מערכת COL | יום ט"ז טבת ה׳תשס״ט 12.01.2009

הניגון היהודי: ראיון עם ר' מרדכי ברוצקי על סרט ייחודי

בימים אלו נשלמת העריכה של סרט ייחודי: הניגון היהודי - נגונים יהודיים אותנטיים עם הסיפור שמאחוריהם פרי שיתוף פעולה בין 'ניצוצות של קדושה' ר' מרדכי ברוצקי ומקהלת הילדים של ת"ת חב"ד רחובות. אתר הפלא של רענן זיו מפרסם כתבה מרתקת על פרוייקט ייחודי של 'ניצוצות של קדושה', ראיון עם ר' מרדכי ברוצקי, וקטע אודיו יפה מהדיסק  לסיפור המלא
הניגון היהודי: ראיון עם ר' מרדכי ברוצקי על סרט ייחודי

רענן זיו

ר' מרדכי ברוצקי ניגן בשלל תזמורות סמפוניות. אחרי שחזר בתשובה והתקרב לחב"ד נכנס ר' מרדכי לחקר הניגון החסידי ואף השלים דוקטורט באוניברסיטת בר אילן בנושא הזה. בימים אלו הגשים ר' מרדכי חלום. הפקה מצולמת של נגונים יהודיים אותנטיים עם הסיפור שלהם מומחז על ידי ילדים. הניגונים- ספורים הם:

סיפורו של ניגון

אנעים זמירות- ספורו המדהים של יהודי עשיר שנתן את כל הונו בשביל לפדות יהודי וזכה בשל כך לשמוע ניגון מגן עדן. 

הרועה- ספור על הבעל שם טוב שפדה נגון מבית המקדש שהתגלגל לחלילו של רועה נכרי.

קוז'ניץ- ספורו של יהודי עשיר שפדה את יהודי עירו מסכנת חיים וכשנפור אמר הרבי מקוז'ניץ שמוליכים אותו לגן עדן עם הניגון הזה. 

נייט נייט ניקאוו- נגון בטחון שהיו יהודי רוסיה מנגנים בשעת צרה ומומחז בחן על ידי ילדי ת"ת חב"ד מגדל העמק.

סלאוויטה- ספורם של האחים מסלאוויטה שקדשו שם שמיים הוגלו לסיביר והחזיקו מעמד. 

וניעזוריצ'י- נגון געגועים לרבי של חסידי האדמו"ר האמצעי ששמעו שכורים מתגעגעים לבית המרזח בבחינת הם מתגעגעים ואנחנו מתגעגעים. הם למשקה ואנחנו לרבי שישקה אותנו בחסידות.

כמו כן ישנם בסרט נגונים נוספים ללא סיפור.

הניגון משפיע ישר לנשמה

מהי חשיבות הניגון?
 

לניגון חשיבות מכרעת בעיצוב האישיות. כבר חכמי יוון הכירו בכך שהמוזיקה שאדם שומע מעצבת את אישיותו לא פחות מאשר הדעות שהוא שומע! מצער שיהודים רבים וטובים שמקפידים מאוד על מזון כשר לא מודעים מספיק לחשיבותו של הניגון. ושומעים מוזיקה שאינה מתאימה כלל ליהודי.

מה דעתך על מוזיקת הפופ החסידי

זו לא מוזיקה חסידית אוטנטית. ישנם דברים שקראים חסידיים אך בפועל הם וולגאריים ומעוררי יצרים בדיוק כמו המוזיקה החילונית. נכון שהמילים של קדושה  אבל כאשר המוזיקה עצמה, הטונים צורת הנגינה וכו' מעוררים דברים לא חיוביים בנפש מה יעזרו מילים של פסוקים?

מה החשיבות לעשות סרט של ניגונים, מדוע לא מספיק להאזין לנגונים? 

האזנה לניגונים היא טובה וחשובה. כבר מינקות חשוב להרגיל ילדים למוזיקה מרגיעה ושמחה. אני יודע על אמהות לא דתיות שמשמיעות לתנוקות שלהן נגונים חסידיים אוטנטיים כמו הנגונים המכוונים וכדומה כי הן מרגישות שזה פועל פעולה טובה ומרגיעה על נפשו של התינוק. (וכידוע ישנם מחקרים שזה מטפח התפתחות עתידית) לאידך גיסא כיום שואפים יותר ויותר לחוויה רב חושית. חוש השמיעה וחוש הראיה כאחד.

הלעומת זה עובדים על זה חזק. כיום מקובל במופעים מוזיקאליים שבמקביל לנגינה ישנו מסך שמוקרנים עליו דברים שמתאימים לרוחו של הניגון. היה לי מופע בכנס של נשות חב"ד. נגנתי נגונים חבדיים בכינור והמארגנות דאגו למסך שהקרין מראות שמעצימים את החוויה והאווירה של הניגון. למשל באנעים זמירות, תמונות של כינור עתיק או מפלי מים. הרגשתי שזה שדרג את המופע וזה הביא אותי להכרה שחוויה רב חושית משרתת נכון את המטרה של החדרת קדושה בנפש באמצעות הניגון.

מי הקהל שלך?

תתפלא. יהודים מכל הסוגים. ישנו יהודי אחד עשיר גדול שאינו שומר מצוות לעת עתה. בהשגחה פרטית הוא שמע את הניגון ד' בבות של אדמו"ר הזקן. הוא התקשר אליי לפני החתונה שלו ואמר שרק עם הניגון הזה הוא הולך לחופה. הוא הזמין אותי עם הצוות ובתוך החתונה הנוצצת הזו עמדו ארבעה יהודים חסידיים ונגנו ד' בבות. בקיצור הנגונים מדברים לנשמה ואנו בעצמנו מופתעים מהיכולת שלהם להגיע לקהלים רחבים ביותר.

מדוע ייסדתם מקהלה בת"ת חב"ד רחובות?

ר' מרדכי צוחק. לילדים חבדיים לא מגיע משהו לנשמה? בת"ת חב"ד ישנם ילדים מבתים מגוונים ולעיתים בתים שכלל לא מקפידים על מוסיקה נאותה. אנו מרגישים תחושת שליחות לתת לילדים לפתח את כשרונם בקדושה. המקהלה סוחפת את הילדים לאווירה של קדושה וממש עושה נפלאות ליראת שמיים של הילדים.


חיבור מוצלח עם נצוצות של קדושה

לפני מספר שנים נוצר קשר בין ר' מרדכי לר' יגאל הושיאר מנצוצות של קדושה. מכיוון שגם ר' יגאל וגם ר' מרדכי חדורים בתחושת שליחות נוצר חיבור טוב. בעבר הם כבר הפיקו את שיר הפתיחה של תכנית הילדים היצירה והמצווה וכעת פרוייקט הניגון היהודי. נותר לנו רק לקוות ששיתוף פעולה חיובי זה ימשיך עוד ועוד.

להאזנה לחצו על כפתור ההפעלה או על האופצייה הנוספת:
לא מצליחים להאזין?
לחצו כאן (להורדה)
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.