מערכת COL | יום כ"ח אב ה׳תשע״א 28.08.2011

סדרת חינוך לחיילי צה"ל: נכבה ו"רבנים" רפורמיים

חיל החינוך מעביר למפקדים סמינרים על יהדות שבהם מוצגת בעיקר הגרסה הרפורמית והחילונית התכנים כוללים מפגש עם "פלשתיני מיפו שנמצא בה בגלל השואה של 1948", "זלזול בגישה האורתודוכסית" ואמירה ש"המסורת לא מחייבת"  לסיפור המלא
סדרת חינוך לחיילי צה
פעילות מסוג אחר: הדפסת ספר התניא בבסיס צה"ל. ארכיון: COL
אריאל כהנא, מקור ראשון

חיל החינוך של צה"ל שולח חיילים ומפקדים להכרת "הנראטיב הפלשתיני" במסגרת סמינרים ב'צדק חברתי'. הסמינרים נערכים בסופי שבוע במרכז הרפורמי 'בית רות דניאל' ביפו, ובמסגרתם משתתפים החיילים בסיורים ברחבי העיר.

החיילים פוגשים דמויות מהווי העיר וסופגים מהן תכנים מגוונים, בכללם פוליטיים. מדובר בˉ15-10 השתלמויות הנערכות מדי שנה בבית דניאל המוגדרים כ"מרכזי תרבות, חינוך וקהילה ברוח היהדות המתקדמת". הם מתקיימים ביוזמת חיל החינוך ושנלחים אליהם בין היתר צוערי בה"ד 1, סגלי פיקוד של צה"ל ורבים מהקורסים החשובים שמקיים הצבא.

בסיור שנערך לפני שבועות אחדים הופגשו החיילים עם תושב יפו בשם ואיב. כותרת הסיור הייתה 'צדק חברתי' וואיב הציג את עצמו כ"פלשתיני תושב יפו שנמצא בה כתוצאה מהשואה של 48" ולכן איננו נהנה מהזכות לצדק. בינו לבין אחדים מהצוערים התפתחו חילופי דברים בדרישה שיגדיר את עצמו כ'ערבי ישראל', ואולם הוא סרב. אגב הדברים גם הדגיש כי אינו מכיר במדינת ישראל. תוכן הרצאתו של וואיב אינו מקרי.

באתר האינטרנט של בית דניאל באנגלית מוצעים למתארחים, 'סיור בדו קיום', "המשלב יחדיו מדריך יהודי וערבי כדי לשקף את העירוב היהודי-ערבי של יפו וכדי לעקוב אחר הנראטיבים ההיסטוריים השונים". יצוין כי בגרסה העברית של האתר אין הצעה כזו. שיגור חיילי צה"ל לסמינרים בבית דניאל החל לפני כשנתיים ביוזמתו של מפקד בה"ד הקודם, אל"מ יהודה פוקס. בחייו הפרטיים פוקס נטש את היהדות האורתודוכסית ואימץ את הדרך הרפורמית.

אלופים במטכ"ל מותחים ביקורת בהקשר זה על מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס ומשרדו בטענה שהמבקר יביא לפגיעה בערכי צה"ל, אם יעצור את פעילות התודעה היהודית שמובילה בשנים האחרונות הרבנות הצבאית. הפעילות הזו מעוגנת בפקודות מטכ"ל, במסמך 'חלוקת תפקידים' שכתב לפני שנים אחדות ראש אכ"א ובהנחיות שעיצב בשעתו שר הביטחון אהוד ברק.

על-פי החלוקה, אמור חיל החינוך לעסוק בתרבות, הווי והכרת הארץ ואילו הרבנות הצבאית מוסמכת בלעדית לעסוק במורשת ישראל ובתכנים יהודיים. כפי שפורסם במקור ראשון לפני שבועיים, הקצינים שוללים את כוונתו האפשרית של המבקר להגדיר כ"דתיים" מקומת ומושגים שנחשבו עד היום בצבא ל'לאומיים'. מדובר בראש ובראשונה בכותל המערבי, אשר עד היום נחשב בצה"ל לאתר מורשת לאומית, אך בשל לחצם של גורמים שונים מחוץ לצה"ל מעמדו עשוי להשתנות.

איש איש בסגנונו טענו האלופים כי פעילות הרבנות הצבאית לחיזוק הזהות הלאומית בקרב החיילים חשובה ואף חיונית לרוח הלחימה של צה"ל. כוונתם בין היתר לפעילות הנמרצת של הרב הצבאי הקודם, אבי רונצקי ואנשיו, שתרמו משמעותית למורל הכוחות במהלך מבצע 'עופרת יצוקה' ובכלל.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.