מערכת COL | יום כ"ג שבט ה׳תשע״ב 16.02.2012

סכין השחיטה של השוחט של אדמו"ר הריי"צ נמסרה לשלוחים

סכין השחיטה של השוחט של הרבי הריי"ץ, החסיד ר' שלמה חיים כיתאין נמסרה לשלוחים בפטרבורג. נינו של השוחט של ליובאוויטש, ר' לב נאומובסקי שהביא את הסכין סיפר: "בסכין שמצא הנין של החסיד ר' שלמה חיים כיתאין נשמרת בזהירות בנרתיק מיוחד. כשערכו בביתנו שיפוצים העברנו אותה בזהירות רבה כדי שלא תיפגם ותישבר חלילה ובמהלך כל השנים הללו שמרנו עליה מכל משמר" לסיפור המלא
סכין השחיטה של השוחט של אדמו
סכין השחיטה של השוחט של הרבי הריי"ץ, החסיד ר' שלמה חיים כיתאין נמסרה לשלוחים בפטרבורג.

אודות השוחט לא ידוע הרבה, ומה שידוע הוא: כי הוא גר בפטרבורג נפטר בשנת ה'תרפ"ח ונקבר בבית הקברות היהודי בעיר.

בנוסף, ידוע שסביו במשך כמה וכמה דורות היו שוחטים בליובאוויטש וסבא רבה שלו היה השוחט של האדמו"ר הזקן.

נינו של השוחט של ליובאוויטש, ר' לב נאומובסקי- שהביא את הסכין מספר: "בצעירותי לא התעניינתי בהיסטוריה המשפחתית שלי, אך כעת, שמעניינת אותי מאוד ההיסטוריה המשפחתית לא נשאר לי אצל מי לברר אודות כך".

עוד מספר הנין של השוחט בליובאוויטש: "התחלתי להתעניין ביהדות בגיל מבוגר. ומה שאני זוכר מהיהדות במשפחה הוא, שאימא ע"ה לפני מותה סיפרה לי ולאחי שאנו צאצאים של עם עתיק-העם היהודי".

בנוסף היא סיפרה לו ולאחיו שסבם הזקן היה השוחט של האדמו"ר הריי"צ ובבית נמצאים הסכינים בהם השתמש. את אחד מהסכינים מהם עלה בידיו למצוא. הסכין שמצא הנין של החסיד ר' שלמה חיים כיתאין נשמרת בזהירות בנרתיק מיוחד.

"כשערכו בביתנו שיפוצים העברנו אותה בזהירות רבה כדי שלא תיפגם ותישבר חלילה ובמהלך כל השנים הללו שמרנו עליה מכל משמר".

לולא השגחה פרטית מיוחדת, הסכין הייתה יכולה להישאר בבית לעוד שנים רבות: בוקר אחד ביום ראשון בבית הקברות היהודי, פגש ר' לב את השליח הרב דני אש. ר' לב ביקש מהרב אש שיקרא עבורו את הכיתוב מעל המצבה של הסב זקנו בבית החיים היהודי בפטרבורג. באותה ההזדמנות סיפר לו אודות סיפורו המשפחתי ועל סכין השחיטה. הרב אש התעניין מאוד בסיפור וביקש ממנו לראות את הסכין.

מסכם את הסיפור ר' לב כך: "נדמה לי שחשוב שעוד אנשים יידעו שהיה אדם ששימש כשוחט של הרבי ה-6 של ליובאוויטש ושמו היה שלמה חיים כיתאין" ר' לב, מתכנת ומשורר חובב הגיע ליהדות יחסית לפני זמן לא רב. על ידי חוויות אישיות לא פשוטות. באותה העת הוא החל להשתתף בשעורי תורה על ידי מנהל בית חב"ד בעיר הרב צבי פינסקי, ועם הזמן נהפך ליהודי שומר תורה ומצוות.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.