מערכת COL | יום י"ז סיון ה׳תשס״ח 20.06.2008

העצור מאייווה מדבר לראשונה: "זה הרגשה של כף-הקלע"

חמישה שבועות ישב ר' טל גינטר בבית-הכלא באייווה, בתא בודד, 2 מטר על 2 מטר, כששכניו הם עבריינים מקסיקנים ■ השבוע, הוא סוף-סוף שוחרר והתקבל בשמחה בקהילה החב"דית באייווה ■ בראיון ראשון ובלעדי לכתב COL בניו-יורק, מנחם כהן, הוא מספר על התקופה הקשה בחייו ■ "חשבתי כל הזמן על האישה ושלושת הילדים שלי. זה לא קל" ■ מה עושים 24 שעות לבד בתא, איך קיים סעודת שבת, השמירה על השפיות וכך שמע את 'עשרת הדברות' במניין לראיון המלא, מיוחד ל-COLוגם: מדוע נאלץ לזרוק אוכל כשר שהוכנס לתאו? >>>
העצור מאייווה מדבר לראשונה:
"השתדלתי לשמור על 'גאון יעקב'". ר' טל גינטר עם אחד מילדיו ● צילום: האלבום המשפחתי

מאת מנחם כהן, כתב COL בניו-יורק

כשמסביבו יושבים עמיתיו מהמשחטה וחוגגים איתו את שחרורו מבית-הכלא באייווה, מדבר איתנו ר' טל גינטר ששהה בחמישה שבועות האחרונים בבית-הכלא בגין שהייה בלתי-חוקית בארה"ב, מה שיתברר יותר מאוחר כפאשלה חמורה של משטרת ההגירה.

"רק לפני מספר דקות ישבתי וקראתי את כל הכתבות ב-COL על מעצרי. יישר כח שלא הורדתם את הנושא מסדר-היום", אומר טל בראיון ראשון ובלעדי.

הכל החל למעשה לפני חמישה שבועות. משטרת ההגירה בארה"ב עורכת פשיטה על מפעל הבשר הכשר "אגריפרוססורס" בעיירה פוסטוויל בבעלות משפחת רובשקין, מה שיירשם כפשיטה הגדולה אי-פעם שערכה משטרת ההגירה.

מאות עובדים נעצרים במקום. חלקם מגורשים מיידית, חלקם מעוכבים למעצר. בין אלה, היה גם ר' טל גינטר, אב לשלושה ילדים קטנים.

זה נפל עליו כיום בהיר. הוא לא הבין את הסיבה למעצרו. בדיון הראשון בעניינו, הובהר לו שהוא פשוט שוהה ללא אישורים על אדמת ארה"ב. "סידרתי את כל הניירות כפי שצריך", הוא אומר.


ביקש שלא יבקרו אותו. ר' טל עם זוגתו ושניים מילדיו ● צילום: אלבום משפחתי

לפני שלושה שבועות נחשפו ב-COL הפרטים שגרמו לתקלה החמורה שבגינה ישב בכלא חמישה שבועות: אחרי שקיבל טל את ה'גרין-קארד', הוא עבר דירה לאיווה ודאג (כפי שמחייב החוק) לעדכן את רשויות ההגירה. בגלל טעות שלהם, טופס העברת הכתובת נשלח למשרד אחר בקליפורניה (שלא מטפל בנושא זה).

בעקבות כך, המכתבים שהיו אמורים להגיע לכתובת החדשה, המשיכו להגיע לכתובת הישנה של טל. תהליך סידור הניירת נעצר, מאחר וטל לא קיבל אף מענה מהרשויות.

כמקובל, משרד ההגירה שלח לטל מספר התראות ולאחר-מכן שלח צו שעליו להתייצב בבית-המשפט - ואם הוא לא יגיע, ה'גרין-קארד' שלו יבוטל. כשלא הגיע לבית-המשפט, חתמו לו על צו גירוש - שגם הוא נשלח לכתובת הישנה שלו.

כאמור, רק לאחר הפשיטה במשחטה ומעצרו, נודע לו על התקלה. "טל הינו אדם אחראי שדאג לטפל בניירת ולא לזלזל, אולם בגלל טעות שלהם הוא הוחזק במעצר בתנאים קשים", אמר ל-COL ידידו המתגורר אף הוא באיווה.

ביום שלישי בצהריים, פסק שופט בית-המשפט בשיקגו שרשויות ההגירה הודו בטעות וביטל את צו הגירוש שניתן לו בעבר והוחלט להתחיל בהליך לאישור שהייתו בארה"ב.

"ביום שני יש לי פגישה בנושא עם עורך-דין ונראה מה לעשות בנושא זה", אומר טל. "מה שחשוב, שכעת השתחררתי ואני בבית".

לבד, בתא של 2 מטר

חמישה שבועות ישב טל בכלא, בתנאים קשים. "ישבתי בתא של 2 מטר על 2 מטר", הוא מספר ל-COL. "הייתי שכן של מקסיקנים ועבריינים נוספים. השהות לידם, מיותר לציין, היא לגמרי לא נעימה. כמעט ולא החלפנו מילים לאורך כל אותם שבועות. מחוץ לתא, היה שולחן עם 2 כיסאות וטלוויזיה, שם הם ישבו כל היום בתורניות, מלבדי".

אז מה עושים לבד, בתא של 2 מטר, אני שואל. "ישבתי וקראתי את ספר התהילים עוד פעם ועוד פעם. קיבלתי כל שבוע גם את חוברת 'דבר-מלכות', כך שלא וויתרתי על השיעור היומי של החת"ת", הוא מספר.

באותו יום שנכנס טל לכלא, הוא פנה לסוהר שלו וסיפר שהוא יהודי הנוהג להתפלל 3 פעמים ביום. "הוא היה סוהר אנושי וביום-יומיים הראשונים נתן לי להתפלל בספרייה של הכלא", מספר טל. "אולם גם הסוהר הבין שלימים הקרובים הוא צריך אישור מהנהלת הכלא שאכן הסכימו לבסוף".


"קראתי תהילים עוד פעם ועוד פעם". כך נראה התא בו שהה טל ● ארכיון: COL

וכך, כל יום בשעה 6 בבוקר, טל היה מתעורר ומתפלל בספרייה. בשעת ערב היה מתפלל מנחה וערבית.

בשבתות, הוא קיבל אישור מיוחד לעשות קידוש ולקיים את סעודת השבת. אותו דבר היה גם במוצאי-שבת, אז קיים 'מלווה-מלכה' קטן, לבד. "הם מאוד התחשבו בי בנושאים אלה ולא עשו בעיות מיוחדות. הם ראו שאני מאוד עקרוני ולא מוותר על אורח-החיים היהודי שלי".

האוכל המוגש לאסירים בבית-הכלא לא היה כשר ולתאו של טל הוכנסו מנות כשרות על-ידי רבני הקהילה ובני המשפחה. "האוכל לגמרי לא הספיק, אבל לא התלוננתי, כי ידעתי היכן אני נמצא", הוא אומר. "האוכל המבושל היה מגיע אליי קר כמובן ובאריזה חתומה וסגורה.

"רבני הקהילה הסבירו כמה פעמים להנהלת הכלא שאסור לפתוח את האריזות מטעמי כשרות. כמה פעמים הם אכן פתחו ואני נאלצתי לזרוק את האוכל לפח ולהישאר רעב. אחריי שהם הבינו שזה עקרוני, הם הפסיקו לפתוח את האריזות".

עשרת הדיברות, בכלא

לטל אין תלונות על הנהלת הכלא. "הם התנהגו אליי יפה בכללות. אחד הדברים שהם ממש לא הסכימו, היה העברת ספרים יהודיים אליי. הם לא הסכימו לזה ולא נקבו בסיבה. זה היה מאכזב נורא, כי פשוט רציתי להעביר את הזמן בכלא בקריאה".

לטל, שלושה ילדים קטנים בבית. "חשבתי כל הזמן על האישה ושלושת הילדים הקטנים שלי. למרות הגעגועים העזים, ביקשתי שהם לא יבקרו אותי. זה לא קל", הוא מספר.

כשהגיע חג-השבועות, הפעיל טל לחצים שיוכל לשמוע את 'עשרת הדיברות' במניין. "לא האמנתי שיהיה סיכוי, אבל הנהלת הכלא הסכימה לבקשה החריגה, ללא צורך בחתימה על מסמכים ואישורים שונים. בניגוד לתקנון, הם גם לא בדקו את ספר-התורה. בחג-השבועות הגיעו מניין אנשים לספרייה וכך שמעתי את 'עשרת הדברות', בכלא".

לאורך כל השהות של טל בכלא, הוא הצליח לשמור על אמונה חזקה. "השתדלתי לשמור כל הזמן על רוח ושפיות. חשבתי איך אוכל לשמור על ה'גאון יעקב' כפי שמרדכי היהודי לא כרע ולא השתחווה. לא להתבייש להקפיד על התורה והמצוות, כפי שאני נוהג ביום-יום".


"אשרינו מה טוב חלקינו". ר' טל משתחרר מבית-הכלא, השבוע ● צילום: COL

למרות התנאים "הטובים", טל לא ישכח במהרה את התקופה הקשה הזו. "אני הרגשתי שזה כמו כף-הקלע", הוא אומר ומיד מוסיף: "אבל אשרינו מה טוב חלקינו ושיש לנו את הקב"ה ואת הרבי".

מאותו הרגע בו נודע דבר שחרורו של טל, הקהילה באייווה לא מפסיקה לחגוג. ביום שלישי בערב נערכה עבורו קבלת-פנים גדולה וסעודת הודייה. אמש (חמישי) נערכה סעודת הודיה נוספת, בהשתתפות מאות עובדי המשחטה הגדולה ביותר בארה"ב.

"המסר שלי לגולשי COL", אומר טל, "שצריך להרבות בתהילים. זה הדבר היחיד שיעזור לאדם במצבים קשים".

לסיום, מנצל טל את הבמה להודות לחסידים הרב יהושע-זעליג אהרונוב, הרב אברהם קארף, הרב בן-ציון שם-טוב, הרב מנחם-מענדל רייצעס, הרב גדעון-מנחם גרציאני, הרב מתתיהו ברנאוי והרב שלמה דוגאן.

 פרשת רובשקין. סיקור מלא ב-COL:
העצור החב"די משתחרר: דיווח ותמונות
התקשורת מציירת את רובשקין כמפלצת
אהרון רובשקין בראיון ראשון: "הכל שקר"
משחטת רובשקין מגייסת עובדים חדשים
שלום רובשקין מתפטר מניהול המפעל
צילומי מסוק מהפשיטה הגדולה: וידאו
העצור החב"דניק מאייווה - הועבר לכלא
רשויות ההגירה טעו, השוחט משלם את המחיר
המשטרה מסרבת לשחרר חב"דניק שנעצר באייווה
"מעריב" משקר, משחטת רובשקין לא נסגרה
סעודת הודיה לשחרור העצור החב"דניק: גלריה
רבנים ביקרו בתאו של העצור החב"דניק מאיווה

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.