מערכת COL | יום ט"ז חשוון ה׳תשס״ט 14.11.2008

אם תרצו, הכל אפשרי ● תבלין לשבת

האם באמת יש לנו בחיים מצבים שאנחנו לא יכולים להשיג את מה שאנחנו רוצים, כי זה פשוט לא אפשרי ולא הגיוני? ■ פרשת השבוע מלמדת שהכל אפשרי ■ "תבלין לשבת" מאת מאמן הקאוצ'ינג יוסף-חיים בולטון לקריאהוגם: שאלות שמאמן היה שואל אתכם באימון >>>
אם תרצו, הכל אפשרי ● תבלין לשבת
יוסף-חיים בולטון

האם באמת יש לנו בחיים מצבים שאנחנו לא יכולים להשיג את מה שאנחנו רוצים, כי זה פשוט לא אפשרי ולא הגיוני, האם יכולה להיות מטרה שלא ניתן להשיג?

בהרבה מאוד מקרים שבהם אנחנו מזניחים את החלום שלנו, זה בגלל שזה לא נראה לנו אפשרי להשיג אותו, יש לנו גם את המחשבה שאם זה אפשרי, אז בטח מישהו אחר כבר עשה את זה, העניין הוא שאנחנו לא עוזבים את החלום שלנו אנחנו לוקחים אותו איתנו ואנחנו תמיד זוכרים להזכיר לעצמינו שרק אם היינו יכולים להשיג לעצמנו את החלום הזה שאנחנו רוצים אז החיים שלנו היו שונים לגמרי רק כמה חבל שהוא לא הגיוני, ובלתי אפשרי להשגה, או שאין בו כל צורך בעולם.

ככה חשבו גם בחברת המחשבים הגדולה IBM. "בכל העולם כולו יש מקום ל-5 מחשבים, לא יותר", אמר תומס ווטסון, יו"ר IBM בשנת 1926.

המחשבה הזאת, היא אחת הדברים שגורמת לנו להפסיד הרבה מאוד הזדמנויות טובות בחיים, ואם נזכור שכל הזדמנות שבאה לפתחינו היא מאת הקב"ה, ואין הקב"ה מעמיד אדם בניסיון שלא יכול לעמוד בו.

יש אמרה "שהקב"ה לא נותן אגוזים למי שאין לו שיניים". באחד ההרצאות שלי אמרתי שזה נכון, אבל הקב"ה נותן לנו את אפשרות לגדל איזה שיניים שאנחנו בוחרים לגדל.

בפרשה השבוע שעבר "לך לך" מדובר על הבשורה של הקב"ה לאברהם על לידת יצחק. בפרשת השבוע מדובר, על זה ששרה צחקה "ותצחק שרה בקרבה לאמר אחרי בלתי היתה לי עדנה ואדני זקן"(יב,יח) ובפסוקים אחרי זה כתוב "ויאמר יה אל אברהם למה זה צחקה שרה לאמר האף אמנם אלד ואני זקנתי"(יג,יח) "היפלא היה דבר למועד אשוב אליך כעת חיה ולשרה בן" (יד,יח).

בפרשת השבוע יש את אחד השיעורים המעניינים והחשובים, הרי פלא הוא למה הקב"ה מתפלא מזה ששרה צחקה, הרי באותו פסוק כתוב את הסיבה ההגיונית למה שרה צחקה "ותצחק שרה בקרבה לאמר אחרי בלתי היתה לי עדנה ואדני זקן"(יב,יח) הרי זאת סיבה מספיק הגיונית כדי ששרה תצחק. חוץ מזה בפרשה בשבוע שעבר כתוב "ויפל אברהם על פניו ויצחק ויאמר בלבו הלבן מאה שנה יולד ואם שרה הבת תשעים שנה תלד" ושם לא כתוב שהקב"ה התפלא על אברהם.

יש מושג כזה שנקרא פרדיגמה, זה בעצם המשקפיים שדרכם אנחנו מסתכלים על העולם, דרכם אנחנו מקבלים את החלטות שלנו. אנחנו מסתכלים דרך התובנות שלנו בחיים, דרך הניסיון שלנו, דרך הפחדים שלנו דרך מה שאנחנו מכירים מהחיים ומעולם, ניסיון חיים ותובנות כל עוד הם עוזרים לנו להתקדם בחיים.

הסיבה שהקב"ה התפלא על שרה, זה שלמרות שאכן זה באמת הגיוני שהיא לא תוכל ללדת, אבל אם הקב"ה שם לנו את האפשרות מול פתחינו, זאת אומרת שההיגיון שלנו תוקע אותנו. ואין שום דבר שעומד בפני הקב"ה, לכן כאשר אברהם צחק הקב"ה לא יתפלא כי רש"י כותב שם שאברהם צחק מאושר ושמחה, למרות שזה נראה לו לא הגיוני.

שאלות שמאמן היה שואל אותך
1. מה הסיבות שאתה בטוח שבגללם אתה לא תצליח להשיג את המטרה שלך?
2. בסוף כל סיבה שכתבת, שים סימן שאלה, ותקרא את "הסיבות" מחדש.

בברכת שבת שלום.

(הכותב משמש כמאמן בכיר בקאוצ'ינג)
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.