מערכת COL | יום א' סיון ה׳תשס״ז 18.05.2007

הרב ליווי מנציח את אחיו / כתבת וידאו

הרב אליעזר-יצחק ליווי ע"ה ששימש כשליח ברוד-איילנד נפטר בתשנ"ח ■ לאחר מספר שנים, החליט אחיו, הרב דן-יואל ליווי ראש מערכת הכשרות OK להקים בית-כנסת לעילוי-נשמתו ■ בתום מספר שנות בניה והשקעה רבה, נחנך השבוע ביהכנ"ס המרהיב בשכונת קראון-הייטס בניו-יורק ■ בסוף-השבוע ביקר צוות COL בניו-יורק במקום, יחד עם הרב ליווי, וראה ביכנ"ס מרהיב ביופיו, מושקע ומסודר בקפידה. התקרה כשמים תכולים עם עננים בהירים, המנורות המשתלשלות מהתקרה עוצבו במיוחד וחלקים מקירות ביהכנ"ס מעוטרים להפליא ■ לאחר הסיור, סיפר הרב ליווי בראיון וידאו ל-COL על ביהכנ"ס, על אחיו שנולד בזכות הרבי, היחס המיוחד שקיבל מהרבי והרבנית ועוד  לסיפור המלא, תמונות וכתבת וידאו 
הרב ליווי מנציח את אחיו / כתבת וידאו
לעילוי-נשמת האח. פנים בית-הכנסת המרהיב בשכונת קראון-הייטס בניו-יורק, השבוע צילומים: אלי קאהן, COL • צילום ועריכת וידאו: מנדי לואיס, COL

מאת חיים ברון, כתב COL בניו-יורק

לפני שבוע ימים נפתחו שעריו של בית-הכנסת 'בית אליעזר-יצחק', לזכרו של הרב אליעזר ליווי ע"ה. אחיו, יבלחט"א, רב בית-הכנסת החדש השוכן בפינת 'קינגסטון' ו'מונטגומרי', הרב דן-יואל ליווי השקיע במהלך השנים האחרונות משאבים רבים בממון ובמסירות להקמתו.

בשבת שעברה, לאחר תפילת שחרית התקיים 'קידושא-רבא' לכבוד האירוע. בתפילת מנחה ביקר בבית-הכנסת חבר הבד"צ של קראון הייטס הרב יוסף-אברהם העלר. החל מיום שישי האחרון, החל להתקיים בבית-הכנסת תפילת שחרית בשעה 7:30 בבוקר.

בית-הכנסת שבשטחו יכולים להתפלל 70 מתפללים, נבנה על-ידי חברת YHS בבעלותו של הרב יענקי סופרין

בסוף-השבוע ביקרנו במקום, יחד עם הרב ליווי, וראינו בית-כנסת מרהיב ביופיו, מושקע ומסודר בקפידה. תקרת בית-הכנסת כשמים תכולים עם עננים בהירים, המנורות המשתלשלות מהתקרה עוצבו במיוחד וחלקים מקירות בית-הכנסת מעוטרים להפליא.

נולד בברכת הרבי

בתחילת הראיון, הרב ליווי מביט בפעם המי-יודע-כמה על בית-הכנסת ומחייך חיוך רחב. "בכל היופי של בית-הכנסת השקיע רבות חתני ר' חיים פוגלמן", הוא אומר.

כאמור, בית-הכנסת נבנה לעילוי-נשמת אחיו. "אחי, הצעיר ממני תשע-עשרה שנה, נולד בזכות ברכה של הרבי", הוא מספר. "לפני שהוא נולד, היה לאימי מספר פעמים הפלות, ל"ע, עד שהחליטו לשאול את הרבי שנתן עיצה למצוא רופא אחר.

"באחד הימים באותו תקופה, הרבי ראה את אבי הולך ברחוב, והוא שאל אותו: 'מה עם אשתך, היא שמחה עם הרופא'? והוא ענה שכן והרבי שוב שאל: 'העיקר שהרופא שמח איתה?' ואבי השיב בחיוב ואז אמר הרבי: 'יהיה ברית בעזרת-השם'...

"כשאחי היה ילד, הרבי הראה לו חיבה מיוחדת, בכל פעם שנכנס עם אבי לרבי. גם הרבנית חיה-מושקא ע"ה אהבה אותו מאוד, כשהיינו הולכים לבקר אותה בביתה".

אתה יכול לציין סיפור, או אפיזודה הממחישה את היחס המיוחד שקיבל מהרבי או הרבנית, אני שואל. "כשאחי ע"ה קיבל 'סמיכה', זה היה לאחר שאבי נפטר. לאחר מספר ימים, כשפגשה אימי את הרבי, היא סיפרה לה על ה'סמיכה' והרבנית אמרה: 'אומרים שהילדים הצעירים הם מסוכנים' וחייכה חיוך רחב".

לאחר שהתחתן יצא לשליחות בלונג-איילנד בניו-יורק. "הוא היה מאוד מצליח שם", מספר הרב ליווי. בתשנ"ח, השיב את נשמתו.

 לצפייה בכתבה הוידאו - לחצו כאן או כאן קטעי וידאו נוספים במולטימדיה

הוסף תגובה
16 תגובות
1.
Rabbi Levy
ב' סיון ה׳תשס״ז
Great Kidush Schunas CH amazing. I would like to know if you let the CHK in for Kidushim???
2.
בית כנסת מאד יפה
ב' סיון ה׳תשס״ז
אבל הבימה קרובה מידי לארון הקודש. יש מכתב מהרבי שצריך להיות לכה"פ שורה של מתפללים בין הבימה לארון הקודש. בכל מקרה, יש"כ למשפחת הרב ליווי.
3.
כך בדיוק היא הבימה ב770
ג' סיון ה׳תשס״ז
משנת האבילות על הרביצין הבימה מוקמה ממול הבימה ואין אחר המלך ולא כלום
4.
יש גם ספק
ג' סיון ה׳תשס״ז
אם החלון לפני העמוד לא יסיח את דעת החזן מתפילתו
5.
moshe
ג' סיון ה׳תשס״ז
where are his brother zl kids ??
6.
Windows
ג' סיון ה׳תשס״ז
Is there any halacha with regard to davanning in front of a window? is there membership fees at this place?
7.
- 3
ג' סיון ה׳תשס״ז
לא נכון, היה מרחק ניכר ב-770 (בשנת האבילות) בין הבימה לארון הקודש!
8.
ל-2 ועוד
ג' סיון ה׳תשס״ז
בזאל למעלה כל השנים הבימה ליד ארון קודש בלי הפסק של שולחן!
9.
תגובה ל4
ג' סיון ה׳תשס״ז
בע"ה לקראת חג השבועות משתדלים לפעול שיהיה וילונות בחלונות כולל ליד העמוד
10.
תגובה ל2
ג' סיון ה׳תשס״ז
התמונה קצת מטעה כי יש שולחן בצד שמאל לפני הבימה. השולחן הוא לאורך ויש יותר שטח מאשר שורה אחת. כן הוא גם בזאל הקטן ב770 וכך גם בכולל אצל מרד"א הרב העלר שליט"א נ.ב. בחג השבועות יהיה מנין שחרית בשעה 10:00 ואח"כ יהיה בע"ה קידוש חלבי
11.
זה נראה מאוד יפה
ג' סיון ה׳תשס״ז
בעזרת השם בביקור הבא בקרונהייטס אני בא להתפלל אצל הרב ליווי. איש משכמו ומעלה. יוזם פרוייקטים לתועלת הציבור. אשרינו שאתה בתוכנו ובקרבנו.
12.
מה עם המקוה?
ג' סיון ה׳תשס״ז
היא פועלת כבר?????????
13.
המקווה פועלת כבר הרבה זמן
ד' סיון ה׳תשס״ז
אבל כמובן כל מי שאחרי המקווה עלה למעלה לבית הכנסת נהנה הרבה יותר זה פשוט מקום נעים לתפילה והרגשה של בית הכנסת אמיתי . לא תשמע שם ציוץ בתפילה. ונראה שלא מחפשים שם דברנים. למי שמעוניין להראות לילדיו דוגמא חיה של תפילה חסידית בזמן ובמתינות ובעריבות יצטרף אל בית הכנסת "בית אליעזר יצחק" ויחווה בית הכנסת במובן האורגנלי. שלא לדבר על הדקורציה ועיצוב וכו וכו וכו . ועל כך תודה לר חיים פוגלמן שהשקיע מזמנו ימים ולילות ורואים את פירות ההשקעה בנוחיות וברגיעה שהמקום נותן. דבר נוסף האקוסטיקה מאוד טובה כך שבעל התפילה נשמע היטב בכל חלקי בית הכנסת ללא צורך להגביה קולו ולגרום לכאבי אזניים למתפללים. חג שמח, יהיה עוגות גבינה בשבועות?? כי בשבת תמיד יש עוגות מצוינות ושתייה חמה וכו
14.
אם האקוסטיקה טובה
ד' סיון ה׳תשס״ז
הייתי רוצה להתפלל לפני העמוד. עם מי צריך לדבר?
15.
רוהד-איילנד
ה' סיון ה׳תשס״ז
שליחתו היה ברוהד-איילנד, לא בלונג-איילנד.
16.
חבל
י' סיון ה׳תשס״ז
שמשקיעים כ"כ הרבה בוידאו ובפועל לא שומעים מילה. בהצלחה
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.