מערכת COL | יום ט' ניסן ה׳תש״ע 24.03.2010

הרב אליהו חושף: "חב"ד בנתה לציונות הדתית את המודל" ● וידאו

לקראת חג-הפסח, העניקו רב העיר צפת הרב שמואל אליהו ורב קהילת חב"ד בצפת הרב מרדכי ביסטריצקי - ראיון משותף ראשון למרכז התקשורת החב"די - COL ● בראיון וידאו עם מנחם כהן, הרב אליהו מספר על מצבו של אביו ("הרופאים חשבו שזה סוף דרכו"), הרב ביסטריצקי מדבר על מהפכת הכשרות של אביו ז"ל ("כל מפעל התברך במשגיח מסור"), הרב אליהו חושף את סודות מפעל השליחות של הציונות הדתית ("התייעצנו עם שלוחים מחב"ד") והרב ביסטריצקי מגלה כי ימשיך בהוצאת החוברות על שחיטת ליובאוויטש ("יש התקדמות, לא מספקת") ● וגם: מה התבטא הרב אליהו באחרונה בנוגע לביאת המשיח?  לראיון המלא, בוידאו כתבה זו ראשונה בסדרת הפרויקטים המיוחדים של COL לקראת חג-הפסח תש"ע
הרב אליהו חושף:
הרב ביסטריצקי (מימין) והרב אליהו ● צילומים: מנדי הכטמן, COL ● וידאו: שמריהו ירט, COL

מאת מנחם כהן, COL

כשבחוץ עשרות אנשים, ממתינים לתשובות הלכתיות, ניהלנו את הראיון המיוחד הזה, לקראת חג-הפסח. רב העיר, הרב שמואל אליהו, ולצידו, רב קהילת חב"ד בצפת, הרב מרדכי ביסטריצקי. הראיון מתנהל בלשכתו של הרב ביסטריצקי, השוכנת בסמיכות ללשכתו של הרב אליהו. "יש פה תמונה של הרבי, זה ייצא נהדר", מסנן הרב אליהו בחיוך.

במהלך הראיון המשותף ניסנו לעלות מספר נושאים משותפים, הקשורים לכשרות, להתפתחות מוסדות חב"ד בעיר, ולהרמוניה המשותפת.

הרב אליהו משמש כרב העיר מזה עשרות שנים. לצידו שימש כרב האשכנזי בעיר, הרב לוי ביסטריצקי ע"ה. כיום, בנו ממשיך את דרכו ברבנות קהילת חב"ד בצפת ואחראי מחלקת הכשרות בעיר.

"הרופאים חשבו שזה סוף דרכו"

את הראיון, אנחנו פותחים בבירור על מצבו של אביו של הרב שמואל אליהו, הראשון-לציון הרב מרדכי אליהו שליט"א.

"הנושא כאן הוא לא רפואי, אלא הרבה יותר מורכב מזה", מסביר הרב אליהו. "הרב נמצא בטיפול נמרץ כבר מספר חודשים. היו כמה פעמים שהרופאים, מבחינה רפואית, חשבו שזה סוף הדרך. אבל ברוך השם הקב"ה זיכה אותנו והרב חזר להכרה למצב יותר טוב, אבל עדיין בטיפול נמרץ ועדיין במצב קשה".

בנושא הכשרותי, פירט הרב ביסטריצקי את המהלכים של השנים האחרונות: "אני חושב שהיום, כל מפעל יכול להתברך במשגיח מסור".

הרב ביסטריצקי מספר, כי לפני שכל משגיח צפתי יוצא למדינה בעולם - הוא מרים טלפון לשליח חב"ד המקומי, לבדוק אם צריך להעביר לשליח משהו מישראל. "הציבור לומד ומעריך את העבודה של המשגיחים שלנו", הוא אומר.

סוגייה נוספת שעלתה בראיון, הוא הקשר המיוחד בין הרבי לאביו, הרב מרדכי אליהו. "קשה לדבר במילים על זה, כי כמה שתדבר בכמות ובאיכות, זה לא יבטא את התחושה האמיתית", אומר בנו. "הרבי היה אדם שהשכינה איתו, הדברים שלו הם דברים של דבר ה' - במעשים שלו, בראיה שלו, בהסתכלות שלו.

"אני הרבה פעמים בחיים מנסה לשאול את עצמי מה הרבי היה אומר במקרים כאלו, איך הוא היה מסתכל. מנסה ללמוד את העומק שלו, מנסה ללמוד את האהבת ישראל שלו, את ההסתכלות הכוללת שלו".

"המשיח כאן, צריך לפתוח את הדלת"

הרב אליהו מדבר בראיון על ה'יחידות' המפורסמת של אביו, בתשנ"ב, שם הוא גם נכח. "הרבי אמר שיש שאומרים שהמשיח עתיד לבוא, יבוא, אבל צריכים לדעת שזה לא משהו עתידי - אלא המשיח כבר נמצא. אנחנו רק צריכים לפתוח את הדלת שהוא יכנס.

"כשהרבי אמר את הדברים הרגשת שאתה צריך רק לפתוח את הדלת. זה מחסום שלנו. זה מאוד מתחבר למה שבזמנו ששמעתי מאבא על השעון המפורסם של הבבא סאלי. שזה צריך להגיע כל רגע. לאחרונה אמר: 'הגיע הזמן, הגיע השעה 12, למה מחכים עכשיו?'".

הרב אליהו בוחר לקשר בין הדברים ולבין המצב המדיני הקשה. "העולם כולו נבוך, לא יודע מה נכון ומה לא נכון, אם אנחנו רק נאמר את הדברים הפשוטים, הכי ברורים, בלי לגמגם, בדיוק כמו שהרבי היה אומר אותם: בלי גאווה, בצורה ברורה -כולם יגידו אמן".

וגם על ההתפתחות של מוסדות חב"ד יש לו מה להגיד: "הילדים שלי למדו במוסדות חב"ד בצפת, למרות שאני לא מוגדר חב"דניק. לא מזמן, הבת שלי שנמצאת היום בשליחות בנתניה, לא חב"דית, אבל כמו חב"דית... אמרה לי שהיא רק היום יודעת להעריך את מה שקיבלה בבית-הספר החב"די בצפת".

ומה דעתו על ההתפתחות הגדולה של נושא השליחות בציונות-הדתית? "לפני שבנינו את המתכונת של עולם השליחות שלנו, התייעצנו רבות עם שלוחי חב"ד", הוא מגלה ומרחיב בעניין.

במהלך הראיון מספר הרב ביסטריצקי על החוברת הכשרותית שהוציא-לאור בנוגע לשחיטת ליובאוויטש ומדבר על התגובות שקיבל. בהמשך, הוא מדבר על י"א ניסן, יום הולדתו של הרבי.

את הראיון אנו חותמים עם דברים של הרב אליהו בנוגע להכנות לחג-הפסח, בלשכת הרבנות הצפתית.

הראיון המלא ניתן לצפייה בוידאו המצורף בתחתית העמוד.

ל
צפייה בוידאו לחצו על כפתור ההפעלה או על האופצייה הנוספת:
לא מצליחים לצפות? לחצו כאן
(להורדה)

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.