מערכת COL | יום כ"ד חשוון ה׳תשס״ח 05.11.2007

הנואם המרכזי בבנקעט: אני נציג של ה'סתם שליח'

בעוד פחות משבוע ימים יתבקש הרב נחמיה וואגל, שליח ברוצ'סטר בניו-יורק, לעלות לדוכן הנואמים באולם הענק במזח 94 במנהטן, בו יתקיים ה'בנקעט' הגדול, לנאום בפני אלפי איש. מספר גדול מהם עמיתים ומומחים בתורת הנאום ■ בראיון בלעדי ומיוחד שהעניק לכתב COL בניו-יורק, חיים ברון, הוא מתייחס לבחירה בו ("אני נציג של ה'סתם שליח'"), מספר על תחושותיו לקראת הנאום ("מדובר באחריות מאין כמוה") ומה המסר שימסור בנאום ("אחריות של כל שליח") ■ והוא גם מספר בקצרה על פעילותו הרחבה שמקיים במהלך חצי יובל. תכירו את הנציג של השלוחים  לסיפור המלא יממה לפתיחת כינוס השלוחים: עדכונים שוטפים מההכנות >>>
הנואם המרכזי בבנקעט: אני נציג של ה'סתם שליח'
הנואם המרכזי הרב וואגל לצד ה'בענקט' הגדול ● צילומים: מאיר דהן ואלי קאהן - COL

מאת חיים ברון, כתב COL בניו-יורק

בעוד פחות משבוע ימים צפוי הרב נחמיה וואגל, שליח חב"ד ברוצ'סטר בניו-יורק, לשאת את הנאום המרכזי במעמד ה'באנקט' החותם את כינוס השלוחים העולמי תשס"ח.

הרב וואגל נבחר לשאת את הנאום בהצבעה פנימית שנערכו בפגישה של ועד המארגן של הכינוס מטעם ה'מרכז-לענייני-חינוך', כפי שפורסם לראשונה ב-COL. בחירתו הפתיעה רבים, שכן הוא לא פועל בעיר גדולה ולא היה מעורב באירוע מתוקשר (ע"ע צונאמי בתאילנד).

הרב וואגל, יליד לונדון באנגליה, מנהל ב-26 שנים האחרונות את בית-חב"ד רוצ'סטר במערב מדינת ניו-יורק. העיר ידועה בשל המפעל הענק לייצור מכשירי צילום ופוטוגרפיה. הטלפון שקיבל מנציג של ועד הכינוס, בהחלט הפתיע אותו.

"אני לא משהו מיוחד", אומר הרב וואגל בפתח הראיון המיוחד שהעניק השבוע ל-COL. "עד לרגע זה, אני למעשה לא יודע מדוע בחרו דווקא בי".

הנציג של מי?

אבל עדיין, שאלנו, בוחרים בדרך כלל שלוחים שפעילים בחוגים רחבים ומעורבים בהתרחשויות מעבר לעיר שליחותם. מדוע בחרו דווקא בך, מתוך אלפי שלוחים ברחבי תבל.

לאחר מספר שניות של חשיבה, עונה בחיוך הרב וואגל: "ייתכן ואני נציג של ה'סתם שליח'. אם בחרו בשליח ממחוז בניו-יורק, שזה לא בקצה העולם, מתוך כל-כך הרבה שלוחים ברחבי העולם - זה מסר של ה'מרכז' שגם 'סתם שליח' יכול לקבל את הנאום המרכזי של המעמד המרכזי של הכינוס".

כיצד נערכים לקראת הנאום?

"בראש ובראשונה, מדובר באחריות גדולה מאין כמותה. חשבתי הרבה על הנאום, ועל המסר שאני רוצה להעביר לשלוחים. אני כולי נרגש ליום הגדול והמיוחד. אין לי ספק שמדובר בנאום הגדול בחיי, במהלך כל שנות שליחותי".

מה יהיה המסר של הנאום?

"המסר העיקרי הוא: האחריות והזכות של השליח בכל מקום שהוא. נכון, אני יודע שמדובר בנושא שייתכן והוא נדוש מאוד, אבל אני רוצה לתת לזה נקודת מבט נוספת. למרות שאני לא יחדש כלום בנושא, אבל אני יוכל להאיר נקודות נוספות מראות עיני. מספרים על אירוע אחד שנאמו בו הרבה אנשים על אותו נושא, הנואם האחרון ניגש לדוכן הנואמים ואמר שאת מה שיש לו להגיד - כבר כולם אמרו לפניו, אבל לא כל אחד יכול להגיד את זה"...

אחרי הכל, אנו אומרים לרב וואגל, אתה הולך לנאום בפני שלוחים - שהם למעשה קהל של נואמים בפני עצמם. "כמובן שזה מקנה חשיבות יתירה בתוכן הנאום", אומר הרב וואגל. "יהיו בקהל אלפי שלוחים שהם יכולים ללמד אותי פרק בהלכות נאומים".

שליחות מעדות ראשונה

כעת, אנו מבקשים, תספר בקצרה על השליחות לה אתה אחראי. "אני הגעתי לכאן לפני 26 שנה בהוראתו הק' של הרבי. אני כתבתי לרבי מכתב, ובו כתבתי 2 מקומות אליהם הייתי רוצה ללכת. לכל מקום סימנתי את החסרונות ואת המעלות. הרבי בחר ברוצ'סטר".

הקהילה היהודית ברוצ'סטר מונה 23,000 יהודים, בניהם: עולים מרוסיה ומישראל. עכשיו, אחרי יותר מחצי יובל של פעילות אינטנסיווית במקום, הרב וואגל יכול לזקוף לזכותו, כי כמעט ואין יהודי אחד מתוך כל הקהילה הגדולה, שלא מכיר את חב"ד.

"בכל חג, אנחנו שולחים בקביעות לכל יהודי עלוני הסברה לחג, בשלל השפות. כמו-כן אנחנו מפיצים בדיוור ישיר לכל חברי הקהילה את העיתון 'חב"ד טיימס'".

בנוסף לפעילות השגרתית המתקיימת לאורך כל השנה, מקיים בית-חב"ד שבתונים, בהם משתתפים יהודים רבים. ישנה פעילות עניפה גם בתיכון המקומי. "אנחנו מפעילים שם קפיטריה כשרה, בה סועדים כל התלמידים והתלמידות היהודיים".

לצד הפעילות עם הקהילה, מקיים בית-חב"ד גם פעילות רחבה באוניברסיטה המקומית. "יש לנו שם הצלחה חסרת-תקדים", מספר הרב וואגל.

לאורך כל שנות השליחות, קיבל הרב וואגל מענות רבות מהרבי. "המענות היו בשלל נושאים, לכאורה די שגרתיים. אחד השאלות היו, לגביי שליחת ילדינו לבית-ספר יותר דתי מחוץ לעיר והרבי ענה בהצלחה רבה".

יש לציין, כי את 'נאום הגבירים' ישא הנגיד ר' לוי לבייב.

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.