מערכת COL | יום י"ב שבט ה׳תשס״ט 06.02.2009

שירה בפרשה

מה מקור המנהג של האכלת עופות על-ידי ילדים בשבת שירה ומה סיפר על-כך אדמו"ר הריי"צ? ● מאת הרב יצחק-יהודה רוזן, מגזין COL למאמר המלא ותמונות נוספותבואו לדפדף (ולהוריד) את המגזין החדש של COL >>>
שירה בפרשה
ילדים מאכילים יונים, השבוע (צילום: מאיר דהן, COL)
הרב יצחק-יהודה רוזן

שבת פרשת בשלח נקראת גם שבת שירה על-שם השירה ששרו בני-ישראל לאחר הנס הגדול שארע בקריאת ים-סוף. בשבת זו נהגו רבים לתת אוכל לעופות. ומצאו לכך רמז בשמה של הפרשה בשל"ח נוטריקון בשבת שירה לאכול חיטין.

כ"ק אדמו"ר רבי יוסף-יצחק מליובאוויטש סיפר כי המהר"ל מפראג, שהיה מייסד, מבסס ומפיץ של מנהגי ישראל קבע מנהג, שבשבת-קודש פרשת בשלח היה מורה לכל מלמדי התינוקות ולכל ההורים לילדים קטנים, לקבץ את הילדים בשבת שירה בחצר בית-הכנסת (אלט-ניי שול) ולספר לילדים את סיפור קריעת ים-סוף, כיצד שרו הציפורים וצפצפו בשעה שמשה וכל בני-ישראל, אנשים ונשים, שרו את שירת "אז ישיר", והילדים הקטנים אכלו פירות מעצי הים ולזכר שירת הציפורים וריקודם בשעת קריאת ים-סוף תיקן המהר"ל שיאכילו הילדים גרגרי חיטה את הציפורים. לאחר-מכן היה המהר"ל מברך את כל הילדים וההורים, שיזכו לחנך את הילדים ולגדלם לתורה, לחופה ולמעשים טובים.

ובלוח דבר בעתו הציע על-מנת לצאת ידי כל הדעות להניח פירורים בצלחת מכוסה במרפסת או בחלון ולמחר נוטלים הצלחת העליונה להשתמש בה. אם אינו מניח ממש לפני העופות (והללו עדין אינם שם) אין חשש של האכלת בעלי חיים שאין מזונותיהם עליך אלא שא"כ הוצאת את ה'מנהג' ממשמעותו לכן הדיחו הפוסקים את המנהג. עכ"ל.

טעם נוסף למנהג זה הביא בספר דרכי חיים ושלום ש"היה מקובל אצלם כי דתן ואבירם רצו ברשעותם להכחיש דברי נביאות משה רבינו וכאשר הגיד משה כי בליל יום השביעי לא ירד המן, כי ש"ק הוא המה, עשו בתחבולתם וקמו בלילה ופיזרו המן שנשאר להם ולכ"א מע"ש (לחם משנה על יומיים) על הארץ כדי שיאכלו להראות לפני העם שירד המן בלילה – ליל ש"ק והציפורים ליקטו זאת קודם אור היום … וזה הטעם בפר' בשלח שקוראין פר' המן, על כן נותנים להציפורים חלקם קצת ממאכלי שבת לזכר נס זה, ולהכיר תודה". עיי"ש.

(באדיבות קולמוס המוסף התורני של עיתון ה'משפחה')
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.