מערכת COL | יום כ"ג שבט ה׳תשס״ט 17.02.2009

הגיעו מים עד נפש ● הרצל פינת ליובאוויטש

חמש מאות משפחות מתגוררות בשכונת חב"ד בלוד ואילו בשכונת קראון הייטס בניו יורק הרחוקה מתגוררות שלושת אלפים משפחות. בטורו השבועי "הרצל פינת ליובאוויטש" מביא הרצל קוסאשוילי את הטראגדיה שמחברת בין שתי השכונות המרוחקות. ואם לא ניחשתם לפי הכותרת... מדובר בבעיית המקוואות החריפה לטור המלא פספסתם את אחד הטורים? כנסו ל"הרצל פינת ליובאוויטש"
הגיעו מים עד נפש ● הרצל פינת ליובאוויטש
מאת הרצל קוסאשוילי

הסנדלר הולך יחף והוא גם צולע ומדמם...

לו הייתי צריך לבחור שכונה תאומה לשכונת קראון הייטס, במסגרת פרויקט הזוי בדוגמת "ברית שכונות תאומות", לא הייתי בוחר בכפר-חב"ד על העתק 770 שבו, לא בירושלים עיר המקדש והקדושה, אלא דווקא בשכונת חב"ד לוד! מופרך? ממש לא ותיכף תבינו גם למה.

אני יודע שעל פניו לא נראה שיש דמיון ולו הקלוש ביותר בין שתי השכונות המרוחקות הללו, לוד-קראון הייטס. אבל, בין אם נרצה ובין אם לאו קשר אומלל כלשהו בין שתי השכונות הנ"ל, יש ויש.

בכל בוקר, עם או בלי חשק (לרוב עם), בסביבות השעה 6:00 אני צועד למקווה הטהרה בשכונתנו, יחד עם עוד כמאתיים בחורים מהישיבה הסמוכה שממהרים בריצה קלה להספיק את "סדר חסידות". אין מי שלא שמע או לכל הפחות הריח את המקווה בלוד, שמעו וניחוחו יצאו למרחוק, קשה לפספס את עננת היתושים מעל המבנה שמוסתר כבונקר בקצה שביל מסתורי במרכז השכונה ומכונה בשם-"מקווה".

כשסבי ז"ל היה מתרפק בסיפורים שהיו נראים לי מצוצים מהאצבע על בתי המרחץ והכיסא של פעם בגרוזיה הקומוניסטית, הרגשתי כאורח בלתי קרוא מהחלל החיצון. הוא דיבר על יונקים, מכרסמים ושאר זוחלים והולכי גחון שטיילו להם בין הרגליים. בינינו, אני לא האמנתי לו אז. היום, התור שלכם להיות בצד הלא מאמין...

ובכן, העובדות מדברות בעד עצמן: תושבי השכונה ובתוכם אנוכי, עבדכם הנאמן, צופים כמעט בכל בוקר במקווה השכונתי במעין פארק שעשועים מיניאטורי לזוחלים שהוקם למרגלות הספסלים שגם הם רעועים... ותתפלאו, הפעם לא בגלל המשקל שלי.

תוסיפו לכל זה תאורה מינימאלית שמעניקה למקום אופי מובהק של מרתפי חקירות ועינויים והנה קיבלתם מקווה שלמראהו ינוסו אורחים מזדמנים בבהלה החוצה בתקווה לתפוס מחסה או לחלופין מסיכת אב"כ עמידה וחסינת חיידקים...


                  מקווה... ולא בלוד (צילום: שמואל בראון)

יש לציין שהמים אמנם מוחלפים בכל יום בבריכת הטבילה, אבל רמת התחזוקה של המסגדים בג'נין, להבדיל כמובן, נאותה יותר ממקווה הטהרה שלנו.

לא אכביר ברשותכם במילים ציוריות ובכך, אחסוך מכם תיאורים קשים נוספים שיגרמו לכם אחר כך לצרוך כדורים נגד הקאות במינון תכוף ולא הייתי רוצה את עול בריאותכם על כתפיי הרחבות אמנם, בקושי רב אני סוחב את צרותיי שלי.

ובכן, האם יש טעם לבאר את המובן מאליו בדבר הנחיצות שבמקווה טהרה נורמאלי בכל קהילה ובפרט אצלנו? אני לא חושב. העובדות כמו גם הכתובת צפות על פני המים: קהילה המונה למעלה מחמש-מאות משפחות וכמאתיים בחורי-ישיבה, סותמים את אפם וטובלים במקווה שאיננו ראוי אף למרחץ פרסות סוסים.

אני לא מחפש אשמים בסיפור הזה ואף לא לעורר מודעות שכן המודעות קיימת כבר. רק שהמצב העגום והסטטי לא משתנה ופיתרון באופק לא נראה לעין.

מבוגרים ממני זוכרים איך הרבי "זעק" בזמנו על היעדר היחס והתחזוקה במקווה המיתולוגי והמבעבע בפינת רחוב יוניון, המעניין הוא שהרבי מחה בזמנו על כך שישנה סכנת החלקה במקווה...

בכדי שלא יחשבו אותי לשוביניסט, אציין שגם המקווה של הנשים בלוד נראה כמו סליק אחרי הפגזה מאסיבית, אם כי בגיזרה הזאת יש תזוזות חיוביות ב"ה, בניגוד לאגף הגברי הרעוע.

לאחר הסיור המודרך והלא מזמין הזה, אתם בטח שואלים, "או קיי, הבנו אותך, אבל מה הקשר בין לוד לקראון הייטס?"

ובכן, למי שלא יודע, בשכונת המלך, בשפיץ הכתר של ליובאוויטש, קיים רק מקווה אחד לנשים!!! כן, אתם רואים טוב, מקווה בודד יחיד ומיוחד בצפיפותו לכל נשות השכונה שגדולה בכמה מטרים בלבד מהשכונה בלוד... כמה מפתיע וכמה עצוב. אגב, בטוחני שאתם מבינים שמדובר במקווה שבו הרבי היה נוהג לטבול.

כפליט המעברה בלוד, לא אשכח איך קפצה עליי השמחה הגדולה ביותר שידעתי בנסיבות שכאלה. בשנה שעברה נסעתי לבית-חיינו, לאחר זמן רב שבעוונותיי לא הייתי שם. "יש פה מקווה חמוד..." לחשו לי, בסתמיות ובאגביות שלא מסגירה את הפאר וההדר המצפים לי. "לך למקווה הזה ואחר כך דבר איתנו" המליצו/הבטיחו לי חברים מקומיים על המקווה שממוקם ברחוב קינגסטון מול רחוב מונטגומרי, "בית מאיר" שמו כמדומני.


בקרוב בלוד...? (צילום: שמואל בראון)

לאחר ששלשלתי שלושה דולרים למכונת הכניסה, השער החשמלי הדף אותי אל תוך ארמון תת-קרקעי, חי חדקי!

כבר שמעתי על מקווה מטופח בירושלים באזור בר-אילן כמדומני, המציע לטובלים בימי שישי צלחת חמין ושאר דברי מתיקה, בקיוסק הממוקם מעל למקווה. אבל המקווה הזה, האמריקאי כביכול, היה מפואר בכל קנה מידה ולא יחסי לשום מקווה שחזו עיניי, בטח לא למקוואות של לוד.

מה תרצו? ריצפת פסיפס איכותית ומחוממת? יש. סלי כביסה ענקיים הממוקמים כחיילים בסדר מופתי בין שדרות הספסלים לקלוט לתוכם את המגבות שעד לפני דקה היו מקופלות בארונות לטובת קהל הטובלים? יש יש ויש. ניקיון יוצא דופן וכלים סניטאריים המרחיבים דעתו של אדם? קיבלתם. 

בהתחלה חשבו שאני מתחזה גרוע או מרגל כושל שנקלע לראשונה למקווה טהרה. עמדתי שם במרכז המקווה מסתובב כמו קרוסלה על צירי ומתבונן בפליאה בפאר הסובב אותי.

תאי רחצה משוכללים המציעים לך שמפו וחומרי סיכה ריחניים, שלא לדבר על חיישני הברזים שמזהים אותך ומקבלים אותך בזרם הגון של מים חמים, בדיוק כמו שכתוב בספרים. 

במקרה שלי אמנם, מפאת רוחבי (אז) כל הברזים פעלו את פעולתם בבת אחת ומכל הכיוונים... אבל המסר ברור אני מקווה, השכלול, ובעיקר רמת התחזוקה במקום, לא מותירות לך מקום לדמיון פרוע, אתה מבין שמדובר פה באנשים שאיכפת להם ורוצים ובצדק, מקווה טהרה שלא ידחה אותם אלא אפילו יפתה אותם במובן מסוים שלא לוותר על הטבילה החסידית של הבוקר.

הנה לכם דוגמא קלאסית למקרה שמצריך אפליה מתקנת הישר מבית מדרשה של מרצ המצ'וקמקת.

אם אנחנו מתפארים ביכולת שלנו לבנות מקוואות טהרה בכל מקום על פני כדור הארץ נידח ככל שיהיה, בעבור זוג שלוחים ו/או סט כוסות, איך זה ששכונת קראון הייטס לוקה בכגון דא? תסכימו איתי ששום הסבר לא מתקבל פה על הדעת ושמדובר ברשלנות פושעת, לא פחות.

אין בנמצא משפיע או רב שמסוגלים לדרוש מאיתנו "מסירות נפש" שכרוכה בתנאים מחפירים שכאלה, בכל הקשור לטבילה במקווה.

אפשר לסכם את הדמיון הלא סימפטי הזה בין שתי השכונות בכותרת הזאת אם תרצו: "דרושים בדחיפות: מקוואות בלוד ובקראון הייטס". ברוח הזמן אפשר ורצוי להוסיף, "המודעה מתייחסת לגברים ונשים כאחד..."

'וועדה קרואה' כבר יש לנו בלוד, אולי הגיע הזמן לאיזו "וועדה קרועה" שתהפוך עולמות...


אם תירצו, אין זו אגדה (צילום: שמואל בראון)

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.