מערכת COL | יום י"ד אב ה׳תשס״ט 04.08.2009

בעקבות חשיפת COL: הוגשה בקשה להעניק אות לבכיר הגרמני

בעקבות חשיפתCOL ‎‏ ושידור ראיון הוידאו על "הנאצים שהצילו את הרבי" החליט ועד כפר חב"ד להגיש בקשה רישמית ליד ושם בבקשה להעניק אות חסיד אומות העולם לראש המודיעין בצבא הנאצי וילהלם קנריס • הנימוק: האדמירל הנאצי הציל את האדמו"ר השישי לחסידות לובביץ' ומאות יהודים נוספים ממוות במהלך השואה כחסיד אומות עולם • "קנריס לא הציל רק את הרבי כאיש פרטי‭,"‬ אומר ל'מעריב' הרב יוסף יצחק קמינצקי, "אלא הוא הציל את כל תנועת חב"ד. אם חלילה היה הרבי נספה בשואה, כל תנועת חב"ד הייתה נעלמת" • העיתונים 'ידיעות אחרונות' ו'מעריב' מפרסמים הבוקר את הסיפור לסיפור המלאבפנים: צילום בלעדי של מכתב הבקשה הרישמי שהועבר ליד ושם >>>
בעקבות חשיפת COL: הוגשה בקשה להעניק אות לבכיר הגרמני
העיתון 'מעריב' מדווח
דליה מזורי

האם אחד הקצינים הבכירים ביותר בצבא הנאצי יזכה לתואר חסיד אומות העולם? בכפר חב"ד מתעקשים זה שנים כי יש להעניק את התואר למפקד המודיעין הגרמני, האדמירל וילהלם קנריס, שהציל את ראש חסידות לובביץ' בימי מלחמת העולם השנייה ולמעשה את התנועה כולה. ביד ושם סירבו עד כה להעניק את התואר לקצין כה בכיר במנגנון הנאצי, אולם מידע חדש שחשף ההיסטוריון דני אורבך על פעילותו של הקצין הביא אתמול להגשה מחודשת של הבקשה.

האדמירל קנריס הציל את רבי יצחק יוסף שניאורסון, האדמו"ר השישי לחסידות לובביץ' (הרבי הריי"צ) ממוות בטוח בשואה על ידי הברחתו מהרייך בראשית ‭1940 -‬ וזאת, לטענת אורבך ואנשי ח ב"ד , ללא תמורה כספית או טובת הנאה אחרת ותוך סיכון חייו וחיי משפחתו. 

ממחקרים שהתפרסמו עד כה בישראל, בארצות הברית ובגרמניה, מסתבר כי קנריס הציל באופן דומה מאות יהודים. עוזריו הקרובים של קנריס נעצרו על ידי הנאצים בשל מבצע הצלת יהודים באביב ‭,1943‬ וגם הוא עצמו נעצר והוצא לבסוף להורג בידי הנאצים. עוזרו של קנריס, ד"ר האנס פון דוהנני, שפעל מטעמו של קנריס, קיבל ב־2003 את אות חסיד אומות העולם. "נראה לנו הגיוני וראוי שגם קנריס יקבל את אותה הכרה מיד ושם ומהעם היהודי‭,"‬ כתבו ראשי כפר חב"ד בפנייתם ליד ושם. לדבריהם, הבקשה נסמכת על מחקרים שכבר ראו אור בתוך חב"ד ועל חוות דעתו של אורבך, מחברו של המחקר ההיסטורי החדש "ואלקירי - ההתנגדות הגרמנית להיטלר‭,"‬ שראה אור לאחרונה ומבסס את ההנחה שקנריס פעל להצלת יהודים. 

"קנריס לא הציל רק את הרבי כאיש פרטי‭,"‬ אומר הרב יוסף יצחק קמינצקי, יו"ר הוועדה המייעצת של כפר חב"ד, "אלא הוא הציל את כל תנועת חב"ד. אם חלילה היה הרבי נספה בשואה, כל תנועת חב"ד הייתה נעלמת. אז מה הפלא שאנו מבקשים אות חסיד אומות העולם עבורו‭"?‬

אנשי חב"ד כבר פנו בעבר ליד ושם, אולם נענו בשלילה. ביד ושם טענו כי קנריס פסול לקבלת התואר שכן גם אם לא הרג יהודים במו ידיו, הרי שכראש הביון הגרמני הוא נושא באחריות לרצח יהודים, ויחידות שהיו תחת פיקודו השתתפו באופן פעיל בהשמדת יהודים. 

עם זאת, ספרו של אורבך טוען כי כל פעילותו של קנריס עסקה בהצלת יהודים ובחבלה במערך הלחימה הנאצי, ושהוא לא הרג יהודים. "אני מזמן הרגשתי שהאדם הזה הציל אותנו. מזמן אמרתי שמי שמציל כל כך הרבה יהודים - לא יכול ביד אחת להציל ובשנייה לעזור לחסל יהודים. זה לא עובד ככה‭,"‬ אמר הרב קמינצקי.

• המחתרת הנאצית 

מספרו של אורבך עולה כי בקרב צמרת הצבא, הביון והפקידות הגרמנית פעלה מחתרת נגד היטלר, שבין היתר עסקה בהצלת יהודים. קנריס נמנה עם אנשיה וכך גם סגנו, הגנרל האנס אוסטר, והיועץ המיוחד פון דוהנני. לדבריו, אין מחלוקת על כך שקנריס הציל מאות יהודים, ובהם האדמו"ר הקודם של חב"ד ומשפחתו. היהודים הוברחו אל מחוץ לגבולות הרייך השלישי בתואנה שהם סוכני ביון. 

ישנם ארבעה קריטריונים שמנחים את יד ושם בהכרה בחסידי אומות עולם: אדם שהציל יהודי; אדם שעשה זאת ממניעים אלטרואיסטיים ולא תמורת כסף או שוחד; אדם שסיכן את עצמו; ושלא פגע ביהודים אחרים במהלך המלחמה. 

על פי העדויות שבידי אורבך, פועלו של קנריס עומד בכל הקריטריונים הללו. בסוף 1941 הוא ארגן מבצע שילוח ענקי שכונה "מבצע אקווילר‭,"‬ ובמסגרתו עזבו את שטח הרייך מאות יהודים במסווה של מרגלים על גבי רכבות שהגיעו לספרד ולפורטוגל. רבים מהניצולים העידו מאוחר יותר לטובתו. 

ה
יות שהיהודים המוברחים לא עסקו בסופו של דבר בריגול, נשא קנריס באחריות אישית על הברחת יהודים, שהעונש עליה היה מוות. לדברי אורבך, קנריס סיכן את עצמו וגם הוצא להורג בסופו של דבר - משום שהציל יהודים.

• נרצח בתלייה 

לדברי אורבך, התברר לאחרונה כי קנריס ניצל את מעמדו לא רק כדי להציל יהודים ולארגן את ניסיון ההתנקשות בהיטלר כחבר המחתרת - אלא גם כדי לחבל במאמץ המלחמה הגרמני כולו. כך נחשף בשתי ביוגרפיות חדשות שנכתבו עליו ב־2005 ו־‭.2007

בעקבות "מבצע אקווילר" נתפסו קנריס וחבריו על ידי האס־אס, והוא הודח מתפקידו כראש הביון הגרמני. אחרי כישלון ניסיון ההתנקשות בהיטלר ב־20 ביולי 1944 נחשפה תנועת ההתנג־דות כולה, וקנריס נעצר והושלך למחנה ריכוז. הוא נרצח בתלייה במחנה הריכוז פלוסנברג בימים האחרונים של המלחמה, וכך גם עוזרו אוסטר. פון דונני הוצא להורג לפניו. 

לדברי אורבך, מכתבו של אייכמן מוכיח עד כמה קנריס סיכן את עצמו בהצלת יהודים. מסמך נוסף של הביון האמריקאי מראה כי קנריס עמד בקשר עם סוכנים אמריקאים לאורך כל המלחמה, ואף אמר להם כי הימלר עוקב אחריו. "אדם שמחה שוב ושוב נגד רצח יהודים והציל מאות מהם, סייע לאנשים שניסו להתנקש בהיטלר וגם חיבל במאמץ המלחמה - לדעתי הוא איש שראוי ללא כל ספק לתואר חסיד אומות העולם‭,"‬ מסכם ההיסטוריון.

רקע / מבצע החילוץ
הרבי לא ידע מי הציל אותו
מאת דליה מזורי

הצלתו של האדמו"ר יוסף יצחק שניאורסון, חותנו של הרבי האחרון מלובביץ‭,'‬ התרחשה בראשית 1940 בוורשה המופגזת וההרוסה. לפי העדויות, הסתתר הרבי עם אנשיו באחד הבניינים בעיר. לפתע הגיעה לבניין יחידת חיילים גרמנים, אך החסידים שהיו עם הרבי סירבו להתלוות אליה. לדברי הרב יוסף יצחק קמינצקי, הם לא ידעו שהם באו בשליחות להציל את הרבי. 

למחרת שבו החיילים הגרמנים, ובהם חיילים דוברי יידיש, שהסבירו לרב שמטרתם להצילו. החיילים הוציאו את הרבי ואת כל בני משפחתו אל מחוץ לשטח הנאצי הכבוש. יעד החילוץ היה ריגה, בירת לטביה, הקרובה לוורשה, אולם המלווים הגרמנים נסעו עם הרב ומשפחתו לכיוון ברלין. בדרך הם עברו מספר רב של עמדות ביקורת. "הייתה שם קבוצה של יהודים מזוקנים, באמצע מלחמה, שנוסעים לברלין‭,"‬ אמר הרב קמינצקי, "זה היה ממש הזוי. המלווים הגרמנים - אנשי המודיעין - הוציאו דף ובו נאמר כי הם זקוקים ליהודים האלה לצורך חקירות בברלין‭."‬ האדמו"ר שהה בברלין במשך כל השבת. רק ביום ראשון העבירו אותם אנשי המודיעין הגרמנים את גבול הלטבי. מריגה הם יצאו לשוודיה, ומשם הפליגו לארצות הברית. 

לדברי קמינצקי, הרבי לא ידע מי אחראי להצלתו. "הוא לא ידע מי שלח אליו את הקצינים הגרמנים. גם אנחנו לא ידענו זאת עד לאחרונה. רק לפני מספר שנים גילו חוקרים גרמנים שהאדמירל וילהלם קנריס עמד מאחורי הפעילות הזו, ושהוא לא הציל רק את הרבי, אלא 500 יהודים‭."‬

עוד התגלה כי חסידי חב"ד בארצות הברית הם שפנו למשרד החוץ בוושינגטון בתקופה שבה שמרה ארצות הברית על יחסים דיפלומטיים עם גרמניה. לאמריקאים היה איש קשר במשרד החוץ הגרמני בשם וולטק, שידע שקנריס הוא מהמתנגדים לשלטונו של היטלר. הוא פנה אליו וביקש להציל את האדמו"ר ואת בני משפחתו. קנריס פנה לנציג המודיעין הגרמני בוורשה, וזה שלח את היחידה שהגיעה לבית הרבי וחילצה אותו ואת בניו מוורשה.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.