מערכת COL | יום ח' תמוז ה׳תשס״ז 24.06.2007

הרב מסדלקוב: "כולם בדורנו שייכים לליובאוויטש"

בראיון מרתק במיוחד ל-COL, האדמו"ר מסדלקוב הפתיע וחשף את פרטים מהשתתפותו במניין מנחה מצומצם בבית הרבי ברחוב פרזידנט בקראון-הייטס: הסיוע הסבלני לרב חיים-מרדכי-אייזיק חודקוב, ה'תקע בשופר' המרעיד של הרבי ומה קרה לאחר האזהרה מבעוד מועד מאת המזכיר הרב בנימין קליין ■ הרב מסדלקוב ראה את הרבי לראשונה במוצאי שבועות, ומיצר על דור שלא זוכה לכך: "אין דומה שמיעה לראייה, וידאו למציאות, לקרוא את השיחות ולשמוע אותן, לראות תמונה מול החיוך והמבט עצמו" ■ על אביו שסייע להקמת מוסדות חב"ד בקריות, מדוע משפיעי חב"ד בירושלים - הרב משה וובר ע"ה והרב שמואל הלפרין - ביקשו לגעת בידו, והאם הוא אכן מצטט מה'ליקוטי-שיחות' בדרשותיו  לראיון המלא בוידאו • מחר ב-COL: הרב יצחק-יהודה ירוסלבסקי - מזכיר בי"ד רבני חב"ד   והשליח הוותיק הרב זלמן ליפסקר מפילדלפיה בשיחה משותפת
הרב מסדלקוב:
"הרבי היה רבי של כלל ישראל". האדמו"ר מסדלקוב שליט"א בניידת השידור של COL צילומים: אלי קאהן, COL • צילום וידאו: מנדי לואיס, COL
ראיין: יהודה צייטלין

במסגרת יום השידורים המיוחד ב-
COL מרחבת ה'אוהל' הקדוש ביום ההילולא ג' תמוז, אירחנו בין-היתר בניידת השידור את האדמו"ר מסדלקוב. הוא הגיע לציון להתפלל, אולם לא ידענו עד כמה עמוקה ההיכרות והקשר של עם הרבי וחסידות חב"ד.

האם עלינו להיות מופתעים, שאלנו אותו. "אין סיבה להיות מופתע", הרב המתגורר בבית-שמש ענה בשפה רהוטה. "כי הרבי בעצם היה רבי של כלל ישראל – היה ועדיין".

"מה הטעם שבדרך-כלל היארצייט של הרבי, ג' בתמוז, חל בפרשת חוקת או בפרשת קורח? קורח בגלל שהתורה מדברת על 'משה אמת ותורתו אמת'. התורה של משה - כמו שכתוב בזוהר הקדוש – שבכל דור יש התפשטותא של משה רבינו.

"ובאשר לחוקת, אמרתי למישהו בדרך של מליצא, חז"ל אמרו לבני ישראל 'אתם קרויים אדם ואין אומות העולם קרויים אדם'. יש הרבה הסברים, אבל בפשטות אפשר לומר שאחרי קבלת התורה בהר-סיני בני ישראל פסקו מזוהמותם. הם הגיעו למדריגה כמו אדם הראשון לפני החטא (עץ הדעת). כי נוצר מצב שהם נפטרו ואז הקב"ה הוריד להם טל של תחייה והם נהיו בריאה חדשה.

"כשיש מצב של 'אדם כי ימות', אדם במציאות של ירידה ונפילה – אז ב'אוהל'. כמו בחיים חיותו שאצל הרבי תמיד היה אפשר למצוא נוחם, כיום אפשר למצוא נחמה ב'אוהל'. כי כל יהודי מרגיש שייכות אצל רבי – דרך מה שהשאיר הלאה. אם זה בספרים, שליחות והמציאות של כלל ישראל. אין מציאות של יהודי שלא יכול להרגיש חיות בכח העניינים שהרבי פעל בהם – תורה, יראת שמים, קירוב רחוקים וקרובים (ואצל הרבי הרי לא היה מושג של רחוקים).

מצטט מהרבי

חסידי סדלקוב סיפרו לנו כי רבם מצטט מה'ליקוטי שיחות' של הרבי בתורה שהוא אומר בשולחנו הקדוש. "הרבי זה אוצר בלום", הוא ענה כמו בפשטות.

"שמעתי ממורי ורבי ר' משה וובר – הרבי היה קורא 'בעל-הבית של ירושלים – הוא תמיד היה אומר שהרבי הוא בעל-בית על חומש ורש"י. כשהוא פעם הוציא ספר בנושא, הרבי שמח ואמר לו: אתה יודע שהעניין שלי הוא חומש ורש"י.

"כשפותחים פרשה ופרשה – ואני לא מדבר על הספרים ביאורי רש"י על התורה שזה קטן הכמות ורב האיכות ואפילו לא מדגם מינימלי של השיחות – רואים איך הרבי מסביר כל פסוק בחומש. איך אפשר למצוא עניין ההסבר וההוראה למעשה איך להתנהג כיהודי וחסיד".

ומתי החלה ההיכרות שלו עם הרבי?

"להכיר את הרבי אני לא חושב שמישהו הכיר. את הרבי כולם זכו לראות ושלמוע. אין יהודי בדור שאין לו אישהו שייכות לרבי. וגם מי שאין לו שייכות קבוע לליובאוויטש, במקום כזה או אחר הוא נפגש עם הדבר הזה, עם המציאות הזו שהרבי פעל עבורה לפני ואחרי שקיבל את הנשיאות".

ראיית הרבי לראשונה

"לאבי מורי ורבי שיחיה יש בית מדרש בקרית-ים והוא מאלה שסייעו להקמת בתי-חב"ד באזור. הוא סייע לכל האברכים שהגיעו לפעול הרב נתן אוירכמן, הרב משה אוירכמן והרב מאיר-דוד דרוקמן. אבא היה פעיל לכל דבר של אידישקייט והפצת יהדות. הוא היה חייל בעניין הזה. לרבי היה קשר מאוד מיוחד לאבא – בכל פעם שחסידים היו מגיעים לרבי, הוא היה שולח איתם דולר עבורו.

"הפעם הראשונה שהגעתי היה לפארבריינגען במוצאי חג השבועות. זה היה הפעם הראשונה שראיתיו – לא דרך תמונות. למי שלא זכר – יש היום דור שלם שלא זכה לראות את הרבי – אין דומה שמיעה לראייה, וידאו למציאות, לקרוא את השיחות ולשמוע אותן, לראות תמונה של הפנים הקורנות כמו לראות את החיוך והמבט. זה עולם אחר לגמרי".

האדמו"ר הפתיע וסיפר על "מקרה מאוד מעניין שאין לי עליו הסבר עד היום".

"זה היה בבית הרבי ברחוב פרדיזנט, וסידרו שאהיה במניין מצומצם למנחה. אני זוכר כמו היום את הגדלות של הרבי. המזכיר הרב חיים-מרדכי-אייזיק חודקוב ע"ה לא היה בריא והרבי עמד וחיכה עד שנכנס למנחה ועזר לו לפתוח את הסידור. רואים יהודי ענק כמו הרבי שכל העולם רועד ממנו והוא עוזר למזכירו לפתוח את הסידור. זה מאוד ריגש אותי. געוואלדיק. עד היום שאני נזכר אני מתרגש.

"עוד דבר שלא אשכח מתפילת המנחה הזו הוא איך שהרבי אמר "תקע בשופר גדול". כשאני נזכר בזה רועד לי כל הגוף. עד שלא נשמע את תקיעת השופר של משיח – אני לא חושב ששמעתי או אשמע אי-פעם איך אומרים "תקע בשופר גדול לחירותינו". זה היה משהו מאוד בלתי רגיל.

להשאיר באוויר?

"היינו 11 אנשים במניין והמזכיר הרב בנימין קליין אמר לי שחב"ד לא נותנים יד לרבי. אנחנו עם שייכות לחב"ד אבל לא חסידי חב"ד. אמרתי לו: אתם הרי יודעים שאני יודע את זה. אחרי מנחה, הרב קליין ניגש שוב והזכיר לי. החזקתי את הידיים מתחת ל'גארטל' ועמדתי ליד המדרגות איפה שהרבי היה עולה לקומה השנייה. הראשון בשורה היה חתן (ואני זוכר איך הרבי היה נותן את הסידור שלו לחתן – בדחיפה), עמד יהודי (נדמה לי עולה חדש מאיראן), אני הייתי ועוד יהודי.

"קודם-לכן היה לי ספק אם לנסוע באותו יום חמישי לארץ או להישאר בארה"ב אבל לא דיברתי על זה עם אף אחד. אמרו לכולם מראש שלא לתת יד. הרבי החל לעבור ושאלתי את עצמו הרי ברור אצלי שלא מושיטים יד. הם לא צריכים להגיד לי את זה. ואז הרבי עובר, זה לקח שניות, ומושיט את היד... ואני, מה אשאיר את היד של הרבי באוויר? החזרתי בחזרה. והרבי אמר באידיש: תיסע לשלום ונשמע בשורות טובות.

"מאז כששואלים אותי אם אני ליובאוויטש, אני אומר: אני לא יודע אבל יש לי שליחות מהרבי: לבשר בשורות טובות. מאז אני מקפיד על הדבר הזה. בשורה לא טובה אני נותן לאחרים לומר. אם יש לי האפשרות אני משתדל לבשר טוב. זה גם היה העניין של הרבי. הקב"ה שלח את הרבי לדור הזה. הרבי רצה להשמיע שלום ורגלי מבשר. וזה תלוי במעשים שלנו".

הרב וובר ע"ה והרב שמואל הלפרין וזקני משפיעים נוספים מירושלים היו ניגשים לאדמו"ר מסדלקוב ומבקשים ממנו "תנו לנו את היד שנגע ביד של הרבי".

אז תתפללו

"אני מאמין שיהיו יהודים שיצפו בשיחה הזו או במה שאתם משדרים מה'אוהל' עצמו.. לכל אחד יש את השתוקקות, אצל החסידים קוראים לזה דערקוויקענישט. הכוח של נשמות של צדיקים פועל בכל העולם כולו, גם אחרי הפטירה שלהם, בכל ימות השנה, ובזמן ההילולא – בוודאי ובוודאי.

"שיהיה ברור גם לאלה שנמצאים בבית, בכל מקום שהוא, שיקחו שיחה של הרבי, פרק תהילים או פרק משניות וללמוד לזכר נשמת אדינונו מורינו ורבינו זכותו תגן עלינו. כך כל אחד יכול להיות בציון. מה שמתרחש בפנים ב'אוהל' הוא שכל אחד מרגיש שמקבל חיות.

"ג' תמוז זה יום שכל יהודי יכול להתחזק ולהתעורר בתורה של הרבי. אין נושא שהרבי לא דיבר עליו. כל עניין ועניין ישנו באגרות של הרבי. אין מישהו בדור הזה שיש לו כזה היקף של ספרים ממה שדיבר וכתב.

"אם לאנשים היה מושג (בזכות הגדולה של העלייה לציון) – אז באמת לא היה מקום. מי שיהיה פה יראה שהתור מתארך קילומטר וחצי וקשה להיכנס. אם היו יודעים אז התור היה מאות ואלפי קילומטרים. בכל מקום בעולם, אם זה בארץ-ישראל ואוסטרליה, אתם יכולים להיות על הציון – אז תתפללו. שנזכה לזמן של תקע בשופר גדול לחירותינו".

לצפייה בראיון המלא בוידאו - לחצו כאן

 הראיון הקודם:
הרב מרדכי אליהו: ה'אוהל' יבוא לארץ-ישראל
לכתבה זו התפרסמו 11 תגובות - לקריאת כל התגובות
הוסף תגובה
11 תגובות
1.
מעניין
ח' תמוז ה׳תשס״ז
הוא מספר על זמן שהרבי התפלל לפני התיבה (שהרי שמע תקע בשופר מהרבי)
וזה הי בבית הרבי היינו שזה הי בתשמ"ח
לא זכור לי מנחה שהי במניין מצומצם
(אני כן זוכר בי סיון מ"ח שהרבי חזר מהאוהל מוקדם והי מנין מצומצם אך גם הרב חודוקוב הפסיד את התפלה אז)
ולא זכור לי פעם שהרבי עזר לר חודוקוב
לא מדברים כאן אודות הכוףס
זה מ"ח שהכל תועד
2.
עוד יותר מעניין
ח' תמוז ה׳תשס״ז
איך קוראים לו להאדמו"ר הזה, איפה הוא גר? ומי הם חסידי סאדילקוב שמספרים וכו?
האם יש לו בכלל ביהמ"ד או מוסדות?
3.
הלוואי
ח' תמוז ה׳תשס״ז
יודעים מה??

הלוואי והחסידים שלנו היו מדברים ובעיקר מבינים כך את הרעבע.
4.
rebbe msadilkov
ח' תמוז ה׳תשס״ז
it looks like the whole thing is a joke.who is he .whats his name .where those he live. are we so hungry for these stuff. please stop making FUN FROM US.enough is enough.
BADATZ
5.
השם של האדמו"ר הזה
ח' תמוז ה׳תשס״ז
(אם אינני טועה -) הרב ארגמן
6.
באבע מעשיות!
ט' תמוז ה׳תשס״ז
ופשוט.
וחבל - לתת עוד חומר למונדשיין.
7.
CHOSSID
ט' תמוז ה׳תשס״ז
Admor MiSudilkov (R" Arye Wohl Shlit"a of Ramat Bet Shemesh.
He runs " Haben Yakir Li"
Also see)

http://asimplejew.blogspot.com/2007/06/sudilkover-rebbe-shlita.html
8.
הנחיתיזם החבדי
י' תמוז ה׳תשס״ז
האם אין גבול לנחיתיות החבדית החדשה (בת 13)?! לאחרונה זה כבר נעשה ברצף - כל שבוע מתגלה איזה רעבאלע קטנטן (מבוטשאן, מסדלקוב, או ממטולה...) שמואיל ברוב טובו לספר עד כמה הוא מעריך את הרבי.
שזוכה שתמונתו מרוחה על פני שני A4 בכפר חבד, או על עשרה דפים בCOL.
לא פלא שדוקא אדמורים אלו מתראיינים, אין להם חסידים לאבד...
ואם כבר מחפשים רייטינג במקומות אחרים תלכו על גדול, שיודי צייטלין ייפגש עם ר ישראלקה הגר (דער קומענדיקע רבי של ויזניץ), נראה אותו.
9.
יהודי מיוחד
י"א תמוז ה׳תשס״ז
בושה וחרפה, שכאשר יושב יהודי, שאני מכירו אישית ועוסק המון בקירוב ועם נוער חרדי במצוקה, בנוסף לכל, ידוע לי שהוא גם מקורב לסאטמאר ולציבור הליטאי ומדבר ללא כחל וסרק את "מה שיש לו בבטן" על הרבי ופועלו. מה גם שהוא באמת נשמע ונראה טוב חוץ מזה שהוא בנש"ק אז כל מה שיש למגיבים לעשות, זה לשפוך עליו אש וגפרית???
זו היא האהבת ישראל שהרבי חינך לה???
הרב וואהל שליט"א היה הבן אדם היחיד שהיה מזכיר את הרבי ושיחותיו בערוץ הרדיו ה"סופר ליטאי" רדיו עשר. אז למה להיכנס בו כך???
10.
למגיב 8.
י"א תמוז ה׳תשס״ז
זו לא נחיתות חבדית!!!
הרבי תמיד קירב כל יהודי!
תמיד היו אוספים חתימות של כל מיני רבנים ואישי ציבור לקראת יום ההולדת של הרבי.
ואל נשכח את האלבום של וולפא נמשחת מחבריך או איך קוראים לזה, שמפוצץ מכל הקשרים של הרבי עם רבנים מגדול ועד קטן.
מה קרה אם עושים ראיון עם מליונר או חבר כנסת שחובש כיפה להנחת תפילין ולראיון, זה נשמע או נראה יותר טוב?
דחילאק?
יודי צייטלין חזק ואמץ, ואל יתבייש מפני המלעיגים ובכפליים לתושיה!
11.
הרבי מסדילקוב.
י"א תמוז ה׳תשס״ז
הגה"ח רבי אריה שיחי וואהל, א פוילישער רבי מיט א ליובאוויטשער נשמה.
אתם צריכים לשמוע אותו כשהוא נמצא לפעמים בפארברענג איך הוא מדבר חב"ד בכזה התלהבות חסידית, נכון הוא גם מדבר ברסלב ועוד, הוא פשוט מלא וגדוש בחסידות ובנגלה ועם עוצמה אמיתית של אהבת ישראל.
ר פייטל שיחי לוין ממעלבארן באוסטרליה שידוע בתור גאון ותלמיד חכם אצל אנ"ש, אוחז ממנו וראיתי אותם פעם מדברים ברצף כמה שעות חסידות אחרי שהסדילקובער רבי שתה שלוש (!) כוסות מלאים לחיים כשהוא התוועד.
דרך אגב, המשפיע ר משה וועבער בא שבועיים לפני פטירתו לקידוש של הבת של הרב וואהל שהיה בבית הכנסת חב"ד בעל התניא בירושלים. כששאלו אותו מה פתאום יצא מבית הרפואה הוא ענה: מה הפשט זה הרי קידוש של בת תלמיד חכם!!!
אז אולי הוא נחשב רבעלע בשביל אחרים אבל תראו באיזה חיות הוא דיבר על הרבי בראיון מתוך הבנה עמוקה של הרבי ורגש עצום אליו.
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.