מערכת COL | יום ז' חשוון ה׳תש״ע 25.10.2009

בוועידה אחת: בעלז, חתם סופר ונציג הרב לנדא ● מיוחד

נציגים מגופי הכשרות הבולטים בישראל, לצד עשרות רבנים ומומחי כשרות מרחבי אירופה, משתתפים בוועידת הכשרות האירופאית שמארגן "מרכז רבני אירופה" ● דיונים סוערים, סדנאות מרתקות ושיעורים מיוחדים נערכו במהלך היום הראשון של הוועידה ● שליח COL לוועידה בדיווח מסכם מהיום הראשון וגלריית תמונות ענקית של הצלם מאיר דהן ● וגם: המשגיח שהתוודה - מוצרי החלב עליהם הוא מפרסם שהינם "חלב ישראל" הם בעצם חלב עכו"ם... לסיפור המלא
בוועידה אחת: בעלז, חתם סופר ונציג הרב לנדא ● מיוחד
הוועידה, היום (צילומים: מאיר דהן, COL)

מאת שליח COL לוועידה

עשרות רבנים ומומחי כשרות מכל רחבי אירופה התכנסו בבריסל לשני ימי דיונים מרתוניים בנושאי כשרות המזון במסגרת כינוס הכשרות השלישי של מרכז רבני אירופה.

בהשתתפות עשרות רבנים, משגיחים וראשי מערכות הכשרות באירופה וברחבי העולם, נפתח היום בשעות הבוקר כינוס הכשרות השלישי של מרכז רבני אירופה. הכינוס מתקיים השנה במלון 'קראון פלאזה' הממוקם בלב מתחם משרדי האיחוד האירופאי.

החל משעות הבוקר הגיעו הרבנים בעשרות טיסות מרחבי אירופה והעולם לכינוס המקצועי, השלישי בסדרה, שיוזם "מרכז רבני אירופה", העוסק בכל ימות השנה במתן סיוע ללמעלה מ-700 רבנים וקהילות באירופה. את הרבנים קדמו בברכה צוות המרכז בראשות הרב אריה גולדברג, סמנכ"ל מרכז רבני אירופה. הכינוס, בו משתתפים אישים בולטים ביהדות העולם, מתקיים תחת אבטחה קפדנית של משטרת בריסל.

את הכינוס כובד לפתוח הגרד"מ ליברמן שליט"א, רבה הראשי של קהילת שומרי הדת באנטוורפן, חבר נשיאות מועצת רבני אירופה ומוותיקי הרבנים ביבשת.

הגרד"מ ליברמן ביאר בפני הרבנים הנוכחים את מאמר חז"ל בתורת כהנים (קדושים כ, כו) " אל יאמר אדם אי אפשי בבשר חזיר – אלא אפשי ומה אעשה ואבי שבשמים גזר עלי", לכאורה, הייתה זו צריכה להיות מעלה כשאומר אדם "אי אפשרי בבשר דבר אחר", שכן הוא מתעב ומואס מאכלות אסורות כציווי הבורא? המענה על זה, שבכשרות אדם צריך לדעת שאין הוא יכול לסמוך על הרגשותיו וכמאמר הכתוב "אשרי אדם מפחד תמיד", שכן היום הוא מואס בדבר ולמחר הרגשתו עלולה להיות שונה, על זה באים חז"ל ללמדנו ששמירת הכשרות צריכה להיות תמיד מתוקף ציווי הבורא "אפשי, אבל מה אעשה שאבי שבשמים גזר עליי שלא אוכל".

הרצאה מרתקת בנושא "בעיות בלתי צפויות במרכיבי מזון" נמסרה מפי הרה"ג מרדכי הסופר שליט"א, ראש מחלקת תעשיית מזון וחומרי גלם במערכת הכשרות של הגאון רבי משה יהודא ליב לנדא שליט"א. הגר"מ הסופר הפתיע את הנוכחים בשורה של בעיות כשרות שאינן מוכרות במוצרי מזון עליהן התוודע לאחרונה במהלך מסעיו במפעלים במזרח הרחוק. בין היתר סיפר לנוכחים כי בעקבות שאלה שהופנת אליו גילה כי יש שעועית לבנה המצופה בחומר לבן בכדי למשוך את עיני הקונה ולשוות למוצר מראה אסטטי וטרי, ולהאריך את חיי המדף שלו.

הרה"ג חיים לסרי שליט"א, אחראי ברבנות הראשית לישראל על אישור כשרותם של מוצרי מזון המיובאים מחו"ל, ריתק את הנוכחים בשורה של אפיזודות ממקומות שונים ברחבי אירופה.

בין היתר סיפר על מקרה בו נודע לו על אחד הרבנים כי מוצרי החלב עליהם הוא מפרסם שהינם "חלב ישראל" הם בעצם חלב עכו"ם. בבירור מול הרב הודה לו הלה בפה מלא, כי "במדינתי לא ניתן בכלל להשיג חלב ישראל". לפליאתו "הכיצד אם כך הנך מפרסם שהמוצרים שבהשגחתך הינם חלב ישראל", השיב לו כי "גדולים וטובים ממני מעניקים הכשר לחלב עכו"ם ומציגים את מוצריהם כחלב ישראל".

"לתדהמתי, פסק הרב", סיפר הרב לסרי, "כי אין דבר כזה חלב ישראל".
במהלך ארוחת הצהרים נשאו דברי תורה מעניינא דיומא, הרב שמואל פינסון, רב דק"ק מעלה בבריסל, הגאון רבי יצחק ניאזוב שליט"א, רבה הראשי הספרדי של וינה וחבר מועצת רבני אירופה, והגאון רבי אברהם דוד שליט"א, דיין דק"ק ספרדים בלונדון וחבר מועצת רבני אירופה.

בין המשתתפים בכינוס, חברי נשיאות ומועצת רבני אירופה, הגאון רבי גרשון מענדל גרליק שליט"א, רב ואב"ד דק"ק "אהל יעקב" במילאנו, הגאון רבי ירמיה מנחם כהן שליט"א, אב"ד פאריס, הגאון רבי עזריאל חייקין שליט"א, לשעבר רבה של אוקראינה, הגאון רבי משה טוביה וייסברגר רב ואב"ד דק"ק עדת יראים בבודפשט, הגאון רבי יעקב דוד שמאהל שליט"א, דיין דק"ק "שומרי הדת" באנטוורפן, הגאון רבי בנימין יעקבס שליט"א, רב הראשי של מחוזות הולנד ויו"ר ועד רבני הולנד.

כמו כן, משתתפים בכינוס, הגאון רבי דוד ורנר שליט"א, רבה של חדרה ויו"ר ועדות השחיטה בארה"ק, הגאון רבי דב לנדא שליט"א, חבר בד"ץ "חוג חתם סופר", הגאון רבי יהודה אשר שטיינר שליט"א, דיין דק"ק מנשסתר, הגאון רבי משה אלזס שליט"א, דיין דק"ק בני ישראל (KF) בלונדון, הרה"ג יוסף מרדכי זילבר שליט"א, ראש מחלקת חומרי גלם בבד"ץ "מחזיקי הדת", הרה"ג יוסף מינסקי שליט"א, מנהל כשרות של ה-OU בישראל, הרה"ג שניאור רווח, יושב ראש המכון למצוות התלויות בארץ ועוד.
הכינוס, בהפקה טכנית של חברת "פליישמן הפקות", יימשך מחר ביתר שאת בשורת דיונים נוספים וצפויים להשתתף בו רבנים ומומחי כשרות נוספים, מהם אורחים רמי מעלה שיכבדו את הכינוס בהשתתפותם.

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.