מערכת COL | יום כ"ז חשוון ה׳תשס״ח 08.11.2007

מאחורי הקלעים של כינוס השלוחים העולמי ● מיוחד

רגע לפני פתיחת כינוס השלוחים העולמי, צוות COL בניו-יורק ערך ביקור זריז במשרדי ה'מרכז-לענייני-חינוך' ושוחח עם האנשים מאחורי הקלעים של הכינוס ■ בניין המשרדים 788 איסטרן-פארקוויי בקראון-הייטס מורכב ממסדרונות דלים וחדרים צנועים והרבה עבודה יעילה. משרדים הוא אולי תיאור נדיב לקונכיות בו רוב העובדים יושבים שעות על-גבי שעות ■ כמה נרשמו עד עכשיו ל'בנקעט' (3,100 איש), לכמה הם מצפים? ("הלוואי וידענו. גם הקייטרינג רוצה לדעת") ■ וגם: מי אחראי על הקשר עם אנשי תקשורת ואיזה שימוש מקורי נעשה בחוט טלפוני?  לסיפור המלא כינוס השלוחים תשס"ח: מיטב הדיווחים, הגלריות, הוידאו >>>
מאחורי הקלעים של כינוס השלוחים העולמי ● מיוחד
המראות והקולות, רגע לפני. תמונות מהסיור של COL ● צילומים: אלי קאהן, COL

מאת בנימין וייס וחיים ברון, כתבי COL בכינוס
צילומים: אלי קאהן, COLמסדרונות דלים וחדרים צנועים, הם מה שמרכיב את בניין המשרדים 788 איסטרן-פארקוויי. אף שצורתו החיצונית אינה נחקקת בזיכרון כמו הבניין הצמוד אליו - 770 - הוא מתחלק עם התואר "מרכז חב"ד העולמי". במרתף שוכן בית-הכנסת הגדול עם חסידים ותמימים, בעוד ש"המשרדים למעלה" משרתים את השלוחים. משרדים הוא אולי תיאור נדיב לקונכיות בו רוב העובדים יושבים שעות על-גבי שעות.

היערכות

כינוס השלוחים מתוכנן חודשים קודם על-ידי ועד שלוחים ממספר חתכי גילאים ומדינות. הם בונים ביחד תוכנית, מחליטים על נואמים, ומנסים לקלוע לטעמיהם וצרכיהם של מרבית השלוחים ככל האפשר. שלוחים, אחרי הכל, הוא תואר כוללני לחב"דניק העוסק בקדושה. 67 סדנאות ייתקיימו החל מיום חמישי בבוקר ועד ליום שני אחר-הצהריים. זאת מלבד אירועים מרכזיים כגון המלווה-מלכה וה'בנקעט' החגיגי והמסכם.

מספרים

בחדרו הצר, חבר הועד המארגן הרב מענדל קוטלרסקי עובר על הרשימות במחשב ומתקשה להגיד כמה בסוף ישתתפו. "הלוואי וידעתי. גם הקייטרינג רוצה לדעת", הוא מעיר. עוד חברים בועד המארגן: היו"ר הרב יהודה קרינסקי, הרב ליפא ברענן, הרב שמואל קפלן ממרילנד, הרב דניאל מוסקוביץ' משיקגו, הרב יהודה וועג מאוקלהומה, הרב אפרים מינץ והרב אלקנה שמוטקין מקראון-הייטס. אלה נעזרים בצעירים אנרגטים בשטח כמו הרב מענדי קוטלרסקי (בתמונה מימין) והרב שמחה באקמן מקליפורניה.

ה'בנקעט'

ה'בנקעט' הוא אחד השיאים בכינוס - לצד העלייה המשותפת לציונו של הרבי ורגעים נוספים לא מתוכננים. "3,100 איש כבר נרשמו לאירוע", אומר הרב מענדל קוטלרסקי. מה שכן, יש לו 600 שמות נוספים ממה שהיה לו בשנה שעברה בשעה זו (יום שלישי אחה"צ). המחיר המסובסד לשליח הוא 36 דולר, לאורח וגביר מעל 200. תתאפשר כניסה מיוחדת ל-250 תמימים - אלה שיצאו ב'מרכז שליחות', מוסרי שיעורים במסגרת jnet ובחורים הלומדים בישיבת ליובאוויטש המרכזית - 770.

ההרשמה

ההרשמה נעשית באמצעות סיסמאות שיש לכל שליח במסגרת האתר kinus.comהמופעל על-ידי הרב מאיר-שמחה קאגן מרשת אתרי חב"ד chabad.org. המערכת הטכנולוגית היעילה מסייעת לשליח להירשם, לבחור שולחן ישיבה ב'בנקעט', לקרוא את התוכנייה המפורטת של הכינוס (טוב, את זה אפשר לעשות גם ב-COL). בעלי עסקים ושירותים יכולים לרכוש דרכו שטח לדוכן להצעת מרכולתם במהלך ימי הכינוס.

התייעצות

לצד הסדנאות והמושבים בהם נידונים נושאים על סדר היום, ניתנת השנה אופצייה להתייעצות אישית עם שליח וותיק או מנוסה. הרב זלמי מנדלסון (מענדלסאהן, כפי שנכתב על תיק הטלית והתפילין) רושם את 330 הבקשות שכבר התקבלו לשיחות על ניהול, חינוך, הלכה ועוד. "הסיסטם עובד בסגנון כל הקודם זוכה", מסביר הרב מענדי קוטלרסקי. "זו באמת המטרה של הכינוס - שלוחים עוזרים לשלוחים".

מנחה

באמצע יום העבודה עובדי המשרדים עולה לקומה השלישית ומתפללים מנחה במניין. אפשר למצוא שם אנשי 'ועד להנחות בלה"ק' המפרסמים את תורת הרבי, חברת המדיה החב"דית jem, חב"ד שעל הקמפוס, ועד תלמידי התמימים העולמי. וכמובן, אנשי chabad.org שמארחים את המניין במשרדם.

ניצול

אחד מהם אפילו יישם את הוראת הרבי לנצל כל דבר טכנולוגי לקדושה. מזל שאין טלפונים אלחוטיים במשרדים...

המנהל

על-אף השעה המתאחרת מצאנו את הרב משה קוטלרסקי במשרדו. הצצנו פנימה. השפופרת הייתה צמודה לאוזנו, דפים ממלאים את שולחנו וההכנות ניכרות היטב בתנועותיו. הוא סגן יו"ר ה'מרכז לענייני חינוך' ומנהל הכינוס שלוקח לעיתים קרובות את שרביט ההנחייה. כולנו מחכים לשמוע אותו מקריא ב"רול קאל" המסורתי את שמות המדינות בהם פועלים זוגות שלוחים עם משפחותיהם. "קאזאקאסטאן", ביניהם.

'רול קאל'

בעת ה"רול קאל" יוקרנו על גבי מסך ענק באולם מזח 94 במנהטן מפות של המדינות, נתונים על בית-חב"ד המקומי ומוסדות אחרים הפועלים במסגרתו וכן תמונות מעודכנות מהפעילים והחיים היהודיים. על אלה מופקד הרב דוד זקליקובסקי, מאגר מידע מהלך ואיש chabad.org ו'ארכיון ליובאוויטש'. כשעברנו אצלו הוא בדיוק עסק בעדכון שמות של שלוחים חדשים לרשימה הרישמית של ה'מרכז לענייני חינוך'.

עיתונאים

ותכירו את הת' מוטי זליגסון מאגף הדוברות. הוא אינו זקוק לערימה של עיתונים כדי לנהל מערכת קשרים עם אנשי תקשורת. בטלפון ובדואר-אלקטרוני הוא מנסה להשיג "כמה שיותר" סיקור תקשורתי לכינוס. מהי השורה השיווקית שלו לעיתונאים? "האם אי-פעם ראית 3 אלף רבנים עם כובעים שחורים שנעמדים לתמונה". אין משהו דומה לכינוס השלוחים, הוא מסביר בטלפון. "זו ההזדמנות שלך לראות לאיפה היהדות פונה ומהו עתידה".

המחשבים

בקומה מתחת, בחדר המשמש בחדר ישיבות ובית-כנסת, יושב הרב מוישי ברגהוף שמתקין את המחשבים שיעמדו בעמדת הקבלה באולם הכניסה ב"אהלי תורה". גם שליח מקבל תג עם שמו ומדינתו, תיק עם תוכנייה וקובץ שיעורי חת"ת ורמב"ם וצמיד נייר צבעוני שיבטיח לו כניסה ל'בנקעט'. הוא העדיף שלא נפרסם עליו (לכן היד על הלחי?), אז אנחנו מכבדים את בקשתו - לא לפני שנציין כי מדובר באדם מוכשר ומסור (הוא אחראי על השידור-חי של ה'בנקעט' שיועבר גם ב-COL).

התרגומים

המארגנים מצפים שהמשתתפים יעמדו בלוחות הזמנים. התפילות והארוחות נוטות להתארך מידי שנה. בסדנאות לא מצופה התעכבות כי "לאנשים יש אינטרס להספיק כמה שיותר", כך סוברים המארגנים. הסדנאות מועברות בשלל שפות - אנגלית, עברית, צרפתית, ספרדית - וכולן מטובלות באידיש. באירועים המרכזיים יחולקו אזניות לרדיו פנימי עבור האזנה לתרגום סימולטני עברית-אנגלית. עבור ההנאה תצטרכו להפקיד 10 דולר. לאחר מחסור בשנה קודמת, הוזמנו השנה 1,800 מכשירים (בתמונה).

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.