מערכת COL | יום ט"ו חשוון ה׳תשס״ט 13.11.2008

הצעירים בגרמניה מצאו בית ● מיוחד

לפני שבועיים הוקמה, לראשונה באירופה, ישיבה לצעירים המתקרבים ליהדות ■ הקמת הישיבה באה בעקבות התקרבותם של צעירים רבים ליהדות על-ידי שלוחי חב"ד בגרמניה ■ "הישיבה רק נפתחה וכבר רואים הצלחה אדירה", אומר ל-COL המנהל, הרב גדליה פרלמרטשוק ■ בכתבה המלאה: סקירה על הישיבה החדשה וגלריית תמונות לסיפור המלא
הצעירים בגרמניה מצאו בית ● מיוחד
"הצלחה אדירה". צעירים יהודים מגרמניה לומדים בישיבה החדשה, השבוע ● צילומים: COL
מאת מנחם כהן, מערכת COL

סיפור הצלחתה של חב"ד בברלין בעשור האחרון, מפתיע בכל פעם מחדש. אחרי פתיחת בתי-ספר, גני-ילדים ומרכז יהודי ענק - הוקמה לפני שבועיים גם ישיבה לבעלי-תשובה שהתקרבו על-ידי שלוחי חב"ד.

הקמת ישיבה לבעלי-תשובה, מתרחשת לאחר פעילות נרחבת בקרב הצעירים היהודים בשנים האחרונות, במספר מישורים: שיעורי-תורה, תפילות, שבתות ועוד. "צעירים רבים", אומר ל-COL הרב יהודה טייכטל השליח לברלין, "התקרבו בשנים האחרונות ליהדות וחיפשו ללמוד במסגרת ישיבתית".

כיום, מרבית הצעירים המשתתפים בתוכניות השונות של בית-חב"ד, נולדו בגרמניה והם מתגוררים בעיירות קטנות. מפעם לפעם שלוחים נוסעים לאותם עיירות, ומארגנים שיעורי יהדות עם הצעירים המתגוררים במקום. 

אחת לכמה שבועות, עורך בית-חב"ד עבורם שבתון מיוחד במרכז חב"ד הגדול בברלין. הודעה על השבתון מופצת במיילים, הודעת SMS וכדומה.

"הצלחה אדירה"

הצורך בהקמת ישיבה עבורם, עלה בכל פעם מחדש בקרב השלוחים בברלין. בשלוש השנים האחרונות, גדל מספר הצעירים שהולכים ומתקרבים ליהדות והרב טייכטל החל לגבש את תוכנית הישיבה, בתיאום עם השליח הראשי הרב ישראל דיסקין.

לפני שבועיים זה קרה סוף-סוף. הישיבה החדשה "מכון תורה" נפתחה בבניין מרכז היהודי בברלין ובה לומדים כרגע 15 צעירים.

לצד הישיבה החדשה, פועלת באותו בניין - ישיבת 'תומכי-תמימים', בראשות ראש-הישיבה הרב דובער קאן. "חלק מצוות ישיבת 'תומכי-תמימים' יעביר גם שיעורים בישיבה של בעלי התשובה הצעירים", אומר הרב טייכטל, "כשבמקביל, הצעירים המתקרבים יהנו מלימוד משותף עם התמימים - שההשפעה שלהם על המתקרבים גדולה מאוד".

בשלב זה, הוחלט בהנהלת הישיבה למתקרבים, לפתוח 2 מסלולים: 1, צעירים שמעוניינים ללמוד בשעות הבוקר באוניברסיטה ובהמשך ללמוד בישיבה. 2, צעירים המעוניינים לשהות כל היום במתחם הישיבה. אחת לחודש, הצעירים נוסעים ל"שבת חופשה", בדיוק כמו בחורי-ישיבה.

הישיבה החדשה למתקרבים מספקת אש"ל מלא, כשעל המלאכה מופקד המנהל הגשמי הרב יחיאל פריצקר.

"הישיבה רק נפתחה וכבר רואים הצלחה אדירה", אומר ל-COL המנהל, הרב גדליה פרלמרטשוק. "המטרה היא שיהיה פעולה נמשכת. יש מספר תלמידים שלפני שהגיעו לא ידעו מה זה שבת ועכשיו, הם מתפללים שלוש פעמים ביום".

ישנם כמה צעירים שהגיעו לגרמניה מחבר-העמים, שם למדו בחב"ד. "כשהם הגיעו לגרמניה, הקשר שלהם עם היהדות התנתק ובישיבה החדשה הם חוזרים בחזרה למסלול של לימודי יהדות", אומר הרב טייכטל. לאחד הצעירים שהגיעו מחבר-העמים קוראים 'מנחם-מענדל'...

השפעה על הקהילה

בברלין פועלים כיום 5 שלוחים וכל אחד מתגייס להצלחת הישיבה. הרב שמואל סגל, מנהל הפעילות בבית-חב"ד בברלין, אומר: "בנוסף להשפעה של הישיבה על הצעירים, יש גם השפעה גדולה מאוד על הקהילה היהודית".

השפות המדוברות בין הצעירים הם: אנגלית, רוסית וגרמנית. "נוכל לקבל כל צעיר המדבר באחת מהשפות הללו", אומר פרלמרטשוק.

לאורך ימות השבוע, הנהלת הישיבה עומדת בקשר עם רבנים ומורי-הוראה שמייעצים בנושאים שונים בהלכה.

בימי שישי, הצעירים המקורבים, יוצאים ל'מבצע תפילין' בריכוזים היהודים, יחד עם בחורי-הישיבה החב"דיים.

"אנחנו רק בהתחלה ובעזרת השם אנחנו מקווים שהישיבה תתפתח ותהיה מרכז מפואר להתפתחות של חסידים", מסכם הרב טייכטל.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.