מערכת COL | יום כ"ו כסלו ה׳תשס״ח 06.12.2007

הדלקת החנוכייה הגדולה בעולם ● כתבת וידאו מיוחדת

פרסומי-ניסא בלב מנהטן: השלג שירד ללא הפסקה בניו-יורק אמש (רביעי) לא מנע ממאות אנשים להגיע ולהשתתף בהדלקת נר שני בחנוכייה הגדולה בעולם במנהטן ■ מוטות מוזהבים, חלקם אלכסונים, מרכיבים את החנוכייה המזכירה לאלפי (ואפילו מיליוני) העוברים ושבים בחלק מסחרי וחומרי זה של העיר ניו-יורק, את חג-החנוכה ■ אורח מיוחד בהדלקה היה האמן היהודי העולמי יעקב אגם שהמנורה הזו עוצבה על-ידו ■ צוות COL מגיש תיעוד מיוחד של ההדלקה  לסיפור המלא  ● בפנים: כתבת וידאו מיוחדת מהדלקת החנוכייה הגדולה בעולם >>>
הדלקת החנוכייה הגדולה בעולם ● כתבת וידאו מיוחדת
ממראות הדלקת החנוכייה הגדולה בעולם, אמש ● צילום וידאו: מנדי לואיס, COL

מאת בנימין וייס, כתב COL בניו-יורק

באמצע ההמולה ברחוב פיפט אווניו בלב מנהטן והאימפולסיביות של השופינג, נשמעה קריאה מרגיעה ומנחמת ממעלי החנוכייה. "הרבי מליובאוויטש אמר שצריכים לשמוע למה שהנרות מספרות", אמר הרב שמואל מנחם-מענדל בוטמאן, מנהל צעירי-אגודת-חב"ד המרכזית, עת שעמד להדליק את הנר שבה שידוע כ"מנורה הגדולה בעולם".

מוטות מוזהבים, חלקם אלכסונים, מרכיבים את החנוכייה המזכירה לאלפי (ואפילו מיליוני) העוברים ושבים בחלק מסחרי וחומרי זה של העיר ניו-יורק, את חג-החנוכה.

החנוכייה נדלקת מידי ערב מושכת אליה מבטים רבים, והבחורים החב"דים העומדים על המדרכה מנצלים זאת לשאול את השאלה המיתולוגית "האם את/ה יהודי/ה?"

המסר לקניינים הרבים היה דומה בישירותו להצהרה שבאה מיד אחריה. "למנורה יש שייכות מיוחדת למה שמתרחש בעולם כעת", הוסיף הרב בוטמאן כשהוא במרומי המעלית שהעלתה אותו להדליק את הנרות במנורה שקיבלה בשנה שעברה את הגושפנקא הרישמית כגדולה בעולם על-ידי ספר שיאי הגינס.

כשצופים למרגלות המנורה מתבוננים לעברו, בקור ורוחות עזים, הרב בוטמאן אמר כי "נרות החנוכה מספרות סיפור של גאון יעקב וגאון ישראל. החשמונאים בימיהם לא ניהלו משא ומתן עם אויביהם. ומסר ברור גם כעת שאסור לנהל שום מו"מ עם הפלסטינאים. ומי שעשה ניסים לאבותינו 'בימים ההם' יעשה גם לבניהם 'בזמן הזה'".

מעצב החנוכייה התארח

אורח מיוחד בהדלקה אמש (רביעי) היה האמן היהודי עולמי יעקב אגם שהמנורה הזו עוצבה על-ידו. "הרבי רצה מנורה לפי שיטת הרמב"ם ורש"י", הוא סיפר. "זוהי הזכות המיוחדת שלי לעשות ברצון הרבי שזרועותיה תהיינה באלכסון ולא בחצי עיגול כמו שהיא מצויירת בשער טיטוס באיטליה".

אגם, שזכה להתייחסויות מיוחדות במינם, הזכיר שכל המנורות של חב"ד הן נהדרות רק שאין בהם ה"כפתור ופרח" שמוזכרים בתורה. הרב בוטמאן העיר שיעקב אגם עיצב את המנורה באופן שהיא יצאה להיות "כפתור ופרח...", עד שהמנורה שהוא עיצב קיבלה אישור מהרבי ועמדה בפורמט קטן של שולחנו של הרבי.

"חג החנוכה מוקדש לרבי שעם האש שלו מודלקת מנורה זו וכל המנורות שלו בעולם", הרב בוטמאן אמר.

ידיד צעירי-אגודת-חב"ד משה (מייקל) שארף שהדליקו את המנורה יחד עם אגם וסטיב בוקסר הדגיש שהרבי בדורנו עשה את העבודה של המכבים בדורם והרים את קרנו של כל עם ישראל בכל מקומות מושבותיהם בכל העולם כולו.

"חב"ד זו קבוצה מסורה של יהודים שאינה מונה הרבה - אפילו שיש להם שלוחים רבים - ותראו את ההשפעה של כמה מפיצי האור על היהודים", שארף אמר לקהל. "לכן חשוב שאנשים ימשיכו לתמוך בחב"ד. כי בלעדיהם, היהדות בעולם לא הייתה כפי שהיא. זה בזכות חב"ד, הרבי וזהו הסיפור של חנוכה".

לצפייה בכתבת וידאו מיוחדת לחצו על כפתור ההפעלה או על האופצייה הנוספת

לא מצליחים לצפות? לחצו כאן

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.