מערכת COL | יום י"ד חשוון ה׳תש״ע 01.11.2009

'בית מאושר' - עצות הרבי לחיי נישואין מאושרים

'בית מאושר', ספר חדש שיוצא לאור זה עתה, הוא עיבוד תִמצות וקיצור של הספר 'אור הבית'. 'אור הבית' - ליקוט מכתבי הרבי בקשר לשלום בית וההנהגה בבית יהודי (כולל תרגומים ראשוניים מיידיש ואנגלית), יצא לאור לראשונה בשנת תשס"א ● מהדורה נרחבת ומתוקנת יצאה לאור בתשס"ו, ומאז חזר ונדפס בהוספות שונות  לסיפור המלאמדף הספרים
'בית מאושר' - עצות הרבי לחיי נישואין מאושרים
'בית מאושר', ספר חדש שיוצא לאור זה עתה, הוא עיבוד תִמצות וקיצור של הספר 'אור הבית'. 'אור הבית' - ליקוט מכתבי הרבי בקשר לשלום בית וההנהגה בבית יהודי (כולל תרגומים ראשוניים מיידיש ואנגלית), יצא לאור לראשונה בשנת תשס"א. מהדורה נרחבת ומתוקנת יצאה לאור בתשס"ו. ומאז חזר ונדפס בהוספות שונות.

הספר הגיע לכל מקום ששליחי חב"ד נמצאים בו, ועשה נפלאות לא רק במובנים של תיקון בשלום בית (כידוע על מקרים שאנשים שקיבלו את הספר אחרי גירושין, ונישאו מחדש) אלא במובנים של השראת שלום ושמחה בבתים רבים מלכתחילה.

רבנים, יועצים ומרצים מרבים לצטט מהספר עצות והדרכות לבאים בשעריהם. שיעורים בספר מתקיימים לא רק בבתי חב"ד סביב העולם אלא גם בקהילות אנ"ש, וזוגות צעירים לומדים בו קבוע כחלק מעצת הרבי לשלום בית - ללמוד יחד.

חלקו השני של הספר ובו סיפורים בקשר לבית היהודי, במיוחד על מסירות נפש לטהרת המשפחה, תורגם לאנגלית ונקרא: Mikveh The Foundation of a Successful Jewish Home - מקוה - היסוד לבית יהודי מוצלח - (חלק העצות כבר הופיע באנגלית בהוצאת 'שיחות אין אינגליש').

רבים, ביניהם כאלו שעדיין לא שומרים תורה ומצוות בשלמות, ביקשו לדעת מה הן עצות הרבי לשלום בית והרמוניה. אך כיוון שחלק גדול מהמכתבים נכתב לחסידים רבנים וכו' ובגוף המכתבים ציטוטים רבים מדברי חז"ל, רעיונות מתורת החסידות וכו', התקשו להתמודד עם הטקסט.

לכן נעשה ב'בית מאושר' ניסיון להביא את דברי הרבי כפי שהם בעיבוד קל; הדברים עובדו ממכתבים לאנשים פרטיים, לרעיונות, עצות והדרכות. מחד נשמר הסגנון המיוחד ומאידך כל אחד יוכל להבין את הדברים בקלות.

אדמו"ר האמצעי מסביר בהקדמה לספרו 'פוקח עוורים' שנכתב ביידיש (במאמר המוסגר: למרות שחלקו הראשון של הספר תורגם ללשון הקודש, הקדמה זו וחלקו השני של הספר לא תורגמו מעולם) שכדי לקיים את המצווה החשובה ללמד תורה לכאלו שלא מבינים לשון הקודש, הוא כותב ספר זה ביידיש כך שכולם יוכלו ללמוד בו. אדמו"ר האמצעי מביא גם ראייה מדבר ה' יתברך לישעיה הנביא: "וכתוב בחרט אנוש" (ישעיה ח, א.) - ("במכתב כתב אשר ירוץ כל אנוש הקורא בו, אפילו אנוש כל שהוא ואפילו אינו חכם" - רש"י). באופן כזה שדבריך יהיו מובנים לכולם, ולדברים בשפת אֵם גם השפעה גדולה יותר.

אדמו"ר האמצעי כותב בהקדמה זו שהספר מתאים גם לתלמידי חכמים ומביא על זה משל לרופא הכותב ספרי הדרכה רפואית, לא עבור רופאים אלא לאנשים פשוטים, אף על פי כן, כשרופא (אחר) לומד בספר, זה מַחכים גם אותו ומסייע לו.
(מעניין עד כמה משל זה אקטואלי כיום, שבדרך כלל רופאים מחפשים במחשב בתוכנה מקוצרת ומתומצתת איזו תרופה לרשום).

בדומה' הספר 'בית מאושר', לא נועד רק למתקרבים. גם חסידים ואנשי מעשה יכולים להיעזר בו. הדברים סודרו לפי נושאים, הרעיון המרכזי שבמכתב או כמה מכתבים בא בקיצור ובתמציתיות וניתן למצוא בו במהירות ובקלות תשובות ועצות לבעיות שונות.

כמו ב'אור הבית', גם בספר זה, חלק נרחב של סיפורים על הבית היהודי. עמל רב הושקע כדי למצוא סיפורים חדשים מספרים ישנים על הבית היהודי. ואכן נלקטו בספר 'בית מאושר' סיפורים רבים שלא הופיעו ב'אור הבית' (ובל"נ יעודכנו במהדורה הבאה של הספר), סיפורים מהם ניתן ללמוד הרבה על התנהגות נאותה, שמחה ויתור ושלום. הסיפורים משלימים את חלק העצות שבספר כדוגמה מעשית לרעיונות.

הספר יוצא לאור בפורמט שמקובל כיום בספרים החדשים שבשוק, כריכה רכה, שוליים פנימיים רחבים וכו'. בספר זה ניתן דגש מיוחד על הפצתו והתאמתו לכולם, גם ל"חוצה", שכל הוספה בזה, מקרבת את קיום היעוד אותו הבטיח משיח לבעל שם טוב: "לכשיפוצו מעינותך חוצה".

ניתן להשיג את הספר בתורה אור. טל' ופקס: 08/8602399
דואר אלקטרוני: torah-or@neto.bezeqint.net

וכן ב: קה"ת, 'היכל מנחם' ירושלים ובני ברק, וחיש. ובקרוב ברשתות הספרים הגדולות ובבתי חב"ד בארץ ובעולם.

בכינוס השלוחים הקרוב שמתקיים בקראון הייטס בימים הסמוכים לשבת פרשת חיי שרה יגיע הספר לראשונה לאלפי שלוחי הרבי שיגיעו למקום מכל העולם.

עורך הספר ר' זאב ריטרמן.

ב'תורה אור' מבקשים להזכיר שניתן לקבל דרכם חינם חוברות 'התפילין' ו'אמונה ובטחון' לחיילי צה"ל.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.