מערכת COL | יום כ"ד תמוז ה׳תשס״ח 27.07.2008

זוכרים את ר' געצ'ע וילנסקי "האגדי" ע"ה ● זכרון להולכים

היום, כ"ד תמוז, חל יום ה'יארצייט' של הרה"ח ר' געצ'ע וילנסקי ע"ה, מדמויות ההוד של קהילת חב"ד בחבר העמים, שנפטר לפני 19 שנה. ר' געצ'ע ע"ה, המכונה "ר' געצ'א האגדי" היה דמות מרכזית מאוד ביהדות ברית המועצות בשנים ההם ■ "הכל למעשה היה עובר דרכו. הוא היה מארגן בריתות, חופות, מניינים, שיעורי תורה, ועוד. מספר פעמים אף עוכב לחקירה בידי הקג"ב. הוא היה מהאישים המרכזיים של כל יהדות ברוסיה, ואף סייע כספית לקהילות היהודיות", מספר עליו בראיון ל-COL ר' אלכסנדר לוקצקי, שהיה מהפעילים הנמרצים של חב"ד במוסקבה בימים ההם  לסיפור המלא
זוכרים את ר' געצ'ע וילנסקי
ר' געצ'ע וילנסקי ע"ה ● מימין: קברו בבית העלמין במלכאווקא

COL

היום, כ"ד תמוז, חל יום ה'יארצייט' של הרה"ח ר' געצ'ע וילנסקי ע"ה, מדמויות ההוד של קהילת חב"ד בחבר העמים, שנפטר לפני 19 שנה.

ר' געצ'ע ע"ה, המכונה "ר' געצ'א האגדי" זכה לראות את כ"ק אדמו"ר הרש"ב נ"ע ואת כ"ק אדמו"ר הריי"צ נ"ע. את הרבי לא זכה לראות, לאחר שלא יצא מימיו מברית המועצות, אך זכה להוראות ומענות רבות שהגיעו אליו במברקים ובמכתבים מ"דיעדושקא" (=סבא, ברוסית), כינויו של הרבי בין החסידים, במכתבים ששלח לחסידים שהיו מאחורי מסך הברזל.

ר' געצ'ע ע"ה, נפטר בהיותו בן 84, והוא הותיר אחריו, בן ובת.

יבלחט"א, ר' אלכסנדר לוקצקי, שהיה מהפעילים הנמרצים של חב"ד במוסקבה בימים ההם, ואשר זכה לעבוד לצידו של ר' געצ'ע התראיין ל-COL וסיפר על המנוח.

"ר' געצ'א האגדי, היה יהודי בעל צדקה וחסד שדאג במסירות נפש לכל יהודי ברית המועצות. הוא לא היה מפחד מאף אחד. ר' געצ'א דאג לקיום מניינים בבתי הכנסת של חב"ד ב"ברונייא", "מרינא רושצ'ה" וכן במלכאווקא.

כל השלוחים שהיו מגיעים, היו עוברים דרכו כדי לקבל הוראות ממנו. הוא היה המפתח של כל יהדות ברית המועצות בשנים ההם, והכל למעשה היה עובר דרכו. ר' געצ'ע היה מארגן בריתות, חופות, מניינים, שיעורי תורה, ועוד. מספר פעמים אף עוכב לחקירה בידי הקג"ב.

אני זוכר שתמיד היה ממלמל "תפילת הדרך", בעת שהיה נכנס לרכב אחרי תפילת שחרית, ובעת שהיה ברדכו לפעילויות שונות. תמיד היתה "תפילת הדרך" שגורה בפיו.

"אגדה מהלכת" היה ר' געצ'ע. מהאישים המרכזיים של כל יהדות ברוסיה, ואף סייע כספית לקהילות היהודיות. ר' אלכסנדר מספר עוד כי הוא זכה לקבל הדרכות מר' געצ'א לבניית מקוואות במחתרת, ואף זכיתי להיות ה"ספר" שלו.

בעת שר' דוד נחשון ור' אבי טאוב הגיעו בשליחות הרבי לשפץ את ציוני רבותינו נשיאנו, הם ביקשו את עזרתי, ומאחר ואני כהן, הפנתי אותם לר' נחום תמרין ור' מיכאל גרינברג. ר' געצ'א הכין, הדריך, וסייע להם במשימה.

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.