מערכת COL | יום א' ניסן ה׳תש״ע 16.03.2010

שבוע לשחרור הבחור מהכלא: שליח חב"ד ביפן מדבר ● מיוחד

תגיות: שיחת השבוע
שבוע לאחר שחרורו של בחור-הישיבה יוסף בונדו מהכלא היפני, מדבר לראשונה שליח חב"ד ביפן ומי שביקר בכל שבוע את הבחור, הרב מנחם-מענדל סודקביץ' ● בראיון למדור "חיים יהודיים" ב"שיחת השבוע", הוא מספר על הסיוע התמידי שהעניק לבחור בשנתיים האחרונות וגם השליחות הלא-פשוט במדינה היפנית לסיפור המלא
שבוע לשחרור הבחור מהכלא: שליח חב
השליח הרב סודקביץ' על רקע משפטו של אחד הבחורים העצורים ביפן ● צילומים: COL

מאת מנחם כהן

הרבה דמעות התרגשות זלגו ביום חמישי שעבר, כשנפתחו דלתות המטוס בנתב"ג ותלמיד הישיבה יוסף בונדו ירד ממנו. כמעט שנתיים הוחזק בונדו בתנאים קשים בבית-כלא ביפן, לאחר שתמימותו נוצלה על-ידי גורמים שהעבירו באמצעותו סחורה בלתי-חוקית ליפן.

להתרגשות ולשמחה היה שותף אדם שלא היה בנתב"ג באותו רגע. שמו הרב מנחם-מענדל סודקביץ' (35), שליח חב"ד בטוקיו, בירת יפן.

מהרגע שנודע לו על מעצרו של הבחור ועד שחרורו מהכלא דאג הרב סודקביץ' לבקר את בונדו ולסייע לו. "בזמן שהוקצב לביקור היינו לומדים ומשוחחים", מספר לנו השבוע הרב סודקביץ'.

"השתדלתי גם לעדכן אותו קצת בנעשה בארץ. בביקור האחרון שעשיתי בתאו הבחור עוד לא ידע אם ישוחרר ודיבר איתי על ההכנות לפסח".

כבוד לדת

הרב סודקביץ', אב לחמישה ילדים, נולד בכפר-חב"ד. השבוע הוא חוגג עשר שנים ליציאתו לשליחות. "כשהגעתי ליפן לא הייתה כאן שום תשתית לחיים יהודיים", הוא אומר.

"מי שרצה אוכל כשר או שירותי דת כלשהם היה צריך לחפש זאת במדינה אחרת. כיום, בזכות הפעילות שלנו, כבר יש בטוקיו עשרות יהודים השומרים תורה ומצוות".

בבית-הכנסת שהרב סודקביץ' מפעיל מתפללים עשרות יהודים. "ביפן יש הפרדה ברורה בין דת למדינה, אבל היפנים רוחשים כבוד לדת. באירועים רבים שעשינו השתתפו אנשי מִמשל. פעם אחת יוצגה המדינה על-ידי גורם מטעם הקיסר, שתוארו מקביל למלכה".

מקווה בטיסה

נוסף על בית-הכנסת הרב סודקביץ' מפעיל מערך שלם של שירותי דת, אך דווקא עכשיו הוא מתמודד עם העדר מקווה-טהרה.

"היה כאן מקווה-טהרה פעיל, שנבנה לפני עשרות שנים בידי זקני הקהילה, אבל הוא נהרס. עכשיו כדי לטבול במקווה צריכים לטוס שעה וחצי", הוא אומר בכאב. "אנחנו מקווים שיימצא התורם המתאים לבניית מקווה חדש".

הרב סודקביץ' כבר דובר יפנית ולמד להסתגל לחיים ביפן. "רמת המחיה כאן גבוהה מאוד, וגם הצרכים של ישראלי ויפני שונים לחלוטין. עגבנייה, למשל,  עולה דולר וחצי, כי בעיני היפנים זה מוצר מיותר לגמרי, ואילו ישראלי לא יכול בלעדיה בסלט...", הוא מחייך.

עזרה ליהודים שהסתבכו

"ליפנים אין שום מושג מה הוא יהודי", הוא מסביר. "הם גם אינם מקשרים בין היהודים לישראל. פעם אחת הוזמנתי לשאת הרצאה באוניברסיטה חשובה ביפן. המנחה שאל את הסטודנטים אם הם יודעים מי אני. מתוך מאות סטודנטים רק אחד ידע את התשובה. היו מגוון תשובות, מפקיסטני ועד מצרי"...

המקרה של הבחור בונדו חושף מעט מפעילותו של הרב סודקביץ'. רבים מבני-משפחתו והעסקנים שניסו לפעול למענו חוו את האירוח הלבבי בביתו.

הוא מגלה כי אין זה המקרה הראשון שנחלץ לעזרת יהודים שנקלעו לצרות ביפן. "בעשור האחרון היו לא-מעט מקרים של ישראלים שהסתבכו. עשינו את המֵרב כדי לעזור ולסייע להם ככל האפשר, כחלק מהעזרה שאנחנו מושיטים לכל יהודי שנזקק לשירותינו". 

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.