מערכת COL | יום ו' חשוון ה׳תשע״א 14.10.2010

השליחה שקרבה מאות לחב"ד, מגישה: מתכון לדג מלוח ● מיוחד

השליחה, הרבנית רחל דונין מיישובי התענכים שבצפון, שהיא ובעלה הרב אברהם קירבו מאות ליהדות, מהם שהפכו למשפחות חב"דיות, איננה אוהבת להתראיין. להוציא ממנה מתכון עבור המדור "מתכון מסביב לעולם" הייתה משימה לא קלה ● כעת, היא מגישה לכם מתכון שאותו היא זוכרת מהפארבריינגענ'ס ברוסיה הסובייטית: "דג כבוש" - מאראנירטע פיש ● והיא מספרת על עשרות המשפחות שהפכו לחסידי חב"ד ● וגם: מה מנחם אותה ברגעי הבדידות במושב הקטן לסיפור המלא

השבוע: שושנה מנדלסון יוצאת מגדרה ומספרת לכם מעט על הרבנית דונין >>>
השליחה שקרבה מאות לחב
(צילום ארכיון: מאיר דהן, COL)

שושנה מנדלסון, COL

השבוע, אחרוג ממנהגי ואכתוב מעט מילים על הרבנית רחל דונין, אחת הנשים השקטות אך היקרות בחב"ד, שלמרות גילה עדיין פעילה ועוסקת במבצעים:

הכרתי אותה לפני כמה שנים באקראי.
היא נולדה ברוסיה הסובייטית, תחת שלטון סובייטי מאיים, לאביה, הרה"ח איש מסירות הנפש ר' אשר ששונקין. בצעירותה התיימה מאמה ואביה נשלח לסיביר. סבה, הגאון החסיד הרב נחום-שמריה ששונקין אימץ אותה והיא גדלה בביתו.

לאחר שעלו ארצה, היא נישאה לרב אברהם דונין (אח של) והם נשלחו, לפני קרוב ליובל שנים, לשליחות בתענך.

הרבנית דונין ממעטת להתראיין, אך היא שופעת סיפורים וזכרונות חסידיים מבית אביה וסבה בימי מסירות-הנפש, ומראייתה את הרבי בפריז, לפני הנשיאות, אז גם קיבלה מהרבי סידור במתנה.

בשנות שליחותם הרבות, קירבו היא ובעלה מאות אנשים שהפכו לשומרי מצוות בדרגה כזו או אחרת. יהודים רבים מכל איזור הצפון הגיעו אליהם לשעות של שיחות נפש. רבים מהם הפכו לחסידי חב"ד נלהבים, ואת פירות עבודתם המאומצת והעקבית ניתן למצוא בריכוזים חב"דיים לא מעטים.

למרות גילה הלא צעיר, ניתן לראותה לעיתים קרובות כשהיא מכתת רגליה במושב למשך דקות ארוכות, כדי שעוד ילד יהודי יגיד ברכה או את 12 הפסוקים.

כתבה עליה היא נושא בפני עצמו, וראיון איתה יכול להכיל ספר עב-כרס, אך במסגרת מדור המתכונים, נאלץ לצערנו להסתפק במועט שכתבנו עד כה.

והנה המתכון שלה:

 מוצרים

1) 1 הרינג
2) 1 בצל
3) עלי דפנה
4) חומץ
5) מים
6) צנצנת זכוכית (כמו ריבה)

 אופן ההכנה 

חותכים את הדג לפרוסות לרוחב, וכך עושים גם עם הבצל.
ממלאים 2/3 מהצנצנת במים ואת היתרה בחומץ.
מכניסם לתוכם את הדג, הבצל ועלי הדפנה, וסוגרים לשלושה ימים.

אחר-כך הדג הכבוש מוכן לאכילה והוא מצויין לפארבריינגענס וגם לסעודות שבת.

 כמה מילים על השליחות 

מספר שנים בשליחות: קרוב ליובל שנים

על הקהילה: הקהילה במושב שלנו, מושב מיטב שבחבל התענכים, מורכבת מיוצאי כורדיסטאן. כיום יש במושב דור שני ושלישי של 'צברים'. הם אנשים נחמדים מאוד ויהודים עם אמונה תמימה וזכה. בסך-הכל יש במושב כ-100 משפחות, ואת הפעילות שלנו ערכנו במשך השנים גם עם יהודים בכל ערי הסביבה.

אופי הפעילות: שיעורי תורה לנשים צעירות ומבוגרות, שיעורי תורה לגברים, התוועדויות, פעילות בבתי-הספר באיזור, כינוסי ילדים ומסיבות שבת, תהלוכת ל"ג בעומר וחלוקת עלונים יהודיים.
בעבר, היינו עורכים גם שבתות חב"ד בהשתתפות אנשים רבים. 

מסר: אנו מודים לה' שהרבי זיכה אותנו להיות שלוחיו, ומבקשים שתהיה השליחות כראוי.
אנו זוכים לראות את הברכה והניסים מעל הטבע ובניגוד אליו, בכל מה שקשור לשליחות. כשקשורים לרבי הוא עוזר.

לעיתים אני שואלת את עצמי לשם מה אנו חיים עשרות שנים במושב קטן כל-כך, הרחק מכל ילדינו ונכדינו הגרים בשליחות בערי הדרום (משפחות פיזם משדרות, הרשקוביץ מאופקים וליפש מנתיבות, ש.מ) אבל כשאני נזכרת שעל-ידי כך שיהודי רואה אותנו וזה יכול להשפיע עליו ביום מן הימים - הכל שווה את זה, כמו שהרבי סיפר על חסיד שהלך עם כובע וסרטוק וזה פעל על יהודי בעקבות ראייתו את החסיד במשך עשרות שנים. גם אם יהודים יתקרבו מכך שהם רואים אותנו - שומרי תורה ומצוות וחסידים של הרבי - בעוד 40 שנה, כדאי לנו לגור כאן, ואנו רואים לעיתים כיצד זה אכן משפיע.

הוסף תגובה
0 תגובות
פופולרי באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.