מערכת COL | יום ט"ז טבת ה׳תשס״ח 25.12.2007

הרכב אגו"ח לא יושפע מהחלטת בית-משפט העליון

בית-המשפט העליון בירושלים דן היום (שני) בערעורו של ר' יוסף בלוי נגד אגו"ח באה"ק ופסק כי הוא חבר בעמותה זו עוד מתקופת היותה אגודה עותמאנית. בכך ביטל בית-המשפט העליון את פסק דינו של בית-המשפט המחוזי בתל-אביב, אשר פסק לפני כשנתיים כי ר' יוסף בלוי אינו חבר בעמותת אגו"ח. כפועל יוצא מכך, ביטל בית-המשפט את תוקפה של האסיפה הכללית שהתקיימה לפני כארבע שנים, בכ"ד בתמוז תשס"ד, שבלוי לא הורשה להשתתף בה.בית-המשפט לא הזכיר בהחלטתו את הרכב חברי אגו"ח ואת יו"ר אגו"ח. בחינה משפטית של ההתפתחויות שהיו מאז האסיפה הכללית בקיץ תשס"ד, מלמדת כי להחלטת בית-המשפט העליון מהיום אין כל נפקות באשר להרכב הנהלת 'אגודת-חסידי-חב"ד' שנבחרה באסיפה הכללית האחרונה של אגו"ח מלפני כחצי שנה שבה נבחר מחדש הרב יוסף-יצחק הכהן אהרונוב כיו"ר אגו"ח ולצידו הנהלה שחבריה הם: הרב מרדכי גורודצקי, הרב יוסף יצחק חיטריק, הרב יעקב ליברמן והרב ישראל בוטמן. גם התקנון החדש של אגו"ח עומד בתוקפו. ● בכתבה המלאה: כל הפרטים על הדיון בבית-המשפט העליון >>>
הרכב אגו
בית 'אגודת-חסידי-חב"ד' - 770 בכפר-חב"ד. למטה: דברי הרבי על אגו"ח ● צילום: COL
COL מפרסם בפרסום ראשון את פרוטוקול האסיפה הכללית של 'אגודת-חסידי-חב"ד' באה"ק שהתקיימה בכ"א במנחם-אב תשס"ז (תצלום 1), שבה נבחרה מחדש הנהלת כדת וכדין. עוד נודע ל-COL כי האסיפה הכללית התקיימה לפי פרוצדורה משפטית מיוחדת בחוק העמותות, שמבטיחה את חוקיות האסיפה, כך שהחלטת בית-המשפט מהיום אינה משנה דבר ביחס לבחירת הנהלת עמותת אגו"ח באסיפה הכללית האחרונה.

ביסוד הדיון היום בבית-המשפט העליון עמדה שאלה משפטית, האם העובדה ששמו של ר' יוסף בלוי הופיע בתקנון הישן של אגו"ח (מלפני כשלושים שנה) בתפקיד "ממלא מקום מורשה חתימה", מוכיחה כי הוא היה אז חבר באגודה, או נושא תפקיד בלבד, שאינו מחייב את היותו חבר בעמותה.

הנושא הובא לערכאות על-ידי ר' יוסף בלוי, בקיץ תשס"ד (2004), לאחר שהוא לא השלים עם החלטת בי"ד רבני חב"ד מיום כ' בניסן תשס"ד (תצלום 2) שבה פירט ביה"ד את שמות החברים באגו"ח ושמו לא נכלל ברשימה זו. בכ"ד בתמוז תשס"ד התכנסה אסיפה כללית שאליה הוזמנו כל החברים שנכללו ברשימה שפירסם ביה"ד.

ר' יוסף בלוי לא הוזמן לאסיפה זו, ולמרות זאת הוא הגיע לאסיפה. החברים באסיפה הביעו תמיהה על הגעתו שכן האיש לא נראה באגו"ח מאז מונה ההרכב החדש של אגו"ח בקיץ של שנת תש"נ, בידי חברים שקיבלו את אישורו המיוחד של הרבי, ובי"ד רבני חב"ד פירסם אז את הרשימה בשבועון 'כפר-חב"ד' (תצלום 3).

בהחלטה זמנית של סגן נשיא בית-המשפט המחוזי בתל-אביב מר יהודה זפט, דחה אז בית המשפט את בקשתו של בלוי לצו מניעה זמני, בקובעו כי "העובדה שהמבקש נקבע כבעל זכות חתימה אינה מעידה על קבלתו כחבר בעמותה, שכן אין מניעה שעמותה תמנה כבעל זכות חתימה אדם שאינו חבר עמותה".

מאוחר יותר, בתאריך 18.12.2005 ניתן פסק-דין בעתירתו של ר' יוסף בלוי, על ידי שופטת בית-המשפט המחוזי בתל-אביב גב' רות רונן, שפסקה אף היא כי: "לא ניתן ללמוד מהעובדה שהמערער היה "נושא תפקיד" בעמותה בתקופה מוקדמת יותר, כי המבקש היה אז חבר בעמותה".

לעומת זאת, בית-המשפט העליון, שדן היום בערעורו של בלוי נגד פסק הדין בבית המשפט המחוזי בתל-אביב, קבע היום כי די היה בהופעת שמו בתפקיד ממלא מקום מורשה חתימה, בתקנון הישן, כדי להעביר אל המשיבים (חברי אגו"ח) את נטל ההוכחה - שר' יוסף בלוי לא נבחר להיות חבר בעמותת אגו"ח.

משפטנים ששמעו את החלטת בית-המשפט העליון סבורים שזו החלטה תקדימית ותמוהה ביותר והיא עומדת בסתירה לפסקי דין רבים קודמים, שכן קשה להבין את ההיגיון המשפטי לחייב להוכיח דבר שמעולם לא קרה. לטעמם, דוקא בהחלטות בית-המשפט המחוזי היה היגיון רב שאומר כי מי שטוען שהוא חבר בעמותה, צריך להוכיח זאת בדרך החיוב, כלשון פסק דינם של שופטי בית-המשפט המחוזי: "המבקש לא הוכיח בראיות פוזיטיביות שהוא היה אחד ממייסדי העמותה, ולא הביא ראיות פוזיטיביות לכך שהוא התקבל לעמותה בדרך הקבועה לכך בתקנון העמותה (ר' החלטתו של כב' השופט זפט, במסגרת הבקשה לצו מניעה זמני)."

מזכיר בי"ד רבני חב"ד, הרב יצחק-יהודה ירוסלבסקי, הביע צער עמוק על התנהגותו של ר' יוסף בלוי, שבחר ללכת לערכאות כנגד החלטות ביה"ד, הן מקיץ תש"נ והן מחודש ניסן תשס"ד ולפעול בניגוד להוראותיו של הרבי כי "פוסקי הדינים בתוקף התורה" הם ועד רבני חב"ד (תצלום 4).

חברים באגו"ח אמרו הערב כי הם בטוחים שיד החסידים תהיה על העליונה וכי שום תעלול משפטי לא יגבר על רצונו של הרבי, נשיא דורנו בכלל ונשיא אגו"ח בפרט.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.