מערכת COL | יום י"ז אלול ה׳תשס״ט 06.09.2009

הרב דרוקמן תוקף הפרסומים: "הגולם - היה גם היה"

"'הגולם מפראג' - זוהי אחת הדוגמאות הנדירות שספרות דמיונית הופכת בעיני הציבור כמהימנה ואוטנטית, למרות שלכאורה אין לה כל ביסוס במציאות", כך נכתב בעלון דתי-לאומי ● הרב דוד-מאיר דרוקמן: לדעת רבותינו הק' נשיאי חב"ד בתוככי עוד גדולי ישראל – סיפור 'הגולם' אכן שריר וקיים, ואין זה פרי דמיונו של מחבר הספר 'נפלאות המהר"ל' ● בפנים: סקירה נרחבת וצילומים לסיפור המלא
הרב דרוקמן תוקף הפרסומים:
עליית הגג של 'הגולם פראג' בבית-הכנסת אלטנוישול בפראג ● צילום:
מאת כתב  COL

עם מלאת 400 שנה להסתלקותו של המהר"ל מפראג זי"ע התפרסמו בשבת האחרונה מאמרים בעלונים שונים המופצים בבתי בארץ.

באחד העלונים ("שבת בשבתו") נכתב כך:

"אם תשאלו אדם ממוצע ברחוב (בין השאר גם לא-יהודים ברחובות פראג) תשמעו שהמהר"ל ידוע בעיקר - ואולי: רק - בשל יצירתו את "הגולם מפראג", שפעל בעיקר נגד עלילות הדם, עד שהחל לסכן את חיי הקהילה היהודית, ואז הוציא ממנו המהר"ל את רוח החיים, ושאריותיו נגנזו בעליית הגג של בית הכנסת "אלטנוישול" בפראג (בתמונה מוביל אליה הסולם).

סיפור זה נוצר ונודע רק בשנת תרס"ט (1909, שנת ה-300 להסתלקותו של המהר"ל) באמצעות הספר "נפלאות המהר"ל" שכתב הרב יהודה יודל רוזנברג. זוהי אחת הדוגמאות הנדירות שספרות דמיונית הופכת בעיני הציבור כמהימנה ואוטנטית, למרות שלכאורה אין לה כל ביסוס במציאות".

הרב דוד-מאיר דרוקמן מבקש להזכיר כי לדעת רבותינו הק' נשיאי חב"ד בתוככי עוד גדולי ישראל – סיפור 'הגולם' אכן שריר וקיים, ואין זה פרי דמיונו של מחבר הספר 'נפלאות המהר"ל';

הרבי עצמו כותב במענה למישהו שפקפק באמיתות יצירת הגולם ע"י המהר"ל – שבעצמו שמע מהרבי הריי"צ "שראה הנשאר ממנו – בעליית ביהכ"נ דמהר"ל מפראג". ודיבר עד"ז עם אביו כ"ק אדמו"ר נ"ע".

ובאותו ענין: בימי השבעה אחרי הסתלקות כ"ק אדמו"ר מוהריי"צ סיפר הרבי שפעם ביקר אדמו"ר הרש"ב עם אדמו"ר מוהריי"צ בפראג, וביקרו בבית הכנסת של המהר"ל, והרבי הריי"צ רצה לעלות לעליה בה מונח 'הגולם', שיחד את השמש, נטל סולם ועלה.

אגב זה מספר הרבי (תורת מנחם, א', עמ' 6) , כשכנודע הדבר לרבי הרש"ב הוא הוכיח את בנו הרבי הריי"צ. כעבור זמן אמר לו: הייתה לי עבודה של חדשים (כנראה לתקן שלא יהיה נזק מזה. המספר).

יצויין, שבקור רבה"ק בפראג היה כמסתבר בשנת תרס"ח, כלומר: עוד לפני שיצא לאור הספר 'נפלאות המהר"ל' הנזכר לעיל.

הרבי אף מוסיף שסיפור 'הגולם' לא הומצא בשנת תרס"ט ע"י מחבר הספר "נפלאות המהר"ל", אלא היה מפורסם לא רק אצל יהודים אלא אפילו אצל גויים עוד כמה עשרות שנים לפני שיצא הספר הנ"ל.

(עיין בכ"ז בקובץ כ"ב שבט שיצא מטעם ישיבת תו"ת).

גם ידוע שגדולי הצדיקים לדורותיהם (כמו בעל ה'דעת קדושים' זצ"ל מבוטשטש) היו מספרים שהמהר"ל מפראג יצר את הגולם ע"י 'ספר יצירה'.

ונסיים בדברי הרבי אודות המהר"ל שנאמרו בהתוועדות ח"י אלול ש"פ תבא ה'תש"ל (בתרגום חפשי):

"היות והיום הוא יום ההסתלקות של המהר"ל מפראג שביום זה הרי "עולה כל עמלו", והרי "הימים האלה נזכרים ונעשים" - שנפעלים שוב העניינים מלמעלה, לפיכך, גדול זכות המהר"ל לסייע לכל אלה ש"רותחים" ("קאכן זיך") בתורתו של המהר"ל (והכוונה כמובן להגר"י הוטנר זצ"ל) – "שיהיה כמו שהיה אצל המהר"ל, שאם היו זקוקים לנס הרי התרחש נס, כשהיו צריכים לנס גלוי – הרי היה נס גלוי, כשהיו זקוקים נס שלמעלה מדרך הטבע – היה נס למעלה מדרך הטבע".
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.