מערכת COL | יום ח' סיון ה׳תשס״ט 31.05.2009

המילארדר גומא אגייאר מדבר לראשונה על הקשר לחב"ד

האיש שעד לפני כמה שנים היה ישן על מזרן בחדר ריק שלא היה בו כמעט כלום, רק טלפון ומזרן על הרצפה, הוא כיום אחד המיליארדרים היחידים בעולם שיכולים להעיד כי השנה האחרונה הביאה לו רק רווחים ● תכירו את גומא אגייאר, או בשמו היהודי: יהודה דוד בן-אליהו, בן למשפחה יהודית שחיה כמשפחה נוצרית לכל-דבר. בגיל 26, במפגש אקראי עם שליח חב"ד הוא מגלה את יהדותו מחדש, חוזר בתשובה ומעורר עליו את כעסה של המשפחה כולה. ממש באותה תקופה הוא הופך ביום אחד למיליארדר בשל מצבור נפט עצום אותו מגלה החברה שהקים ● לראשונה, הוא מדבר בראיון ראשון ובלעדי עם 'שעה טובה'  לסיפור המלא
המילארדר גומא אגייאר מדבר לראשונה על הקשר לחב
ר' שושן
תצלומים: אלחנן דור

כששואלים את גומא אגאייר, האיש שעלה לכותרות לאחר שנתעשר בן-יום, עם גילוי מצבורי נפט מדהימים – 'מי אתה, בעצם?', הוא חוכך בדעתו, כמי שמתלבט מנין יתחיל. "אני יהודי שנולד לתוך הנצרות וחזר משם ליהדות", הוא עונה לבסוף.
שמו היהודי הוא יהודה דוד בן-אליהו. לחודש סיוון יש משמעות מיוחדת מבחינתו – בחודש זה חל יום הולדתו, ובחודש זה הוא גם 'נולד מחדש', כשחזר ליהדותו. גומא נולד כיהודי בריו-דה-ז'ניירו בברזיל, למשפחה חילונית. רוב-רובה של משפחת אימו, ילידת ארצות-הברית וכיום תושבת ישראל, נהרגה במהלך השואה, ומשפחת אביו היא ברזילאית. כשהיה בן שנה וחצי, החליטה משפחתו לעזוב את ברזיל ולהגר לארצות-הברית, שם יחיו כנוצרים אוונגליסטים. כך חונך גומא, וכך השתייך בנערותו לקבוצות נוצריות. המשפחה היתה פוקדת את הכנסייה הנוצרית בקביעות וגם חגגה את חגאותיהם.

את דרכו ליהדות מצא גומא לאחר שסבתו נפטרה. הוא התחיל לבקר אז אצל הרב משה-מאיר ליפשיץ, שליח חב"ד בפורט-לודרדייל שבמדינת פלורידה, והשניים הפכו לחברים קרובים. בשיחה עם הרב ליפשיץ, הוא מספר לנו השבוע את השתלשלות העניינים במלואה: "ביום שישי אחד הגיע לבית-הכנסת בפורט-לודרדייל יהודי שניכר היה כי הוא חילוני גמור. אנחנו התפללנו, והוא עמד שם, בוהה, עם סידור התפילה בידו, ואני הבחנתי שאינו יודע דבר על המתרחש סביבו. ניגשתי אליו, והוא סיפר לי שהוא יהודי, אבל מתנהג כנוצרי אוונגליסט, ובא רק הפעם לבית-הכנסת, לזכרה של סבתו שנפטרה. לדבריו, זו תהיה הפעם הראשונה וגם האחרונה שהוא יבקר בבית-כנסת.

"הראיתי לו מה אנחנו אומרים ומה צריך להגיד, ואחר כך הזמנתי אותו לביתי לארוחת ליל שבת. בהתחלה הוא הסתכל בי כמטורף, אבל לבסוף הסכים. זו הייתה הפעם הראשונה בחייו שבה חווה ליל-שבת אמיתי. בפעם השנייה שהוא הגיע לבית הכנסת, היה זה כאשר הזמנתי אותו לשמוע את קריאת עשרת הדיברות", משחזר השבוע הרב ליפשיץ.

חדר ריק עם מזרן וטלפון

אנו פוגשים השבוע את גומא אגייאר בקבר שמואל הנביא בפאתי ירושלים. לא, זו לא הפעם הראשונה שלו במקום, זו כבר הפעם המי-יודע-כמה. "אני באתי לפה להילולא לפני שבוע, והיום באתי לטבול במעיין שנמצא כאן", הוא אומר לנו. "זה לא הקבר היחידי שביקרתי בו, אני משתטח על כל קברות הצדיקים שבצפון. לפני שבוע הייתי במירון, בקבר של התנא רבי שמעון בר-יוחאי", אומר גומא בהשתוקקות, ומוסיף: "כשאני מגיע למקומות האלה, אני מרגיש את הקדושה ואת התרוממות הרוח שיש שם, שנשארות איתי כל הזמן". אגייאר גם מרבה לדלג מביתו של אדמו"ר זה לביתו של אדמו"ר אחר.

כשמבקשים ממנו לספר על עצמו, הוא אומר: "אני עדיין לא יודע את כל התורה, אבל אני משתדל ללמוד כמה שיותר. בנושא הזה, אני היום כמו ילד בן שלוש או בן ארבע, אבל אני מקווה ללמוד עוד ועוד". דיבורו של גומא שזור בהזכרת שם ה', הלקסיקון שלו מזכיר לקסיקון של בן-תורה, והמנטרה של "לקדש שם שמים ברבים" חוזרת על עצמה כל הזמן. "יש לי הרבה כבוד ללומדי התורה. אני מכבד ומוקיר את מי שיושב ולומד. אני מקנא בהם ורוצה להיות כמותם. המטרה שלי בחיים היא לחזק את לימוד התורה בעולם ולקדש שם שמים", הוא מצהיר.

מתי גילית לראשונה את יהדותך?

"תמיד ידעתי שאני יהודי, אבל רק בגיל 26 חזרתי ליהדות. במשך כל השנים הללו הייתי בעיני עצמי נוצרי לכל דבר. כשהגענו לארצות-הברית, חיפשנו דת, והנצרות הייתה הדבר הקרוב ביותר ליהדות שמצאנו, אז נהיינו נוצרים והלכנו בכל יום ראשון לכנסייה.

"בגיל 26 שמעתי על הרב טוביה זינגר, שהתגורר בניו-יורק ואשר עסק בהחזרת יהודים מחיק הנצרות ליהדות. השגתי את מספר הטלפון שלו והתקשרתי אליו בכעס. לא הבנתי כיצד מעז רב יהודי לעשות דבר כזה – לשכנע אנשים לעזוב את הנצרות. מספר שעות אחרי כן, שיניתי את דעתי".

הרב טוביה זינגר, המתגורר בארץ, שוחח אתנו השבוע ונזכר היטב באותה שיחה: "הוא צלצל אליי כשהייתי באמצע נהיגה", הוא משחזר. "עצרתי את הרכב שלי בצד ודיברנו במשך חמש שעות (!) רצופות. בהתחלה הוא התקיף אותי מילולית וכעס עליי מאוד. אני הוצאתי אז ספר וקלטות שבהם הוכחתי לכל אותם יהודים כיצד הנצרות הלכה וסילפה את התנ"ך. פשוט עברתי פסוק-פסוק בתנ"ך, והראיתי איך הנצרות מרמה את מאמיניה.

"בסוף השיחה עם גומא הצעתי לו להאזין לקלטות ולהיווכח במו-אוזניו באמיתות דבריי. מאז אותה שיחה כבר שוחחנו שעות על גבי שעות. הדבר המיוחד שראיתי באגייאר, שלא אפיין אף לא אחד ממאות האנשים שהחזרתי מהנצרות, היה שהוא רצה לדעת את האמת ולנהוג לפיה, וכאשר התוודע לאמת, הוא הלך איתה 'עד הסוף', בלי לפחד או להירתע ממה שיגידו עליו הוריו או אחיו או מי שזה לא יהיה".

גומא נזכר שכאשר התברר לו שהנצרות היא שקר, הוא החליט מיד לקבל על עצמו עול מלכות שמים. הוא נזכר שהגיע תחילה לאביו וסיפר לו על החלטתו. אביו ואימו חשבו שהוא פשוט יצא מדעתו. אביו עוד היה נכון לקבל את זה איכשהו, אבל אימו, שהייתה פעילה נוצרית, התנגדה לעניין בכל כוחה.

הרב זינגר משחזר: "האיש עוד לא היה אז מיליארדר כמו שהוא היום. הוא היה צעיר מבריק, חובב טניס וספורט בכלל, שישן על מזרן בחדר ריק, שלא היה בו כמעט כלום, רק טלפון ומזרן על הרצפה". באותה תקופה החל גומא לעסוק במרץ במקורות היהדות. תחילה סקר את כל השקרים של הנצרות, ולמד על-פה כמעט את הספר ואת הקלטות של הרב זינגר. לאחר-מכן הוא התקרב לרב ליפשיץ מפורט לודרדייל שבפלורידה, והחל ללמוד בעזרתו את התנ"ך ובעצם את כל מה שרק ניתן היה ללמוד. בשלב זה הוא היה 'מסנוור מהאמת'. הוא נהג לשחזר את כל הגילויים שלו על הדת היהודית באוזני אביו, שהיה אדם יקר מאוד, ושהחליט אף הוא לבסוף לעזוב את הנצרות.

מיליארדר ביום אחד

גומא חש אמונה חזקה בבורא העולם לאורך כל הדרך, וגם ראה בבירור את יד ההשגחה. באותן שנים גם החל גומא 'להיכנס חזק' לעסקים. כשהיה בן ‭,26‬ ייסדו הוא ודודו בטקסס את 'ליאור אנרג'י',‬ חברה שהתכוונה לעסוק בגז ובנפט. הם זיהו אז את המגמה המסתמנת ואת הדרישה הגדולה בשוק ויצאו לחפש אחרי האוצרות. במזרח טקסס הם מצאו את אושרם: הם עלו על מצבור עצום, שכמוהו לא התגלה כבר עשרות שנים, במרחק של מספר שעות נסיעה בלבד מיוסטון – אזור שומם שנתן להם תפוקה עצומה מדי יום.

החברות הגדולות החלו להתעניין בתגלית. 'ליאור אנרג'י' הפכה במהרה לשחקן מרכזי בשוק הנפט. אגייאר היה אז סגן הנשיא, והיה המוח מאחורי העסק. שלוש שנים מאוחר יותר נלחצו הידיים, ונחתם החוזה: חברת הענק 'אנקנה',‬ ספקית הגז הגדולה ביותר בצפון אמריקה, קנתה את המצבור ואת הנכסים של 'ליאור אנרג'י' תמורת ‭2.55‬ מיליארד דולר. העסקה הקפיצה את מניותיו של אגייאר, שנחשב לשושבין ולאיש המרכזי בעסקה. ב-08' הוא נבחר על-ידי המגזין 'משקיעי הנפט והגז' לזוכה בפרס היוקרתי 'מנהל השנה',‬ אבל בניגוד לאחרים, שהיו רואים בזה מקפצה, גומא החליט לעצור.

הרב טוביה זינגר נזכר ומספר ל'שעה טובה': "הוא מתקשר אליי ומספר לי שהוא, ללא כל רקע בדבר, הצליח לשכנע את אחת מחברות הנפט הגדולות להלוות לו כסף כדי לערוך חפירות במקום שאחרים כבר ניסו ולא מצאו כלום. אחר כך, כאשר כבר מצאו את הנפט, הוא מתקשר אליי ואומר לי שחברה גדולה הציעה לו לקנות את המִכרֶה במיליוני דולרים, והוא שאל אותי מה לעשות עכשיו עם כל הכסף שבידו.

"ציטטתי באוזניו את מה שאמר מרדכי היהודי לאסתר המלכה; אמרתי לו: הכסף שהקדוש-ברוך-הוא שלח לך פתאום, ניתן לך כפיקדון. אם תשתמש בו כראוי, ה' יכניס ברכה במעשיך, אך אם לא – אתה תתרסק. תדע לך שה' שלח לך את הכסף כי יש לך תפקיד, כמו ששלח את אסתר המלכה לארמון אחשורוש כי היה לה תפקיד שם".

"כשהוא שאל אותי מה לעשות עם הכסף", מוסיף הרב זינגר, "אמרתי לו שצריך לפדות את אדמות ארץ-ישראל". ואכן, אגייאר השקיע בשנה האחרונה בנדל"ן באזור העיר-העתיקה השקעות פרטיות בסך כולל של כ-100 מיליון דולר".

איך ההרגשה להפוך בתוך יום אחד למיליארדר?

אגייאר מתרגש ואומר שהוא עדיין לא מעכל את זה. "אני לא מבין למה זה מגיע לי, למה ה' נתן לי את כל הטוב הזה. אני אסיר-תודה לקדוש-ברוך-הוא, ולכן באמת בחרתי, מכל המקומות היפים שבעולם, לעבור לגור בירושלים דווקא, מול הכותל המערבי. אני יודע שזה לא מקרה. כל מה שקרה לי – הכול מה'. זה הרי מדהים: בשנה שעברה, במפולת הכלכלית, כולם הפסידו, ורק אני לא הפסדתי, ועוד הרווחתי. זה פשוט יד ה'".

התקשורת החילונית מתקשה לקבל את מי שבודק את אפשרות רכישת 'בית"ר-
ירושלים', הוא חובש כיפה ואדם שמזכיר שם ה' כל הזמן. הם מאשימים אותך שאתה "משוגע" ושאתה "טוען שאתה המשיח".

גומא מגחך בתשובה. "שם ה' שגור בפי מאז שחזרתי ליהדות. הרי הוא זה שנתן לי את כל מה שיש לי היום. לגבי הנושא המשיחי – הרי זה שקר גמור. הקשר שלי למשיח מתחיל ומסתיים בעובדה, שאני רוצה לקיים מצוות רבות ככל האפשר, כדי לקרב את ביאתו".

כל העלילה המשיחית הבדויה הזו שהתקשורת ניסתה להדביק לו הגיעה מגורמים צרי-עין שמנסים לסבכו על רקע סכומי הצדקה הגדולים שהחל אגאייר לתת מכספו. הקשר היחידי שלו לעניין המשיח הוא בזה שהוא לקח על עצמו לעשות הכול כדי לזרז את ביאת משיח צדקנו.

אומרים שאתה גאידאמק שני, שאתה רוצה לקנות את בית"ר-ירושלים כדי להגיע לכותרות.

גומא לא מתרגז. "שיגידו מה שהם רוצים. גאידאמק ברוסיה, ואני פה, בירושלים. אני קונה פה אדמות יותר ממה שכל אחד אחר קנה", הוא אומר ולא מפרש. "המדיה החילונית חושבת שאני קונה את בית"ר-ירושלים בשביל הפרסום, בשביל הכותרות, בשביל האגו. זה לא נכון. אני לא צריך את זה לאגו שלי, אני לא מחפש את הדברים האלה. אני בכלל לא ידעתי על קיומה של בית"ר-ירושלים עד לפני חודש. לפני חודש, כשהגעתי לאושוויץ, במסגרת 'מצעד החיים', פגשתי שם יהודים אמריקניים, וכאדם שמתעניין בתחום הספורט התחלנו לדבר על התחום באמריקה, ואז שמעתי לראשונה על בית"ר-ירושלים ועל הקשיים שלה. את השם 'ביתר' הכרתי בכלל מההיסטוריה היהודית, מהעיר ביתר וממרד 'בר כוכבא...

"למעשה, אני מתעניין ברכישת הקבוצה כדי לקדש שם שמים ברבים ולגרום שהקבוצה לא תשחק בשבת, ושמיליוני אנשים לא יחללו עוד את השבת", אומר גומא. "ככלל, העיסוק שלי הוא ברכישת קרקעות ואדמות בארץ". בעניין זה מגלה לנו הרב טוביה זינגר שגומא "גואל את אדמות היהודים מידי הערבים וקונה אדמות וקרקעות - הכול בחשאי, בלי שאיש יֵדע על כך".

כשאנו מזכירים בפני גומא את שמו של הגאון הגדול רבי שמואל אויערבך שליט"א, עולה חיוך על פניו. "אני מאוד אוהב את הרב, הוא צדיק אמיתי. אני בא אליו הרבה, ורק אתמול בלילה שתינו לחיים, אנחנו עושים יחד פרויקט לזכר אשתו הצדקת ז"ל. אני אוהב תורה ונותן הרבה צדקה לישיבות".

הרב זינגר מגלה: "מצחיק שמשווים אותו לגאיידמאק. הבן-אדם הזה רחב-לב כמו שלא ראיתי מעולם. האיש הזה כבר תורם כסף לצדקה שש שנים בלי שאף אחד יכתוב על זה או ידבר על זה בתקשורת, בלי תמונות ובלי כתבות בעיתונות. הוא שונא פרסומת, הוא בן-אדם מאוד צנוע. אני זוכר שאמרתי לו באחד החגים, בוא נרד לכותל, והוא אמר לי: אני לא יכול, אנשים מכירים אותי ויתחילו לעשות ממני עניין. בסופו של דבר הוא ירד מאוחר יותר והצטנע, כמעט התחבא".

"אני נותן צדקה למוסדות תורה, ולארגון שמביא יהודים לארץ", מסכים לבסוף גומא לספר. "ברוך השם הצלחנו להביא לעלייתם ארצה של 20 אלף יהודים, במסגרץ הארגון 'נפש בנפש'". מה שגומא לא מספר לנו הוא שמסתבר כי בשנה האחרונה תרם יותר מ-30 מיליון דולר לצדקה. "גדולתו של גומא היא המתן-בסתר שלו והצדקה שהוא נותן לכל אחד", אומר לנו השבוע הרב משה-מאיר ליפשיץ. "אני מכיר את האיש הרבה לפני שהתקשורת שמעה עליו, האג'נדה שלו היא מתן בסתר. נוסף לכסף שהוא תרם לעריכת ליל-סדר במקומות המרוחקים ביותר בעולם, הוא עצמו תרם אלפי דולרים למשפחות נזקקות, בלי שהמשפחות יודעות בכלל מי עומד מאחורי הכסף.
"לפני פסח פנתה אליי דודתי שמתגוררת בארץ וביקשה שאעזור למשפחה בעלת שבעה ילדים שמתגוררת במאה-שערים ושאין לה כסף לעשות את הפסח. פניתי לגומא וביקשתי ממנו לעזור בעניין זה. גומא נתן לי כמה אלפים כדי לשלוח למשפחה וביקש שלא אזכיר את שמו. ככה הוא נותן צדקה לאנשים רבים, באופן אישי, בחשאי.

"אני אישית כתבתי ספר-תורה לכבוד חגיגת בת-המצווה של בתי החולה", מוסיף הרב ליפשיץ. "כיבדתי אותו בכתיבת אותיות בספר התורה, וגומא שאל אם זה בסדר שהוא ואשתו יממנו את כתיבת הספר. כשבתי החולה, שאינה מסוגלת לדבר כמעט, הצליחה להוציא מילים בודדות מפיה, מלאו עיניו של גומא דמעות. האיש הזה הוא דמות מיוחדת במינה, איש חסד שבחיים עוד לא פגשתי".

תוצאה של ברכת אלוקים

אנחנו חוזרים עם גומא לסיפורו המשפחתי ולדרך בה הוא מצא את יהדותו. "אבא הוא יליד ברזיל; סבתי וסבי מצד אימי נהרגו בשואה באירופה המזרחית. כשחזרתי בתשובה וגיליתי את האמת, התחלתי לשכנע את אבי להצטרף אליי אף הוא. הוא 'הציץ ונפגע', התחיל להתעניין וחזר בתשובה. המילים האחרונות שלו לפני שהוא נפטר, לפני שלוש שנים, היו: 'תקבור אותי בירושלים'. ואני מילאתי את צוואתו. בלוויה שלו השתתפו הגאון הגדול רבי שמואל אויערבך שליט"א, הראשון-לציון הגר"ש עמאר שליט"א ורבנים נוספים.

"אימי, אחיותיי ואחי חזרו גם הם בתשובה והם גרים בארץ", מוסיף אגייאר. "אני אישית ממשיך ללמוד כל יום ובכל שעה שאני יכול, הלוואי ויכולתי לשבת וללמוד כל היום".

הרב ליפשיץ מספר כי גומא קובע עיתים לתורה בכל לילה. "הייתי פעם בחדר שלו. על השידה בחדר השינה שלו מונחים עשרות ספרי-קודש. יש בו צימאון גדול ללמוד תורה. הוא בן-אדם יוצא-דופן, הוא צדיק עם נשמה מיוחדת".

"הגעתי למסקנה שאלוקים שם אותי באותה עמדה שבה היתה אסתר המלכה", אומר אגייאר. "הייתי יכול לעשות אחד משני הדברים: לקחת את הכסף שאלוקים נתן לי ולהסיק, 'אני כל-כך חכם. ההצלחה שלי היא בגללי, כי אני מבריק', ‬ או שהייתי מכיר בעובדה שהכול, מההתחלה ועד הסוף, הוא תוצאה של ברכת אלוקים. הבנתי שהצלחתי במטרה לשרת את אלוקים. הוא הגן עליי והדריך אותי, והוא ימשיך בכך, כי יש לי אג'נדה אחת – והיא לעשות את הישר והטוב בעיני ה', להביא את משיח-צדקנו במהרה בימינו, ושייבנה בית-המקדש השלישי".‬
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.