מערכת COL | יום א' ניסן ה׳תש״ע 16.03.2010

מתי מברכים את 'ברכת האילנות'?

מתי מברכים את 'ברכת האילנות' רק בחודש ניסן או גם באם רואים אילן כל ימות השנה? מה הדין, באם כבר בירך, ואחר כך ראה אילן אחר פורח, האם צריך לברך שוב? האם מברכים בשבת וביום טוב? האם מברכים על אילן בשנת 'ערלה' שלו?, ומה הדין לגבי אילן שפרחיו כבר נשרו אך פריו טרם גדל? ● COL מגיש את הלכות "ברכת האילנות" עם הרב יוסף-שמחה גינזבורג באדיבות 'שיחת השבוע'  להלכות 'ברכת האילנות'
מתי מברכים את 'ברכת האילנות'?
האדמו"ר מנורול ב'ברכת אילנות' בכפר-חב"ד ● ארכיון: מאיר דהן, COL

מתי מברכים את 'ברכת האילנות'?

זו ברכה שמברכים רק בימי חודש ניסן. מי שרואה בחודש זה אילנות-מאכל – לפחות שני עצים כאלה – הנתונים בפריחתם, צריך לברך: "ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם, שלא חיסר בעולמו כלום, וברא בו בריות טובות ואילנות טובות ליהנות בהם בני אדם".

ברכה זו מברכים רק פעם אחת בשנה, בפעם הראשונה בחודש ניסן, כשרואים את האילנות פורחים. מי שכבר בירך את הברכה, אינו חוזר עליה באותה שנה, גם אם ראה אילן-מאכל ממין אחר פורח.

אין מברכים את הברכה על פריחה של אילן בשנות ה'ערלה' שלו (בשלוש השנים הראשונות שלו), או אם האילן הורכב באילן אחר בדרך האסורה על-פי ההלכה. אפשר לברך גם אם הפרחים כבר נשרו, כל עוד הפרי לא גדל.

רצוי לברך את הברכה בציבור, "ברוב עם הדרת מלך", ולצאת למטע שיש בו הרבה אילנות פורחים. לא נהוג לברך את הברכה בשבת וביום-טוב, לבל ישכחו האנשים ויבואו לקטוף מן האילנות.

כדאי לציין כאן, שאדם הרואה (בכל ימות השנה) אילן או בן-אדם או בעל-חיים יפה במיוחד, צריך לברך: "ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם שככה לו בעולמו". גם אם בירך את הברכה על ברייה אחת, חוזר ומברך בכל פעם שהוא רואה יצור כזה (אך לא אותו יצור שכבר בירך עליו).

נוסח הברכה:

"ברוך אתה ה', אלקינו מלך העולם, שלא חיסר בעולמו כלום, וברא בו בריות טובות ואילנות טובות להנות בהן בני אדם".

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.