מערכת COL | יום ט"ו אלול ה׳תש״ע 25.08.2010

תיעוד יובל הסטורי: "ימי תמימים" כרכים ז' ח'

בט"ו אלול, בו מציינים בחב"ד מאה ושלוש עשרה שנה לייסוד ישיבת "תומכי תמימים", מתבשרים חסידי חב"ד על הופעתם הקרובה של שני כרכים נוספים מסדרת "ימי תמימים – יובל שנות פעילות בבניין והתפתחות חב"ד בארץ הקודש" לסיפור המלא
תיעוד יובל הסטורי:

ביום ט"ו אלול, בו מציינים בחסידות חב"ד מאה ושלוש עשרה שנה לייסוד ישיבת "תומכי תמימים", מתבשרים חסידי חב"ד על הופעתם הקרובה בע"ה של שני כרכים נוספים מסדרת "ימי תמימים – יובל שנות פעילות בבניין והתפתחות חב"ד בארץ הקודש".

הכרך השביעי בסדרה ההסטורית מקיף את השנים תשל"ו תש"מ, והכרך השמיני בסדרה מקיף את השנים תשמ"א – תשמ"ח.
 
הנושאים המרכזיים הנסקרים בכרך השביעי הם: בואם של שלוחי הרבי לארץ הקודש; עשרת המבצעים; ענייני חינוך; ייסוד ישיבת חב"ד בצפת; ייסוד ישיבת חב"ד במגדל העמק; הוצאת ספרים קה"ת; ארגון נשי ובנות חב"ד; קליטת עלייה; ועניינים נוספים.

הנושאים המרכזיים הנסקרים בכרך השמיני הם: כתיבת ספר תורה לילדי ישראל; הדפסות התניא; רגע של שתיקה; ועד המוסיפין; פעילות המבצעים; ייסוד ישיבת בית הר"מ; התפתחות ישיבת "אחי תמימים"; ענייני חינוך; עסקנות ציבורית כללית; ארגון גג למוסדות חב"ד; ישיבת תומכי תמימים המרכזית; הוצאה לאור; וכן 'מילואים' לשנים תשכ"ט תש"ל.

כזכור, לפני כשנתיים הופיעו ארבעה הכרכים הראשונים בסדרה ההיסטורית החב"דית, הסוקרים את השנים ה'ש"ת – תש"ל. כרכים א-ב שיצאו לאור בחורף תשס"ח מקיפים יחד עשרים שנה של פעילות ודיווחים, מהשנים ה'תרח"צ – תש"כ. כרכים ג-ד שהופיעו בקיץ תשס"ח מקיפים עשור שנים של פעילות, בשנים תשכ"א – תש"ל.

בקיץ אשתקד הופיעו כרכים ה-ו מסדרת "ימי תמימים", הסוקרים את הפעילות החב"דית במחצית הראשונה של שנות הלמ"ד.

במהלך השנה החולפת עמלו במערכת "ימי תמימים" על המשך הסדרה ההיסטורית, ובימים אלו ירדו בסייעתא דשמיא לדפוס 2 כרכים נוספים בסדרה, המשלימים תיעוד הסטורי ונדיר בן יובל שנים מפעילות חב"ד בארץ, משנת תרח"צ ועד שנת תשמ"ח.

מאז שסדרת "ימי תמימים" החלה להופיע, היא קנתה לעצמה מקום של כבוד בספריותיהם של רבים מחסידי חב"ד, רבנים, שלוחים, עסקנים וחוקרים, שהאוצרות הרבים המתגלים בסדרה זו היא אבן יסוד בשליחותם ובעסקנותם הציבורית, וכן למקור מידע רב ערך מן המעלה הראשונה, לכל דורש ומבקש מידע היסטורי או הוראות והדרכות במגוון נושאים על סדר יומה של חסידות חב"ד.

"ימי תמימים" הוא הארכיון של ישיבת "תומכי תמימים" המרכזית בארץ, שבמשך עשרות שנים הצטבר בו חומר היסטורי נדיר ורב ערך.

למעלה מארבעים שנה, מאז ייסוד ישיבת "תומכי תמימים" המרכזית בארץ הקודש ת"ו בשנת תש"ט ועד שנת תשנ"ב, התנהל קשר רצוף במכתבים ובשיחות טלפון, בין מזכירות הרבי והנהלת הישיבה.

איגרות הקודש של הרבי אל הישיבה ורישומי הדברים שנאמרו בשיחות הטלפון, מהווים יחדיו אוצר בלום של אלפי עמודים העוסקים בכל ענפי העסקנות הציבורית החב"דית בארץ ישראל לאורך השנים הללו.

זאת, בעיקר בשל העובדה שמנהל הישיבה ומוסדותיה, העסקן החסידי הדגול, רב הפעלים הרה"ח הרב אפרים וולף ע"ה, לא היה מופקד רק על ניהול הישיבה אלא כיהן במשך מרבית השנים הללו גם כמנהל ויו"ר אגודת חסידי חב"ד בארה"ק, ולמעשה - בא כוחו של הרבי בארצנו הקדושה לכל דבר ועניין.

כיון שכך, האיגרות ורישומי הדברים בשיחות עם המזכירות עוסקים בכל תחומי הפעילות, העסקנות וניהול המוסדות של חב"ד במגוון רחב מאוד של נושאים המקיפים את כל תחומי העסקנות החב"דית.

בסדרת "ימי תמימים" מתפרסמת אפוא לראשונה אלפי הוראות, הדרכות והכוונות של הרבי, בחיי היום יום של חסידי חב"ד, מוסדות החינוך, קהילות חב"ד ובכל תחומי העסקנות הציבורית החב"דית, והיא מביאה שפע רב של הוראות והדרכות של הרבי, החל מראשית ימי נשיאותו, שנה אחר שנה, לאורך ארבעים שנה, שעדיין לא נתפרסמו.

בכרכים החדשים מופיעים גם עשרות רבות של תמונות היסטוריות משנים אלו המתפרסמות לראשונה, עשרות מסמכים ותיעודים, ועוד. בכרכים אלו מתפרסמים גם קטעי עיתונות ארכיוניים רבים מהשנים הנסקרות, השופכות אור על חילופי המכתבים הנידונים בין מזכירות הרבי ומשרד הישיבה.

הכרכים החדשים מופיעים גם עם מפתח עניינים ומפתח אישים מפורט ומדוקדק, המונים מאות ערכים הנסקרים בכרכים אלו.

ממערכת סדרת "ימי תמימים" נמסר, "מאז שהסדרה החלה להופיע קיבלנו תגובות מעודדות ונלהבות מרבים בציבור החב"די. הכרכים הראשונים בסדרת "ימי תמימים" עוררו הד רב בציבור החב"די, שלראשונה נחשף אל ה"מאחורי הקלעים" של העשייה החב"דית העניפה ביובל השנים ה'ש"ת – תשנ"ב. הגילויים הרבים שנחשפו בכרכים הראשונים עוררו עניין רב אצל רבנים ועסקנים, אצל מנהלי מוסדות חינוך ואצל רבים מאנ"ש.

ניכר כי היה ציפייה רבה להופעת סדרה חשובה זו, והציבור עודד את מערכת "ימי תמימים" להמשיך ולעמול להופעת המשך הסדרה, וב"ה לאחר מאמץ ועמל רב של חברי מערכת "ימי תמימים" בימים אלו ירד למכבש הדפוס הכרכים השביעי והשמיני, וכעת עמלים על המשך הסדרה, שי"ל בע"ה בקרוב לשמחת אנ"ש והתמימים".

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.