מערכת COL | יום כ"ד ניסן ה׳תשס״ז 12.04.2007

איך סמנכ"ל צעירי חב"ד הפך לבעלי שדות נפט באפריקה

"הוא רק בן 36 אבל כבר הספיק לעבוד עם דן גרטלר ובני שטיינמץ, להתחבב על נתניהו וליברמן ולעשות מיליונים. עכשיו, חמוש במשה לאון המקושר, מתכנן איש העסקים החרדי חיים ליבוביץ' להנפיק את חברת הנפט והמשאבים באפריקה בשווי מאות מיליוני דולרים", כך נפתחת הבוקר (חמישי) כתבה בעיתון העסקים של ישראל  'דה מרקר' על העסקן החב"די הרב חיים-יעקב לייבוביץ' מירושלים לסיפור המלא
איך סמנכ
הרב חיים-יעקב לייבוביץ' * "איש חסד גדול"

מאת אפרת נוימן

את איש העסקים החרדי לב לבייב, בעל השליטה בחברת אפריקה ישראל, כבר מכירים כולם. כשהוא נבחר לפני שנה כאחד מ-100 החרדים המשפיעים בישראל לפי דירוג של משרד הפרסום "בולטון פוטנציאל" - איש לא הופתע. אבל לצד לבייב פועל גם איש עסקים ששמו פחות מוכר, לפחות מחוץ לקהילה החרדית. זהו חיים יעקב (יענקל) לייבוביץ שנבחר בקטגוריה "משפיעים בעשיה ומושכים בחוטים".

ליבוביץ' הוא דמות יוצאת דופן בעולם העסקים. חרדי למהדרין, חסיד חב"ד, שמקפיד - למרות נסיעותיו הרבות בעולם - להיות כל שבת עם אישתו וארבעת ילדיו בשכונת הר נוף בירושלים.

בזמן שבני גילו של ליבוביץ' במגזר החרדי חוסים באוהלה של תורה הוא כבר חולש (בגיל 36) על חברת אחזקות בשם ACC הולדינג ומדלג בין צרפת, חוף השנהב, בורקינה פאסו וואנקובר.

אנשי העסקים חרדים מתבלטים בדרך כלל בתחום היהלומים ובנדל"ן, ואילו הפעילות העניפה של ליבוביץ היא דווקא בתחום הפקת הנפט וחיפושי הזהב באפריקה. ל-ACC שתי חברות בנות: C&L נטורל רסורסס (70%) שעוסקת בהפקת נפט בחוף השנהב ו-ACC ריסורסס (100%) שעוסקת בחיפוש זהב בבורקינה פאסו שבאפריקה. מכיוון שמדובר בחברות פרטיות, לא ניתן לדעת מה המחזור והרווחיות. מה שכן ידוע זה של-C&L יש כבר שדות עם נפט מוכח בהיקף של יותר מ-20 מיליון חביות נפט, ועל פי ההערכות אפשר להפיק שם עוד 80 מיליון חביות נפט.

זהב בבורקינה פאסו

מקורות בשוק מעריכים כי התוכניות של ליבוביץ' הן להנפיק, ייתכן שעוד השנה, את C&L. השווי שמדברים עליו הוא מאות מיליוני דולרים. ליבוביץ' שמגובה ביועץ מקושר - רואה החשבון משה ליאון (לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה) - עדיין לא החליט לגבי יעד ההנפקה. לדברי מקורבים הוא שוקל להנפיק בלונדון, ישראל או בטורונטו.

בתחום חיפושי הזהב הימר ליבוביץ' על מדינת בורקינה פאסו - השכנה של גאנה באפריקה שכבר ידועה כמקור לזהב. ב-ACC ריסורסס מאמינים כי בורקינה פאסו תהיה לפחות כמו גאנה.

לאחרונה נוסף גם נדבך ציבורי לפעילות של ליבוביץ, לאחר ש-ACC ריסורסס השקיעה בסוף מארס 1.9 מיליון דולר תמורת 9% בחברה הקנדית הקטנה Goldrush Resources שנסחרת בטורונטו לפי שווי שוק של 12 מיליון דולר, ועוסקת בין השאר בחיפושי זהב בבורקינה פאסו. ל-ACC יש אופציה להגיע ל-15%.

המשקיעים הקנדים קיבלו את ליבוביץ' בשמחה. ביום ש-Goldrush דווחה על הההשקעה - והמנכ"ל לן ברונליין כינה את ליבוביץ' "איש עסקים נודע במערב אפריקה שהקשרים הפיננסיים שלו, יחסיו עם הממשלות והידע העסקי יתרמו ל-Goldrush בתוכניות להתרחב, לגלות ולפתח מרבצי זהב רווחיים בבורקינה פאסו" - עלתה המניה ב-15% במחזור חריג של 2 מיליון מניות (לעומת ממוצע של 100 אלף מניות ביום).

משלב בין העולמות

הסיפור של ליבוביץ' מרתק. הוא נולד בארה"ב ועלה לישראל קצת לפני גיל 20. עשר שנים לאחר מכן - ללא השכלה אקדמית ועם ניסיון מקצועי כסמנכ"ל צעירי חב"ד - הוא התחיל להריח עסקים כשהצטרף לקבוצת DGI של היהלומן ואיש העסקים דן גרטלר.

ליבוביץ' הוא דמות מוכרת ומוערכת בקהילה החרדית. עד היום הוא פעיל בלובי הפוליטי של חב"ד.

החב"דניקים נחשבים לליברלים יחסית לזרמים אחרים ביהדות החרדית, כך שיחד עם הרקע האמריקאי שמאופיין בפתיחות יחסית וערכים של עבודה, מצליח ליבוביץ' לשלב בין העולמות.

"מסתובב עם מזומן ומחלק"

אצל גרטלר היה ליבוביץ' ממונה על העסקים בקונגו והתעסק בהשקעה בחברת המכרות האפריקאית ניקנור בה שותף גרטלר יחד עם איש העסקים בני שטיינמץ. כך הוא גם הכיר היטב את אפריקה ויצר שם קשרים, אם כי היום הוא לא פעיל בקונגו. לאחר ארבע שנים - בדצמבר 2005 - וחצי שנה לפני ההנפקה הגדולה של ניקנור בלונדון (לפי שווי של 1.5 מיליארד דולר) הוא יצא לדרך עצמאית.

לליבוביץ' גם חברים בפוליטיקה הישראלית. בברית שערך לבנו לפני שנה היו אנשי עסקים ופוליטיקאים בכירים. הוא נחשב חבר של איווט ליברמן ובנימין נתניהו.

אחד מהאנשים שמכירים את ליבוביץ' ופועלו בקהילה הגדיר אותו כ"איש חסד גדול שעוזר לאנשים ומחלק כספים בנדיבות. הוא לא תורם באמצעות עמותות. הוא פשוט מסתובב עם מזומן ונותן".

לכתבה זו התפרסמו 15 תגובות - לקריאת כל התגובות
הוסף תגובה
15 תגובות
1.
בהצלחה
כ"ד ניסן ה׳תשס״ז
בהצלחה
2.
אשריך!
כ"ד ניסן ה׳תשס״ז
תמשיך רק לעלות לעלות ולהצליח בעז"ה!
3.
שיהיה בלב שמח והוספה בקודש
כ"ד ניסן ה׳תשס״ז
שיהיה בלב שמח והוספה בקודש
4.
איש חסד אמיתי!
כ"ד ניסן ה׳תשס״ז
סופסוף הכסף מגיע לבנאדם שיודע לתת צדקה באמת,
עלה והצלח
5.
hatzlocho raba umuglogo
כ"ד ניסן ה׳תשס״ז
hatzlocho raba umuglogo
Alexander Namdar, Sweden
6.
שיהיה בהצלחה
כ"ד ניסן ה׳תשס״ז
כול הכבוד לר חיים יענקל
תעשה הרבה דולרים
7.
השקעה של צא"ח
כ"ד ניסן ה׳תשס״ז
השקעה טובה
8.
מה עם המבצע לרישום למוסדות חב"ד?
כ"ד ניסן ה׳תשס״ז
חינוך חב"ד נותן יותר!?!?!?!?
9.
תגובה ל8
כ"ד ניסן ה׳תשס״ז
שמועות מספרות שמבצע הרישום הצליח בגדול.

מה הקשר לכתבה?
10.
אנש
כ"ד ניסן ה׳תשס״ז
כאדם שמכיר ומוקיר את ר חיים יענקל וכן שמדי פעם גם רב איתו מובן שלא במישור האישי. מעט מאד חסידים שאיכפת להם כבוד חבד וכבוד הרבי זכותו יגן עלינו.שאלתי פעם את איש מסירות הנפש הרב מוטל קוזלינר, ער איז אנאונזרער. במילים פשוטות, הוא משלנו ? ענה לי או הו הלוואי עוד כאלו. מדוע שאלתי ? ענה לי בשתיים. 1 אלו אנשי מדין שרודפים אותו ואין מי שיגן עליו ובכל זאת ממשיך בדרכו להגן על ענייני הרבי ממשיך ר מוטל ואומר, מראה שהוא מושרש און א גיוורענר איז בעסער ווי א גיבארענער.בעברית פשוטה. מי שהתקרב לחבד יותר טוב ממי שנולד בחבד. 2 ) יש לו לחיים יענקל חוש ריח מאד מפותח כמו לחסידים שחיו במסירות נפש יום יומית בזמן הרבי הקודם. וזה מאד נדיר בדור שלנו שהוא דור של שפע.
11.
9 בהחלט צודק
כ"ד ניסן ה׳תשס״ז
באמת אין קשר לכתבה

וההצלחה זה גם דבר שתלוי בכולנו
12.
מה זה משנה מה הוא עושה
כ"ד ניסן ה׳תשס״ז
חבדניק שמצליח זה תמיד טוב
15.
יפה מאוד!!!
כ"ה ניסן ה׳תשס״ז
כל הכבוד.תמשיך לתת צדקה
כמו שאני מכיר אותך מצא"ח תמיד היה לך כסף וחילקת!!!
ישר כח
17.
בהצלחה, ירבו כמוך
כ"ה ניסן ה׳תשס״ז
רוצים להודות לה שישנם חסידים גם בעושר וגם בחסד רב כל המרבה זה משובח
ישר כוח
איך ניתן לקבל mail של רב ינעקל כדי להודות
אנ"ש
18.
מוערך מאוד ע"י חברת הענק מרחב של יוסי מי...
כ"ה ניסן ה׳תשס״ז
להלן מידע מידע אישי, העובדה כי עובדים בכירים בחברת מרחב של איש העסקים יוסי מימן מעריכים את כישוריו העסקיים המיוחדים, מלמדת עליו הרבה מאוד. מרדכי ציבין ומי שלא מאמין כי ציבין הוא המגיב, מוזמן להתקשר ולאמת 5310205 050
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.