מערכת COL | יום ב' חשוון ה׳תשע״א 10.10.2010

חגים של גאולה בבירת הקרפאטים ● תמונות

תגיות: סוכות
 מועדי חודש תשרי נחגגים השנה בקהילת אוז'גורוד (אונגוואר) בד בבד עם חגיגת גאולת ופדיית בית הכנסת של הקהילה ● דבר שחרורו של בית הכנסת והיותו לנגיש בכל שעות היממה הפך לשיחת היום בפי כל. גם יהודים שלא הרבו לפקוד בעבר את בית הכנסת, החלו לעשות זאת בהתרגשות לא מוסתרת בחגים שבנתיים כבר עברו לסיפור המלא 
חגים של גאולה בבירת הקרפאטים ● תמונות
מועדי חודש תשרי נחגגים השנה בקהילת אוז'גורוד (אונגוואר) בד בבד עם חגיגת גאולת ופדיית בית הכנסת של הקהילה, שאם כי מאז ומתמיד שימש את הקהילה, הרי שהיה נתון בשבייה בידיה של שכנה אנטישמית ימ"ש אשר הכתיבה לקהילה את שעות פעילותו (צוררת זו ומשפ' דרים בבית הרב אהרן פעלבערמאן שבנה את ביהכנ"ס לפני 80 שנה ונספה באושוויץ חבוק בזרועותיו עם ס"ת שלקחו מביהכנ"ס זה אתו עימו לאושוויץ – הי"ד הטהור!)

בערב ראש השנה האחרון, לאחר שבע שנות מאבק עיקש – "שבע שנות הרעב".. יכלו שלוחי הרבי בעיר, הרב מנחם מענדל וחיה מוסיא טייכמן ובני הקהילה, להכריז "דידן נצח" ולברך על המוגמר בפריצת דרך חופשית חדשה אל בית הכנסת, והשלמת שיפוצו באופן של פאר והדר "לכבוד ולתפארת" כיאה לבית ה' ותודות לתורמים יקרים ישלם להם ה' משכורתם שלימה מן השמים. והעולים על כולנה – המפורסמים, משפחת ראהר הנאצלים והנאהבים!

שאגת "אמן" על גאולת ופדות הביהכנ"ס פרצה מהקהל הרב בטרם התקדש חג כאשר השליח שי' בירך "שהחיינו" בשם ומלכות (על פרי חדש).

הרב טייכמן מבקש להודות מקרב לב על הנצחון הסופי לשליח ההשגחה העליונה – ידידו הגדול ומקורבו מר ארי שי' שוורץ מקייב הבירה שלא חסך וטרח רבות בגופו, בנפשו ובממונו ועשה לילות כימים להצלת הביהכנ"ס לע"נ ידידו החייל הקדוש יוחנן אברהם הילבערג אשר נפל על משמרתו בלבנון הי"ד. (דמעות זלגו מעיני כל כאשר הרב טייכמן נשא נאום אודות עשרה הרוגי מלכות ובד בבד העניק למר שוורץ שי' ציור דיוקנו של החייל הק'. דומה שהיתה זו הכנה הטובה ביותר לתפילת "כל נדרי" המרטיטה).

הדרך החדשה לבית הכנסת יוצאת מחצר המרכז הקהילתי "חב"ד ליובאוויטש – חבל הקרפטים", ובכך מצטרף בית הכנסת לקומפלקס המרכז הכולל את משרדי הקהילה, גן ילדים "אור אבנר – חב"ד", מקוה טהרה "מי מנחם" ובית תבשיל, אולם אירועים מפואר וחדרי אירוח.

דבר שחרורו של בית הכנסת והיותו לנגיש בכל שעות היממה הפך לשיחת היום בפי כל. גם יהודים שלא הרבו לפקוד בעבר את בית הכנסת, החלו לעשות זאת בהתרגשות לא מוסתרת בחגים שבנתיים כבר עברו. השמועה אף הגיעה לאוזני יהודי המחוז (סעליש, בערגסאס ועוד), שנקבצו לחגוג את הימים הנוראים וזמן שמחתינו בבירת הקרפטים, כאשר הם מתארחים בבית הארחה היהודי שהוקם ע"י השלוחים למטרה זו. יצוינו ידידי הקהילה מקייב ודרום אוקראינה הרחוקים שעשו כברת דרך על מנת להיות בימים הנוראים עם הקהילה.

בתפילות הימים הנוראים, בזמן תקיעת שופר ותפילת "כל נדרי", בית הכנסת היה מלא מפה אל פה, כאשר למעלה ממאה עשרים מתפללים גדשו עד אפס מקום את בית הכנסת ועזרת הנשים ומבואותיהם.

סעודות ראש השנה והסעודה המפסקת נערכו ברוב עם באולם "חיי שרה" המפואר. 'תשליך' קיימו יהודי העיר על גדות נהר אוז' החוצה את העיר, לשם צעדו יחדיו בגאון ולקיום מנהג 'כפרות' על תרנגולות כמהדרין, התאספו בחצר המוסדות, שם גם נשחטו העופות כדין.

גם יהודי ערי המחוז, מונקאטש וחוסט, זכו לשלוחים, הת' מענדי עידה והת' מוטי הרשקופ, שעשו עמם את הימים הנוראים ומצוותיהן.

הסוכה שנערכה לקליטת כ-120 יהודים בסעודת החג הראשונה של חג הסוכות, לא הכילה את המאה וחמישים יהודים שהפתיעו את השלוחים.

השלוחים שי' שמחו את לבם של כ 200 משפחות יהודיות נזקקות בחבל הקרפאטים והעניקו להם חבילות מפוארות לרגל שמן שמחתינו – לע"נ אם השליח מרת חדוה פריידא בת הר"ר בן ציון אשר ע"ה טייכמן.

השליח ורעייתו מבקשים לנצל בימה זו להודות להרה"ת הנעלה הרב חיים דוד ורעייתו קיילא שי' וילהלם ולתמימים מענדי שי' עידה ומוטי שי' הרשקופ מנחלת הר חב"ד אשר סייעו כולם לעשות את הימים נוראים וזמן שמחתנו ביד רמה, גם בשאר ערי המחוז – מונקאטש, חוסט ובריגסאס.

כך, באווירה קדושה וגדושה זו, נסתיימו להם ימי השמחה – שמח"ת ושבת בראשית בתקוה רבה שישאירו את חותמם על כל השנה כולה שתהא שנת עושר אמיתי ליהודי הקרפאטים ולכל עם ישראל בכל מקום שהם ושנת גאולה אמיתית ושלימה בקרוב ממש אכי"ר.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.