"אנחנו 'משמר הגבול' של קראון-הייטס" ● כתבת וידאו
![](https://col.org.il/files/uploads/crop/2008/03/5c2ba95ca6a15_1546365276_news_main_gallery.jpg)
מאת מנחם כהן, כתב COL בניו-יורק
צילומים: אלי קאהן, COL
צילום ועריכת וידאו: מנדי לואיס, COL
30 שנה חלפו מאז הקים הרב אלי בלאכמן את בית-הכנסת "אהבת משה" השוכן ברחוב 'מייפל' המרוחק בשכונת קראון-הייטס בניו-יורק. 30 שנה חלפו, וכיום בית-הכנסת שוקק במנייני תפילה ובשיעורי חסידות והלכה, אולם עד לפני 15 שנה, נאלץ היה ר' אלי לכתת את רגליו לרחובות הסמוכים ולאתר חסידים שישלימו לו "עשירי" למניין.
סיפורו של בית-הכנסת, הוא למעשה סיפורה של קראון-הייטס, שחוותה אירועים סוערים שהמרכזית שבהם הייתה בתשנ"א, עם פרוץ הפרעות - במהלכן נרצח ר' יעקב רוזנבאום הי"ד.
באותה תקופה, רחוב 'מייפל' היה שוקק בשחורים פורעים ובית-הכנסת עמד בפני פרעות. באחד מאותם ימים של הפרעות, נורו כדורים לעבר בית-הכנסת.
בראיון וידאו מיוחד ל-COL, מספר ר' אלי על השנים הראשונות של הקמת בית-הכנסת, אליו הוא הגיע בתחילת שנות הלמ"דים: הקושי בארגון מניין, ה"דמי חבר" שהרבי נתן לבית-הכנסת, ההוראות המיוחדות מהרבי לגבי ניהול בית-הכנסת ולגבי עריכת סעודת 'מלווה-מלכה'. "פעמיים הרבי דיבר עלינו במהלך ההתוועדות", הוא מספר.
לצפייה בראיון המלא לחצו על כפתור ההפעלה או על האופצייה הנוספת:
לא מצליחים לצפות? לחצו כאן
![](https://col.org.il/website_files/img/col/news/add_comment.png)