מערכת COL | יום ל' שבט ה׳תשס״ט 24.02.2009

"אנא יהוד" ● לא מה שחשבתם

תגיות: יד לאחים
לפני כשנה חשף יד לאחים סיפור מדהים ומזעזע של משפחה בת עשרות צאצאים שיכולים היו להמשיך לגדול כערבים לכל דבר אלמלא וידויה הנורא של הסבתא, זמן קצר לפני מותה, כי יהודייה היא ♦ השבוע, לאחר תהליך ארוך וממושך של טיפול מסור ופרטני בבני המשפחה הרבים, נחוגה בהתרגשות רבה בר מצווה, במעמד יו"ר יד לאחים ובני המשפחה הגדלים ומתחנכים במוסדות חינוך תורניים  לסיפור המלא
הנוכחים במעמד בר המצווה שנחוג ביום חמישי האחרון בבני ברק, לא יכלו שלא לדמוע מהתרגשות לנוכח המחזה שנגלה לנגד עיניהם. בני משפחה שעד לפני שנה לא ידעו דבר וחצי דבר אודות עצם עובדת היותם יהודים, חגגו עתה בצוותא את בר המצווה לבכור הבנים.

כזכור, לפני כשנה חשף יד לאחים סיפור אנושי מדהים ומזעזע של משפחה בת עשרות ילדים ונכדים שיכולים היו לגדול כערבים לכל דבר, אלמלא וידויה הנורא של הסבתא היהודייה זמן קצר לפני מותה.

למקרה המזעזע התוודע מנהל רשת מוסדות תורניים בדרום הארץ, שבנו היה מאושפז בבית החולים 'שניידר' בפתח תקווה. ליד בנו של המנהל שכב חולה נער בעל חזות ערבית שהחל מיוזמתו לקשור שיחה עם האב והבן באומרו להם: "אנא יהוד" (אני יהודי, בערבית). לתדהמתם התברר כי החולה אינו אלא נכד לסבתא יהודייה, ניצולת שואה, שעלתה ארצה לפני עשרות שנים לבדה, ללא כל קרובי משפחה. היא מצאה לה בית בעיר המאוכלסת ביהודים וערבים ולאחר זמן לא רב נישאה לערבי. במרוצת השנים נולדו לה שישה ילדים ונכדים לרוב. זמן קצר לפני מותה ממחלה קשה, ביקשה לכנס את ילדיה בהשמיעה בפניהם את צוואתה המפתיעה. לנגד עיניהם הקרועות מתדהמה ביקשה האם להיקבר בקבר ישראל באומרה כי היא יהודייה מבטן ומלידה.

מיד לאחר שפרטי המקרה הגיעו ליד לאחים מיהרו אנשי הארגון להיפגש עם בני המשפחה על מנת להשיבם לצור מחצבתם. חודשיים לאחר מכן, במעמד מיוחד בנצרת עילית, באו בבריתו של אברהם אבינו, חמישה מהנכדים, בני המשפחה. תמאם, חאליל, יוסוף, מישיל ודאוד הותירו את שמותיהם הערביים מאחור והפכו למשה, דניאל, יוסף, מאור ודוד.

השבוע נרשמה התפתחות מרגשת ונוספת עם היכנסו למצוות של בכור הבנים. בוקר יום הבר מצווה נפתח בתפילת שחרית ליד הכותל המערבי, כשעם המניין נמנים בני המשפחה היהודים. התפילה לוותה בהתרגשות עצומה שהגיעה לשיאה כשהחתן עלה לתורה ובירך בקול גדול, "אשר בחר בנו מכל העמים".

בשעות אחר הצהרים נחוגה בבני ברק סעודת בר המצווה במעמד בני המשפחה וראשי יד לאחים, המלווים חודשים ארוכים את בני המשפחה בטיפול חם, מסור ופרטני. מרגש היה לראות את האחים והאחיות המתחנכים כיום במוסד תורני בנצרת עילית כשהם נראים זרע ברוך ה'.

בנאום נרגש שנשא יו"ר יד לאחים, הרב שלום דב ליפשיץ, הוא גולל בפני המשתתפים את סיפורו של האמורא רמי בר רחל. "שערו בנפשכם שאותו אמורא לא היה אלא נכדו של שמואל, אבל אביו היה גוי ואמו היהודייה שנפלה בשבי נישאה לו. ניכרים הדברים שחז"ל, אשר בדרך כלל לא מופיע שם האמורא עם שם אמו ואצל האמורה רמי בר רחל מופיע שם אמו כדי שכולנו נדע מיהו וכולנו נדע כי גם אם הוא רק בן לאם יהודייה הוא יכול להפוך ביום מן הימים לאמורא, לגדול בישראל".

"ברור הדבר שאבותיכם בגן עדן, אבות המשפחה שנספו בשואה, התחננו לפני כיסא הכבוד והעתירו רחמים על צאצאיהם בהתחננם עליהם שיגדלו כיהודים ויחזרו לכור מחצבתם. ואכן תפילתם בקעה שערי שמים וממרום נשלחו אנשי יד לאחים להשיבכם הביתה".

בפנותו אל החתן ואל בני המשפחה, אמר הגרש"ב ליפשיץ: כל עתידכם עוד לפניכם ואתם יכולים להיות גדולים בישראל. היום הזה הוא ההוכחה הניצחת כי לא יידח ממנו נידח", הטעים יו"ר יד לאחים בקול נרגש.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.