מערכת COL | יום י"א חשוון ה׳תשס״ט 09.11.2008

עקביוב וחממה מגיבים לגולשי COL: "הכנסנו קדושה"

הופעתם של הזמר החב"די גיל עקביוב, לצד הזמר עובדיה חממה, בעצרת זיכרון לראש-הממשלה יצחק רבין ז"ל, עוררה דיון נרחב במערכת התגובות של COL ■ עובדיה חממה שיגר למערכת תגובה נרחבת: "ידענו לקראת מה אנו הולכים. לא היה חילול שבת, התנדבנו, ובחרנו להיות כמו חסידי חב"ד שפורצים ממקום למקום ומניחים תפילין ליהודים" ■ עקביוב הגיב: "התייעצתי עם המשפיע שלי. היה קידוש השם גדול שאי-אפשר לתאר" לתגובות במלואםבפנים: מה אמרה דליה רבין לגיל עקביוב בסיום ההופעה? >>>
עקביוב וחממה מגיבים לגולשי COL:
"מחזה של קידוש השם". עקביוב על רקע משתתפי העצרת, אמש ● צילומים: ערוץ 10, ישראל היום
מאת מנחם כהן, מערכת COL

הופעתם של הזמר עובדיה חממה, לצד הזמר החב"די ר' גיל עקביוב, בעצרת זיכרון לראש-הממשלה יצחק רבין ז"ל, עוררה דיון נרחב במערכת התגובות של COL. גולשים רבים התרעמו על עצם ההופעה של אנשים דתיים במקום שכזה, כל שכן כשמדובר בחסיד חב"ד.

הנה מקבץ מהתגובות. מגיב 20, כתב "הפסטיבל נועד להבליט את השנאה לאוהבי ארץ ישראל ולחזק את הלוחמים בהם, וכבר אמר מי שאמר 'התרחקו מהכיעור ומכל מה שדומה לו'. מגיב 24 כתב: "זו היתה עצרת הסתה למהדרין. עצרת צביעות שלא ראוי לתת לה יד". מגיב 33 כתב: "האם רצוי להופיע בהתנדבות בעצרת שמטרתה המוצהרת היא אחת - גיוס מצביעים נוספים לשמאל הקיצוני הישראלי. ובכן, רצוי - בודאי שלא, האם מותר (כדי לפרסם את הזמר ושיריו ובכך לסייע בפרנסתו)? שאלה לרב. קשה למצוא היתר כזה".

והיו גם תגובות שהחמיאו ושיבחו את הקידוש-השם הגדול.

עובדיה חממה:
"הכנסנו קדושה למעוז הנשמות השבויות"


בעקבות סערת התגובות, שיגר הזמר עובדיה חממה תגובה כתובה ל-COL והיא מתפרסמת כלשונה:

"ידענו לקראת מה אנו הולכים. לא היה חילול שבת, התנדבנו, ובחרנו להיות כמו חסידי חב"ד שפורצים ממקום למקום ומניחים תפילין ליהודים שעיניהם מכוסות בחול. והילד היה הפעם: האירוע ה-13 לזכרו של אדם רב זכויות בעם היהודי (רק על שחרור ירושלים עלינו להוקירו וגם על שידע להגיד שצריך לשבור רגליים וידיים בזמן ובמקום).

"הוא גם טעה ודאי כמו כל אדם ומנהיג, ואם לא היה נרצח בידי בן עוולה הרי היה מגיע למסקנות המאוחרות הבטחוניות המתבקשות בעצמו. למסקנות רוחניות מתאימות הוא איננו יכול היה להגיע מתוך עמדות המוצא שלו כמו ששום מנהיג חילוני אחר איננו יכול. ומכאן השליחות הרצויה להתחיל ולהאיר אט אט היכן שצל מכסה על אור.

"בכל אופן אינני מסכים עם רוב הדברים שנאמרו שם ובמיוחד על-ידי ברק. הריני להבטיח לך באחריות רבה שאנא בכח ימשיך במפעלותיו ובשליחותו: לקרב רחוקים בדרך נועם ובחמימות המוזיקה שהיא בעיניי כלי קודש, כלי שרת. גם על דרך הנס והבלתי נתפס וודאי אך גם בניגלה: העצרת הבאה כבר תהיה פחות קיצונית ופוליטית. יהיו בה נואמים מהימין הדתי השפוי שיכה על חטא מצד אחד ויפקח את עיניי הטועים משמאל ומחול מצד שני וכך ורק כך על-ידי הדברות נקרב השלום בקרבנו, שלום בתוך שבטי ישראל הוא התנאי לשלום על ישראל ועל העולם כולו.

"בכל אופן זו היתה מטרתנו בצניעות וענווה. אם נכשלנו בכך ופגענו במישהו סליחה ומחילה. 'אנא אלי אנא אלי עשה אותי כלי לשליחותך' בברכה ובאהבת ישראל, עובד-יה חממה".

גיל עקביוב:
"דליה רבין התפעלה"


בשיחה טלפונית שקיימנו עם עקביוב, הוא סיפר: "בהתחלה שקלתי רבות האם ללכת והאם מתאים שחסיד חב"ד יופיע בעצרת כזו. התייעצתי עם הרב שלי ושאלתי אותו מבחינה הלכתית - האם מותר ללכת למופע שההכנות שלו מתחילות לפני שיוצא שבת.

"הוא אמר לי שבשום פנים ואופן אסור ללכת למקום שמחלל שבת. התקשרתי לעובדיה (חממה) ואמרתי לו שיש לי בעיה הלכתית להופיע במקום כזה. הוא התקשר למארגני המופע והם אמרו לו שהאירוע הזה מאורגן על-ידי עיריית תל-אביב, שזה גוף ציבורי ועל-פי החוק, אסור להם לעשות הכנות קודם שיוצאת השבת.

"כעת, ההתלבטות עברה לשלב הריגשי. בסוף, החלטתי ללכת על זה, בפרט לאור העובדה שאני הולך לשיר במקום את השיר 'אנא בכח' שכבש כל-כך הרבה אנשים ועורר אנשים לתשובה.

"בסיום המופע, ניגשה אלינו המפיקה של המופע מזה 13 שנה. היא הייתה עם דמעות ואמרה שבחיים שלה לא שמעה תפילה כל-כך אמיתית. בלי קשר לדבריה, כל השירים שם היו 'שירי דיכאון', השיר שלנו היה כל-כך שונה, כל-כך אחר.

"אנחנו לא מזוהים פוליטית, לפחות אני באופן אישי. אפילו הרב לאו (ישראל-מאיר) היה שם. איפה שאפשר להדליק אור, אני יהיה שם. אחרי ש'אנא בכח' הגיע לכזה הצלחה, אני ינטוש? חזרנו כמה פעמים בהופעה על הפסוק 'ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד'. זה היה מחזה לא יאומן של קידוש-השם, שכשציבור כל-כך גדול - המרוחק מדת - רואה על הבמה יהודי חרדי.

"דקות לאחר שסיימנו את השיר, ניגשה אלינו בתו של יצחק רבין, דליה, ואמרה לנו 'הייתם מאוד מקסימים' והודתה לנו על הופעתינו".
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.