מערכת COL | יום ה' אדר א ה׳תשע״א 09.02.2011

השליח בירך, השר רמז, ובן הכפר מונה לרמטכ"ל ● מיוחד

השבוע הגיע יומו של הישוב הקטן כפר אחים בדרום. בן הישוב, בני גנץ, קיבל הודעה כי הוא מתמנה לרמטכ"ל ● התושבים בכפר אחים שמעו על כך כבר בליל שבת, וזאת מפי תושב אחר של כפר אחים, ישראל כץ, מי שמשמש כשר התחבורה בממשלה הנוכחית, ונמנה על מקורביו של ראש הממשלה נתניהו ● כץ שהגיע כמדי שבת להתפלל בבית הכנסת של כפר אחים, בראשו עומד שליח חב"ד הרב שלמה ליפש, כבר רמז כי הכפר יוכל לשמוח בראשית השבוע לסיפור המלא
השליח בירך, השר רמז, ובן הכפר מונה לרמטכ
רבה של כפר אחים הרב ליפש עם בני גנץ, הרמטכ"ל החדש שייכנס בראשית השבוע הבא לתפקידו
שלמה ברזל, עיתון שעה טובה

השבוע הגיע יומו של הישוב הקטן כפר אחים בדרום. בן הישוב, בני גנץ, קיבל הודעה כי הוא מתמנה לרמטכ"ל. התושבים בכפר אחים שמעו על כך כבר בליל שבת, וזאת מפי תושב אחר של כפר אחים, ישראל כץ, מי שמשמש כשר התחבורה בממשלה הנוכחית, ונמנה על מקורביו של ראש הממשלה נתניהו. כץ שהגיע כמדי שבת להתפלל בבית הכנסת של כפר אחים, בראשו עומד הרב ליפש, כבר רמז כי הכפר יוכל לשמוח בראשית השבוע.

בכפר אומרים, כי ישראל כץ, שהשבוע השפיע על עמדת נתניהו באשר להתייקרויות, היה בין אלה שהשפיעו למינוי גנץ, שכנו לכפר אחים.

בני גנץ שגדל בכפר, אם כי הוא עצמו לא גר בו, נמצא בהרבה שבתות בכפר אחים, ואז הוא מבקר בבית הכנסת ומשתתף בתפילות השבת, שלאחרונה התחזקו מאד, ובית הכנסת אכן מלא מפה אל פה. זאת לאחר שבמהלך שנים ארוכות, לאחר שהדור הראשון של המתיישבים ההונגריים נפטר, היתה תקופה של היחלשות.

ה'קידוש' של בני גנץ

על רקע האווירה המאוד משפחתית בכפר, נהג בני גנץ לערוך 'קידוש' בבית הכנסת בכל עת בה עלה בדרגה, מסגן אלוף לאל"מ, מאל"מ לתא"ל, ומכאן לאלוף. לעומת זאת, כאשר מונה לפני מספר שנים לתפקיד סגן הרמטכ"ל לא ערך 'קידוש', ואז אמרו בכפר כי בכך הוא מחמיץ את הרמטכ"לות.

לפני מספר חודשים, כאשר הודיעה הממשלה על מינוי גלנט, הודיע גנץ על פרישתו מהצבא, וערך 'קידוש פרישה' בבית הכנסת. אז אמר לו הרב ליפש: בקרוב תערוך עוד קידוש, הפעם עם המינוי לרמטכ"ל. השבוע הזכירו זאת בכפר אחים.

הרב ליפש מסרב לדבר על הנעשה בכפר, ורק מוכן לומר כי (כאיש חב"ד) הוא שמח שכרמטכ"ל נבחר לבסוף אדם שלא היה מעורב בדרך כלשהי בהתנתקות (גנץ היה בפיקוד צפון, וגם לא גויס בדרך זו או אחרת לביצוע ההתנתקות הקרובה כל כך לביתו בכפר).

הרב גם היה מוכן לומר כי בני גנץ מאד אנושי, וכדבריו, "מנטש", מדבר בגובה העיניים, ובעוד אנשים שהגיעו לגדולה צבאית כמוהו, מתהלכים "עם האף למעלה", גנץ היה צנוע והתנהל בידידות עם חבריו בכפר אחים.

משפחת גנץ היתה מסורתית ויותר מזה. האב הניח תפילין, ולקראת החגים היתה לו מסורת, ללבוש כיפה בוכרית נאה ולצאת לכיתות בית הספר על מנת לתקוע בשופר בפני התלמידים. בני גנץ עצמו הוא בעל לב יהודי חם, יהודי מאמין שמכבד את המסורת, וכאמור בהיותו בכפר אחים הוא גם מגיע לתפילות בבית הכנסת המקומי.

בשנת האבל על הוריו הקפיד ישראל כץ, שבעצמו מניח תפילין מדי יום, שלא להחסיר תפילה בציבור ולומר קדיש. כך שלוש תפילות ביום. בין השאר הוא היה נראה בשטיבל'ך של 'נחלת הר חב"ד' בקרית גת, שם אמר קדיש על הוריו, ובתפילות שחרית עלה לדוכן ככהן.

באשר לעמדות הפוליטיות, אומרים בכפר אחים כי גנץ לא הציג מעולם אג'נדה כלשהי, והתמקד בהיותו איש צבא מקצועי.

מצעד הגנרלים

כאשר נפטר אביו של גנץ, הכפר חזה במצעד גנרלים צפוף למדי, והרמטכ"ל וכל צמרת הצבא הגיעו לנחם את האלוף.

כפר אחים הוא כאמור מושב של יוצאי הונגריה שנוסד מיד לאחר הקמת המדינה. תושביו היו קנאים לטוהר ההונגרי, ולא אהבו אפילו את האפשרות שלכפר שלהם יצטרפו 'זרים', כולל אפילו פולנים. בכפר אחים מספרים כי בעת העליה הגדולה עם הקמת הישוב, תלו פתקים במעברת קסטינה, ובה הזמינו "יודעי הונגרית" לבוא לישוב. כאשר ליתר בטחון, לבל תגיע ההזמנה לגורמים בלתי רצויים, הפתקים עצמם נכתבו בהונגרית...

הכתבה תפורסם מחר ב"שעה טובה"
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.