מערכת COL | יום ג' אלול ה׳תשס״ח 03.09.2008

הסיבה המפתיעה לביטול החתונה בין היהודייה והגוי

50 הבחורים המלמדים ילדים בבתי-ספר עממיים בניו-יורק במסגרת תוכנית של"ה התאספו השבוע לועידת הכשרה ראשונה ■ פסיכולוג חרדי בשם פרופסור נובאק סיפר להם מדוע בחורה יהודייה החליטה באחרונה לבטל את נישואיה לגוי אמריקאי ■ הרב שייע העכט, הרב שלום-בער העכט, ד"ר דוד לזרסון ומומחים עמדו על החשיבות של התוכנית ■ כדוגמא, הרב מיכאל זליגסון סיפר על התוועדות ב-770 בו הרבי הזכיר את של"ה כהוכחה להבדל בין יהודי ולא יהודי ■ COL מגיש דיווח מלא וגלריית תמונות  לסיפור המלא
הסיבה המפתיעה לביטול החתונה בין היהודייה והגוי
ד"ר לאז מציג בפני המשתתפים חולצת 613 בנאומו • צילומים: COL

מאת כתב COL בניו-יורק

710,000 מתוך 1,084,000 ילדים יהודים בארצות הברית לא מקבלים חינוך יהודי, כך נמסר בכנס הראשון למפעילי תוכנית של"ה המלמד ילדים יהודים במסגרת בתי-הספר העממיים בניו-יורק.

של"ה המופעל על-ידי המוסד הוותיק NCFJE קיים בראשית השבוע ועידה בת יומיים בהרי הקטסקילס בניו-יורק להכשרת הבחורים היוצאים מידי יום רביעי כמורים בתוכנית.

"יש יותר מידי ילדים ללא חינוך יהודי ואנו חייבים לשנות את המצב הזה", אמר ר' סעדיה ענגעל, אברך שהצטרף באחרונה למנהלי התוכנית הרב שז"ק צירקינד ור' ארל'ה מטוסוב.

50 בחורים היו שם מתוך 150 בחורים-מלמדים שחלקם עדיין היו במחנות קיץ וב'מרכז שליחות'. הם שמעו נאומים מאת אנשי חינוך ופסיכולוגים כמו ד"ר דוד לזרסון ופרופסור נובאק.

נובאק, יהודי חרדי-ליטאי העובד כפסיכולוג בבתי-הספר עממיים בניו-יורק, סיפר על עוצמת ההשפעה של התוכנית. בחורה יהודייה התכוונה להתחתן עם גוי אמריקאי בניו-יורק. זמן קצר לפני החתונה היא ניקתה את הבית וממדף הספרים נפל ספרון יהודי שהיא קיבלה כשלמדה בשל"ה. "היא החליטה באותו רגע לבטל את החתונה והיא עצמה סיפרה לי על כך", היא סיפר.

הועידה כללה סיור וירטואלי בין תוכן הלימודים מאת ר' זאב שוסטרמן, התוועדות עם הרב אפרים פיקארסקי ושיעור חסידות מאת הרב מיכאל זליגסון. לבחורים גם הוקרן וידאו מיוחד של הרבי מהתוועדות סוכות.

הרב זליגסון הזכיר בדבריו התוועדות של הרבי בשנת תש"מ. הרבי דיבר אז על שאלה שהגיעה אליו: 'חכם ניכר במעשיו', נכתב והרבי אמר שרואים הבדל בהתנהגות של ילד יהודי וילד שאינו יהודי. השואל תהה איך מבחינים אם ילדה יהודייה אם איך לה סממנים בולטים כמו כיפה ופיאות. הרבי ענה: במקרה ראיתי אתמול ספר ששל"ה הוציא ורואים שם ילדה יושנת עם ספל לנטילת ידיים ליד המיטה.

מנהל NCFJE הרב שייע העכט הדגיש בדבריו את החשיבות של התוכנית והיכולת של פיתוח קשר חיובי בין הבחורים והילדים. יו"ר הנהלת NCFJE הרב שלום-בער העכט הציג את ההיסטוריה של התוכנית מאז התחלתו.

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.