מערכת COL | יום י' אב ה׳תשס״ח 11.08.2008

תקדים: הישיבות בישראל יפסיקו לקחת אמריקאים כשלוחים

בלעדי: בצעד חסר-תקדים שלא היה כדוגמתו, החליטו מרביתם של תלמידי ה'קבוצה' הלומדים בישיבת 'תומכי-תמימים' ב-770 בניו-יורק לחזור לישראל בשנה הבאה ■ חלקם של הבחורים ישמשו כשלוחים בישיבות קטנות, חלקם בישיבות גדולות ■ כתב COL מביא את כל הפרטים על התוכנית שתכבוש את הישיבות בישראל בתשס"ט ■ ומה יעשו מכוני ה'סמיכה' בעולם? לסיפור המלא
תקדים: הישיבות בישראל יפסיקו לקחת אמריקאים כשלוחים
חוזרים לישראל. בחור מישיבה קטנה לומד עם בחור מ'קבוצה' ● צילום אילוסטרציה: אלי קאהן, COL
 כתב COL בניו-יורק

בצעד חסר-תקדים שלא היה כדוגמתו, החליטו מרביתם של תלמידי ה'קבוצה' הלומדים בישיבת 'תומכי-תמימים' ב-770 בניו-יורק לחזור לישראל בשנה הבאה. על-פי הפרטים שהגיעו לידי COL עולה, כי חלקם של הבחורים ישמשו כשלוחים בישיבות קטנות, חלקם בישיבות גדולות.

עד לשנה זו, מרביתם של הבחורים שהיו מסיימים את שנת ה'קבוצה' היו יוצאים ללמוד במכוני 'סמיכה' ברחבי העולם, או לחילופין היו יוצאים לסייע לשלוחים שונים ומשלבים זאת עם לימודי 'סמיכה' (על-פי הוראת הרבי).

לא ברור האם הצעד החדש הגיע בעקבות האווירה שיצר ראש-הישיבה במגדל-העמק הרב יצחק גולדברג, או פשוט מדובר בתופעה חד-פעמית שלא תימשך גם בשנת תש"ע. לפני חודש, דיווחנו על פגישה אישית בין הרב גולדברג לתלמידי ישיבתו לשעבר הלומדים ב'קבוצה'. בפגישה, הוא ביקש מהם לחזור לישראל ולחזק את הישיבה.

בימים אלה הרשימות של הבחורים ההולכים לישיבות הקטנות והגדולות סגורה. לאחר חודש-החגים, ב-ז' חשוון, הם צפויים לעזוב את ניו-יורק ולהיכנס לישיבות השונות בישראל למשך 12 חודשים - במסלול דומה שעוברים בוגרי ישיבות חב"ד בחו"ל היוצאים לשנת שליחות בישיבה אחרת.

"אני שמח לחזור לישיבה שלי בלוד ולעזור לבחורים בלימוד", אמר ל-COL אחד הבחורים שישהה שם בשנה הבאה. "אני יודע עד כמה בחור זקוק לבחור מבוגר שיעזור לו לפעמים בלימוד, מה שהוא לא יכול תמיד לבקש מהר"מ שעסוק עם עשרות בחורים מהכיתה".

יודגש, כי אותם בחורים שהולכים לישיבות הקטנות והגדולות ילמדו לאורך השנה גם 'סמיכה', במקביל לשליחותם בישיבות.

חיזור נמרץ

הנהלות הישיבות הקטנות מחזרות בימים אלה אחר הבחורים האחרונים שעדיין לא החליטו היכן ישהו בשנה הבאה. בשביל הנהלות הישיבות מדובר בסיוע חשוב ביותר. מצד אחד, מדובר בבחור מבוגר ואחראי, מצד שני הוא לא מההנהלה - מה שיגרום לחלק מהבחורים שאינם אוהבים ללמוד, להתקרב יותר אל הלימוד.

לשם-כך, נודע לנו, הנהלות הישיבות גם מציעים לבחורים מלגות - בסוף כל חודש. "מטרתינו היא לעודד את אותם בחורים, מה שנחשב כ'מתן שכרה בצדה'", אמר לנו גורם באחת הישיבות בישראל.

כפי שצויין, חלקם של הבחורים יילכו לישיבות גדולות. מדובר בתקדים. בכל השנים האחרונות, היה נהוג שבחורים שלמדו בישיבות בחו"ל (כדוגמת 'אהלי-תורה') מגיעים לשמש כבחורים-שלוחים בישיבות.

ל-COL נודע, כי למעט ישיבות 'תורת-אמת' וחולון - בכל הישיבות בישראל יהיו בחורים-שלוחים ישראליים.

קבוצה נוספת של עשרה בחורים, בוגרי הישיבה בכפר-חב"ד, יחזרו ללמוד בישיבה וישמשו כבחורים-שלוחים.

ובאשר ל'סמיכה'?

ההשפעה של ההחלטה על מכון ההסמכה לרבנות המשגשגים בחב"ד עדיין לא ברור. למכון באנטוורפן בבלגיה כבר יש רשימה סגורה של בחורים, אולם לגביי מכון ה'סמיכה' בוורשא בפולין למשל - אין עדיין רשימה סגורה. כזכור, השנה הם ערכו חגיגת פאר מרשימה לבחורים שסיימו שם את שנת ה'סמיכה', שהייתה הראשונה בתולדתה.

למכוני ה'סמיכה' האחרים המקבלים תלמידים מישראל לא נרשם אפילו בחור ישראלי אחד, נכון לכתיבת שורות אלה.

בשבוע שעבר, התאספה קבוצת בחורים-שלוחים המתעתדים ללכת לישיבות קטנות ב'כולל אברכים' בקראון-הייטס והאזינו להרצאה מיוחדת מפיו של המרצה החינוכי הנודע הרב שייע וובר מירושלים. במשך שעה ארוכה הוא הסביר להם את המושג חינוך וניתח עבורם את גיל המעבר של בחורים בישיבות קטנות.

בשבועות הקרובים נמשיך לעקוב ולדווח אחר ההתפתחויות שהולכות לשנות את מפת הישיבות החב"דית.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.