מערכת COL | יום כ"ו אדר א ה׳תשס״ח 03.03.2008

הרב מצגר: "נשקפת סכנה לשיטת השחיטה היהודית"

היום (ב') נפגש הרב הראשי לישראל הרב יונה מצגר עם כל יבואני הבשר הכשר במטרה לשתף אותם במתקפה הבינלאומית שיזמו ארגוני צער בעלי חיים כנגד השחיטה הכשרה ■ "על אף שהמניעים של אותם הארגונים לא תמיד טהורים, עליכם לעשות הכל בכדי למנוע כל צער מבעלי החיים, אחרת כל השחיטה היהודית תמצא בסכנה  לידיעה בהרחבה
הרב מצגר:

בעקבות פניות חוזרות ונשנות מצד ארגוני צער בעלי חיים מרחבי העולם הורה הרב הראשי לישראל הגר"י מצגר לאגף הכשרות ברבנות הראשית לזמן את כל יבואני הבשר הכשר בכדי ליידע אותם בטענות המועלות על ידי הארגונים הללו כנגד השחיטה היהודית הכשרה.

בפגישה ציין הרב מצגר כי הוא מקבל פניות מכל רחבי העולם ולפיהן קיים חשש של צער בעלי החיים בדקות שקודמות לשחיטה. "אנו מקפידים לפני כל שחיטה ושחיטה לבדוק את הסכינים לבל תמצאנה בהם פגימות וזאת על מנת שלא לגרום חלילה צער מיותר לבהמה. לא יתכן כי בדרך הובלת הבהמה קודם לשחיטה ייגרם לה צער מיותר" אמר הרב מצגר.

הרב הראשי התייחס לבתי המטבחיים בדרום אמריקה (מקור האספקה המרכזי ליבוא הבשר הכשר לארץ שבאחריות הרבנות הראשית לישראל)  העושים שימוש בשיטת ה"כבילה" - בה נכבלת הבהמה טרם שחיטתה ברגליה תוך הפעלת כוח ובכך נגרם לה צער. הרב מצגר ציין כי שיטה זו הינה פרימיטיבית והורה ליבואנים להפעיל לחץ מסיבי על כל בתי המטבחיים איתם הם עובדים, לחדול מלהשתמש בטכניקה זו ולעבור במהרה לשיטה המודרנית הנהוגה באירופה - "בוקסים" (ארגזים מתהפכים) באמצעותה נחסך מהבהמה סבל מיותר קודם שחיטתה.

הרב הראשי לא חסך ביקורת גם מהארגונים הדואגים לצער בעלי החיים ואמר כי אינו משוכנע בכוונותיהן הטהורות. "ישנם מאכלים שונים ומשונים כמו פירות ים, שדרך הכנתם כרוכה בהמתה תוך התעללות רצינית, אך משום מה קולם של ארגונים אלו נשמע רק כשמדובר בשחיטה יהודית. ארגוני כשרות מארצות הברית סיפרו לי כי הם עדים למתקפה דומה על ידי ארגוני צער בעלי חיים אלו, נאמר לי על ידם כי לאותם ארגונים ישנה השפעה רצינית וכח רב בארה"ב ושהדבר משמש אותם להצגת היהודים כאכזריים ולהאשמות אנטישמיות נוספיות. אם המתקפה תמשך, נשקפת סכנה לשחיטה היהודית בכלל". אמר הרב  מצגר.  

בתשובה הלכתית מפורטת הסוקרת את סוגיית צער בעלי חיים בהיבטיה שונים אשר חולקה ליבואנים במהלך המפגש, כותב הרב הראשי לישראל כי: "מצויים אנו במציאות עולמית בה זכויותיהם של בעלי החיים זוכים לתשומת לב תקשורתית וציבורית רבה ביותר. בד בבד נעשים כל העת ניסיונות מצד גורמים שונים, לבטל את השחיטה היהודית, או להתנותה בתנאים שונים הפוסלים את כשרותה.

צירוף הנתונים הללו מחייב אותנו ליתן דעתנו לכך שלא נגיע חס וחלילה למצב בו תגבר ידם של המתאנים לנו והשחיטה היהודית תיאסר בשל טעמים 'הומאניים' כביכול, דבר העלול ליצור השפעה על מדינות נוספות ותוצאותיה עלולות להיות חמורות מאד". 

בסיכום דבריו כתב הרב הראשי: "לאור כל המתבאר לעיל, מן הראוי כי אכן נשנס מותנינו תוך התייעצות עם מומחי הכשרות ושוחטים מומחים ומנוסים על הדרך היותר ראויה להכנה לשחיטה, באופן שכאמור לא תסטה כמלא הנימה ממסורת ישראל, ולא יהיה בה ח"ו שום חשש לכשרות השחיטה, ואותה נאמץ כנוהל מחייב בכל המשחטות להם מעניקה הרבנות הראשית לישראל תעודת כשרות, ובכך נמצא חן ושכל טוב בעיני אלוקים ואדם".   

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.