מערכת COL | יום א' אדר א ה׳תשס״ח 07.02.2008

המושט מת מקור

גל הקור העז שתקף את מדינת ישראל ממשיך לפגוע לנו בכיס. אחרי עליית מחירי הירקות והפירות, בקרוב נשלם יותר גם על דגי האמנון, המוכרים גם בשמם מושטים. כ־40 אחוז ממחזור גידול הדגים השנתי קפא למוות בשבועות האחרונים ■ על פי הנתונים, הפגיעה הקשה ביותר היא כאמור בדגי האמנון, הרגישים במיוחד לקור. באירועי הקרה מצאו את מותם 25 מיליון דגים, נתון שמשמעותו מחסור חמור בדג הפופולרי מעתה ועד אמצע שנת 2009 ■ "על פי ההערכות, עקב המחסור צפוי מחירו של הדג לעלות באופן חריג מ־20 שקלים ל־30 שקלים לקילוגרם", אומר ל-COL ר' מני אדרעי מנהל חנות "דגי צמרת" בחולון  לסיפור המלא
המושט מת מקור
(צילום: יגאל לוי)
דודו בזק, 'מעריב' 

גל הקור העז שתקף את מדינת ישראל ממשיך לפגוע לנו בכיס. אחרי עליית מחירי הירקות והפירות, בקרוב נשלם יותר גם על דגי האמנון, המוכרים גם בשמם מושטים. כ־40 אחוז ממחזור גידול הדגים השנתי קפא למוות בשבועות האחרונים.

ישיבת חירום של ראשי ענף הדגים ב"עמק המעיינות" שבמועצה האזורית בית־שאן נערכה אתמול, במטרה לאסוף נתונים על היקף הפגיעה בענף בחודש האחרון. היקף הנזק המלא מתחיל להתגלות רק כעת, מאחר ובענף הדיג קשה לגלות את התמונה המלאה בזמן אמת, והתמונה שעולה בבריכות הדגים בעמק, המהוות כ־80 אחוז מהענף במדינת ישראל, מת־בררת כקשה ביותר.

על פי הנתונים, הפגיעה הקשה ביותר היא כאמור בדגי האמנון, הרגישים במיוחד לקור. באירועי הקרה מצאו את מותם 25 מיליון דגים, נתון שמשמעותו מחסור חמור בדג הפופולרי מעתה ועד אמצע שנת ‭.2009‬ שיאה של צריכת הדג מדי שנה היא סמוך לחג הפסח, בעיקר בקרב בני עדות המזרח. בשנה ממוצעת צורכים הישראלים ‭7,500‬ טון דגי אמנון.

"על פי ההערכות, עקב המחסור צפוי מחירו של הדג לעלות באופן חריג מ־20 שקלים ל־30 שקלים לקילוגרם. כבר עתה הביעו גורמים בענף את חששם מפני "בריחת לקוחות‭,"‬ בשל המחיר הגבוה, שיעדיפו את מוצרי העוף הזולים יותר", אומר ל-COL ר' מני אדרעי מנהל חנות "דגי צמרת" בחולון.

חיים בר־חי, קיבוצניק מגשר מגדל המתפרנס בענף כבר 12 שנה. גל הקור האחרון השמיד לו כ־75 טון דגי אמנון וגרם לו נזק כלכלי אדיר הנאמד במיליונים. "עזוב את הנזק הכלכלי, לחשוב שגידלתי במשך שנתיים את הדגים האלה ולבסוף לראות ערימת דגים מתים, פשוט כואב הלב‭."‬ חיים יזדקק כעת לשנתיים כמעט, כדי לגדל דור חדש של דגי אמנון לשיווק, וגם זה בספק. "עוד חורף כזה, וכל המגדלים יהיו בצרות" הוא אמר.

דג האמנון מת כשטמפרטורת המים נמוכה מעשר מעלות. "בשל עלויות גדולות למגדלים, אין אפשרות לחמם את הבריכות‭,"‬ מסביר חיים. "המדינה חייבת לסייע, אחרת הענף יקרוס והמשמעות היא שלמאות מגדלים, ספקים, בעלי חנויות ומוכרים לא תהיה עבודה.

מומחים בענף מצטרפים לדברי בר־חי ומסבירים כי ריבוי מחדש של דגיגי האמנון הוא תהליך ממושך, שלא יוכל להתבצע בפרק הזמן האמור. יהושע טל, יו"ר מגדלי הדגים, מסביר שלקראת החג ובמהלכו נמכרים בממוצע כ־800 טון דגי אמנון, "השנה אין לנו כמות כזאת לשיווק, ובחג הקרוב יהיה מחסור של לפחות 200 טון‭."‬ עוד עולה מהנתונים כי הענף ספג פגיעה של 60 מיליון שקל, שמהווים קריסה עבור לא מעט מגדלים. אגב, בגזרת דגי הקרפיון, החסינים לקור, לא נרשמה פגיעה.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.