מערכת COL | יום כ"ג אלול ה׳תשע״א 22.09.2011

הסדר חדש מאפשר את נסיעת התלמידים ל'קבוצה' ● כל הפרטים

בימים האחרונים התפרסמו ידיעות לא מדוייקות על ההסדר שהושג בין חב"ד לצה"ל. הדברים הוצגו כאילו "לראשונה" יתגייסו חסידי חב"ד לצה"ל, וכאילו יש כאן "הסכם היסטורי" ● הפרסומים האלה כמובן אינם נכונים וחשוב להבהיר את הדברים, לידיעת הציבור לסיפור המלא
הסדר חדש מאפשר את נסיעת התלמידים ל'קבוצה' ● כל הפרטים
בחורים חב"דיים טסים השבוע ל"קבוצה" ● צילום: שמוליק סופר, COL

כתב COL

בימים האחרונים התפרסמו ידיעות לא מדוייקות על ההסדר שהושג בין חב"ד לצה"ל. הדברים הוצגו כאילו "לראשונה" יתגייסו חסידי חב"ד לצה"ל, וכאילו יש כאן "הסכם היסטורי". הפרסומים האלה כמובן אינם נכונים וחשוב להבהיר את הדברים, לידיעת הציבור.

ההסדר החדש אינו משנה כהוא-זה את זכותו של כל בחור ישיבה ללמוד בישיבה. בחורים שיחזרו מה'קבוצה' יחזרו ללימודים בישיבה, וגם ימשיכו את לימודיהם בכולל לאחר החתונה.

המציאות היא שחסידי חב"ד התגייסו מאז ומעולם ומתגייסים גם כיום לשירות בצה"ל, לאחר נישואיהם וסיום לימודיהם במסגרת הישיבה או הכולל. הבעיה שנוצרה היא בקשר למסגרת היציאה ל'קבוצה', ללימודים במשך שנה בחצר הרבי. בשנים האחרונות רוב תלמידי ישיבות חב"ד לא קיבלו היתר מצה"ל ליציאה זו, וכתוצאה מכן איבדו את מעמד 'תורתו אומנותו' והסתבכו עם שלטונות הצבא. רבים מהם נדרשו להתגייס מיד בשובם לארץ, אף שהם עדיין תלמידי ישיבות, המבקשים להמשיך ולעסוק בתורה.

בעקבות זאת התקיימו דיונים ומגעים ממושכים עם צה"ל, בניסיון להשיג הסדר שיאפשר את יציאת התלמידים לשנת ה'קבוצה', ולאחר מכן את שובם ללימודיהם בארץ.

ההסדר גובש עם חטיבת תכנון ומינהל כוח אדם בצה"ל, והוא מציע פתרון ראוי ומוסכם על כל הצדדים למצב שנוצר.

על-פי ההסדר החדש, צה"ל מאפשר לכל תלמידי ישיבות חב"ד לצאת לשנת ה'קבוצה', באישור ראש הישיבה. התלמידים מתחייבים כי בתום תקופת שהייתם בחו"ל ישובו ארצה ויחזרו למסלול לימודים רגיל בישיבה עד נישואיהם. לאחר מכן הם רשאים להמשיך בלימודיהם בכולל, ועם יציאתם ממנו ישרתו באחת ממסגרות השירות לחרדים שמפעיל הצבא.

הגורמים שהיו מעורבים בגיבוש ההסדר מדגישים כי גיוס אברכי חב"ד לאחר סיום לימודיהם בכוללים הוא למעשה המצב הקיים מאז ומעולם, אלא שהיציאה ללא היתר מצה"ל יצאה תסבוכות, שנפתרו בהסדר החדש. היציאה הבלתי מוסדרת גרמה לתלמידים לאבד את מעמד 'תורתו אומנותו', מבלי שיעמוד לפניהם מסלול חלופי להמשך לימודיהם, דבר שבא על פתרונו בהסדר החדש.

כמו כן מונה הרב בנימין ליפשיץ לנציג חב"ד בצה"ל, והוא אף יפעל למתן פתרונות לרבים מהבחורים והאברכים שמעמדם נפגע כתוצאה משנים רבות של חוסר הסדר לכלל תלמידי ישיבות חב"ד.

ההסדר החדש אינו חל אוטומטית על התלמידים, אלא רק על אותם תלמידים המעוניינים בו. הם נדרשים לחתום על ההסדר ועל ההתחייבויות הכלולות בו, ובכך הם מבטיחים את הסדרת מעמדם ואת הרשות לנסוע לשנת ה'קבוצה' בלי דאגה.

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.