מערכת COL | יום י"ח חשוון ה׳תש״ע 05.11.2009

קרליבך שלא הכרתם: סיפורים מחדר הרבי ● ראיון נדיר

במלאות חמש-עשרה שנים של ר' שלמה קרליבך, מביא עיתון 'שעה טובה' ראיון בלעדי שנערך עמו שבועות ספורים לפני שהלך לעולמו ● "הרבי הוא גאון עצום ונורא, הוא עמוק ובקיא בתורה עד לב השמיים", אמר קרליבך ● וגם: סיפור מדהים על יהודי שהביא שלמה קרליבך לרבי, בשעה שתיים לפנות-בוקר ● COL מגיש את הקטעים הרלוונטיים באדיבות 'שעה טובה' לסיפור המלא "חב"ד סילקו אותי, אבל אני מעולם לא הסתלקתי" 
קרליבך שלא הכרתם: סיפורים מחדר הרבי ● ראיון נדיר

"תאמין לי, שום דבר בעולם לא היה מזיז אותי מחוץ לכותלי הישיבה. אבל למרות שלמדתי בלייקווד, הייתי מאוד מקושר אז לרבי הקודם מליובאוויטש – הריי"צ.

"הרבי הנוכחי הוא גם כן גאון עצום ונורא. הרבי הוא גם עמוק וגם בקיא עד לב השמים. ממש כל מילה מהתורה מאירה לפני עיניו הקדושות.

"בכל פעם שהייתי בא מלייקווד, הייתי נכנס לליובאוויטש ומדבר עם הרבי בלימוד. הרבי רצה לדעת מה לומדים בישיבה, איך השיעורים, על איזה רמב"ם מדברים. הייתי גם קצת השליח שלו.

"פעם נכנסתי אליו, אחרי שהוא כבר נהיה רבי. הוא אמר לי: 'שמע, אני מוכרח לעשות איתך עסק, אני רוצה שאתה תהיה שליח שלי'.

"אמרתי לו: 'אני לומד כל היום!'. אז אמר לי הרבי: 'שכח מעצמך קצת'. הוא ממש נפח בי נשמה חדשה, פתאום הרגשתי אחריות כלפי כל יהודי. עד אז היה אכפת לי מהרמב"ם או מהסוגיא, ופתאום היה אכפת לי מכל יהודי שאני רואה".

לאיזה סוג שליחות הרבי התכוון?

"לדבר עם עם-ישראל, לקרב את העם ליהדות".

הוא דיבר על מוסיקה?

"לא. ראשית כל נסעתי לכל הישיבות. נכנסתי לישיבות והתחלתי לדבר איתם בלימוד. שאלתי אותם: 'מה אמר ראש הישיבה?', ואמרו לי דברים טובים. אבל מכיוון שלמדתי אצל רבי אהרן, והייתי למדן טוב, מה שאמרו לי היה לעומתו, בעיניי, כמו 'פורים תורה'...".

"רבי, הבאתי לך מתנה לחג השבועות"

תרשה לי לנתב אותך לעניין שלנו. ובכן נפגשת עם הרבי, הוא ביקש ממך לצאת לשליחות לקרב את עם ישראל, אתה נאלצת לעזוב את ספסלי הלימוד, ואת הישיבה, ומה קרה אז?

"עזבתי תיכף, הייתי הולך ברחוב וכשהייתי רואה יהודי, הייתי מתחיל לדבר איתו. תבין, כשאני התחלתי, ליובאוויטש לא היה כמו עכשיו – שכל האנרגיה מושקעת בלקרב. בדרך-כלל הרבי שלח אותי לבני ישיבה, לקרב אותם. לדבר איתם בלימוד ובחסידות. אבל אחרי כמה שבועות אמרתי לו: 'רבי, צריכים לקרב את הנוער של האוניברסיטה. יש לי הזדמנות, יש שם חבר'ה שהזמינו אותי'. הרבי אמר: 'זה כבר דבר עדין, תן לי לחשוב על זה'.

"בימים ההם, כשהייתי למשל נוסע ברכבת התחתית, לא הייתי זז עד שהייתי מוצא לכל הפחות יהודי אחד. פעם, ביום שני בלילה, בערב חג השבועות, הייתי בליובאוויטש ובשתים בלילה חזרתי למנהטן. ישבתי ברכבת התחתית וראיתי שם בחור שהיה ממש מלא שמחה.

"הוא היה נראה כמו יהודי. נגשתי אליו ושאלתי אותו: 'למה אתה כל-כך מלא שמחה?' הוא אמר לי: 'אני יהודי, ואני בעזרת ה' מתחתן השבת עם גויה בכנסיה'... אמרתי לו: 'זה מאוד יפה שיהודי מתחתן עם גויה – כדי להביא שלום לעולם'.

"כמובן שאם הייתי אומר לו שהצדק לא איתו, לא הייתי יכול לדבר איתו כלל. אז אמרתי לו: 'זה נורא יפה, אין לך מושג כמה טוב אתה עושה. אני רק חושב, שאתה צריך ברכה מהרבי שלי, שיברך אותך שיהיה בנין עדי עד!'

"הוא שאל אותי איפה הרבי, אמרתי לו: 'בטח אתה יודע שמחר בלילה זה חג השבועות. מאוד קשה לדבר איתו בערב שבועות, אך הלילה אפשר'. הייתי אז יד ימינו של הרבי, ויכולתי לגשת אליו יומם ולילה.

"חזרנו אחורה והגענו לליובאוויטש בשלוש וחצי. דפקתי על הדלת של רבינו הקדוש, הוא פתח את הדלת ושאל מה נשמע. אמרתי לו: 'רבי הקדוש, הבאתי לך מתנה לכבוד חג השבועות – הבאתי יהודי שצריך תיקון'. הבחור נכנס לרבי והם דיברו עד שבע בבוקר.

"אין לי מושג על מה הם דיברו, אבל אני יודע רק דבר אחד – הבחור יצא מהחדר עם עיניים נפוחות. הרבי אמר לי: 'קח אותו תיכף למקווה, תניח איתו תפילין והכול יהיה טוב'. לאחר זמן כששאלתי אותו לשלומו, הוא אמר לי שמאז הפגישה הזאת הוא לא ראה אותה יותר. דברים כאלו קרו לי כמעט בכל יום".

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.