורגע ואיך זה התבטא אצל הרבי בחיי היום-יום. "הרבי העריך זמן, כל רגע ורגע. ראינו זאת בכל-כך הרבה דברים", אמר.

הרב שישלר הזכיר את המוטו של הכינוס - 70 שנה לספר 'היום-יום'. "זה לא ספר של אוסף מחשבות, זה ספר הדרכה איך שחסיד צריך להיראות. הספר עוזר לתפוס את היום, איך להשתמש בו, כדי שיהיה שווה ומוערך.

"יש כל מיני דברים בהיום-יום. יש דברים מעוררים, יש נוסחים של 'מאמרים', זה מלמד שכל יום הוא מיוחד וחשוב. יום אחד לא דומה ליום האחר. הספר הזה הוא גם הוראה בחיים - לדעת מה עשיתי אתמול, והיום.

"אנחנו, החסידים, מנצלים כל יום ויום. כשהייתי בן 6, ראיתי מה זה ניצול של הרגע. ראיתי שליח שפתח את היומן שלו. היומן היה מלא פגישות, כל שעה ושעה. אדם שניצל כל רגע. אין ספק כי השלוחים הם מומחים לניצול הרגע".

עוד אמר הרב שישלר: "השנה זה בדיוק 25 שנה להחלטה של הרבי להפוך את הכינוס לבינלאומי, הרבי רצה שהאירוע הזה יהיה כנס עולמי. יש כאן ממש אסיפה של כל העולם".

במהלך נאומו הזכיר הרב שישלר את המפעלים הגדולים של ה'מרכז-לענייני-חינוך', כמו ארגון JLI. "ההצלחה של הארגון - זה ההצלחה שלנו", אמר הרב שישלר, והזכיר שורה של ארגונים שהוקמו בשנים האחרונות על-ידי ה'מרכז' ותפקידם לסייע לשלוחים בכל אתר ואתר.

זוכרים את רוהר

בחלק זה של האירוע הגדול, הוקרן סרט מיוחד על הנגיד החסידי ר' שמואל רוהר ע"ה שהלך לעולמו לפני חודשים ספורים.

"ר' שמואל דאגה במסירות לכל שליח בכל העולם כולו, אין קהילה בעולם שלא קיבלה משהו מהפעילות. היום, אנו מזכירים אותו, בכינוס השלוחים. אנחנו מזכירים את פעילותו, לעילוי-נשמתו", אמר הרב קוטלרסקי.

הסרט, שהראה את פעילותו חובקת-העולם של רוהר ע"ה, גרם לרבים בקהל לדמוע.
ראל-קאל

לאחר הסרט נערך מעמד ה"ראל קול" המפורסם, במהלכו יוקראו שמות המדינות, בהם פועלים שלוחי הרבי. קודם המעמד, הרב קוטלרסקי ציין את נוכחותו של סגן שר החוץ דני איילון (ישראל ביתנו) שהגיע לניו-יורק במיוחד כדי להשתתף בכינוס השלוחים העולמי.

הראל-קאל. בזה אחר זה, מקריא הרב קוטלרסקי את שמות המדינות, כשהוא נעזר בילדי השלוחים הצעירים. בכל פעם שמוזכרת שמה של מדינה, קמים השלוחים הפועלים באותה מדינה וכולם מוחאים כפיים רגעים ארוכים.

ובהגיע הרב קוטלרסקי להודו, הזכיר את השלוחים לבית-חב"ד מומביי שנרצחו על קידוש השם לפני 4 שנים, הרב גבריאל-נח הולצברג ורעייתו רבקה הי"ד.

המעמד התוסס נחתם ב'ניגון הספונטני' - מארש ראש-חודש כסלו.

ארוחת ערב, הופעת ילדי השלוחים וזיכרון להולכים - זה מה שקרה בשלב זה של האירוע, כשלאחר-מכן עלה הרב ישראל-מאיר לאו לשאת את הנאום המרכזי.

הנאום המרכזי: הרב לאו חשף 'יחידויות' עם הרבי

הרב לאו, שכיהן בעבר כרב הראשי לישראל, פתח את נאומו ב'יחידויות' המופלאות שהיו לו עם הרבי וגולל את היחס הנדיר שזכה מהרבי.

"תמיד חשבתי מה הזכות שאני זכיתי ל'יחידויות' הארוכות עם הרבי", אמר הרב לאו, "אולי זה זכות האבות שלי? אני חוזר ל-1970. הטלפון שלי צלצל. 'פה מדבר הרב מרדכי חודוקוב מחצר ליובאוויטש בברוקלין. הרבי לא רגוע בקשר לעניין של 'מיהו יהודי'. הוא דואג. הרבי מבקש להוסיף את המילה 'כהלכה'.

"באירוע שהתקיים זמן קצר לאחר-מכן, דיברתי על שלימות העם ונושא הגיור. ההקלטה הגיעה לידי הרבי. זה פתח בפניי דלתות".

בהמשך נאומו, דיבר הרב לאו על פרשת תולדות ודיבר על חיי היום-יום של פעילות חב"ד.

"אם מישהו שואל אותי מה היה מיוחד אצל הרבי, הרי כל-כך רבנים היו בדורות האחרונים, מה היה הכוח המיוחד אצל הרבי? אני אומר משפט אחד: 'הרבי הצליח לסחוף את כל הגלובוס. בעזרתכם, השלוחים. שנזכה ל'והשיב לב אבות על בנים''". 

לאחר נאומו של הרב לאו, קהל המשתתפים פתח בניגון הכנה לאדמו"ר הזקן נ"ע. ובשלב זה, בעצם, נחתם המעמד היהודי הגדול ביותר.

הוסף תגובה
0 תגובות
פופולרי באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.