מערכת COL | יום ו' ניסן ה׳תשס״ז 25.03.2007

חשיפה בלעדית: פרטים חדשים על משפחתו של הרבי

לאחר שפירסמנו את תיק החקירה של הרה"ח ר' שמואל שניאורסאהן ע"ה, דודו של הרבי, נוצר קשר עם כלתו, הגב' גניה שניאורסאהן אשת בנו מנחם מענדל, המתגוררת בשנים האחרונות בניו-יורק ■ משיחה ארוכה שערך הרב יוסף יצחק קמינצקי עם הגב' שניאורסאהן מתבררים פרטים חדשים הקשורים למשפחתו של הרבי ■ COL מגיש פרטים חדשים המתפרסמים בפירסום ראשון ובלעדי לרגל יום הולדתו ה-105 של הרבי שיחול בי"א ניסן לסיפור המלא
חשיפה בלעדית: פרטים חדשים על משפחתו של הרבי
הרבי ודודו הרה"ח ר' שמואל שניאורסאהן ע"ה
לאחר שפרסמנו את תיק החקירה של הרה"ח ר' שמואל שניאורסאהן ע"ה, דודו של הרבי, נוצר קשר עם כלתו, הגב' גניה שניאורסאהן אשת בנו מנחם מענדל, המתגוררת בשנים האחרונות בניו-יורק. משיחה ארוכה שערכנו עם הגב' שניאורסאהן מתבררים פרטים חדשים הקשורים למשפחתו של הרבי. COL מגיש פרטים חדשים המתפרסמים בפירסום ראשון ובלעדי

ר' מנחם מענדל שניאורסאהן, הוא בן דוד כפול של הרבי: אביו ר' שמואל הוא אחיו של הרה"ק ר' לוי יצחק, ואמא מרת מרים גיטל, היא אחותה של הרבנית חנה, אמו של הרבי. ברשימות של הרבי מופיע מכתב משנת תרפ"ט ששלח אליו הרבי לחגיגת בר המצווה שלו.

משיחה ארוכה שערכנו עם הגב' שניאורסאהן מתבררים פרטים חדשים הקשורים למשפחתו של הרבי:

חמותה, הרבנית מרים גיטל נפטרה לאחר מחלה קשה, ביום כ' בכסלו שנת תש"א, בחייה של אמה הרבנית רחל ינובסקי, סבתו של הרבי. לאחר מות אשתו בגיל צעיר, היה ר' שמואל שבור ורצוץ.

הגב' גניה ובעלה מנחם מענדל התחתנו בעיר אודסה ביום י"ג טבת בשנת תש"א. מסדר הקידושין היה הרה"ח ר' שמואל שניאורסאהן.

לאחר מאסרו של רבי לוי יצחק ושילוחו למקום גלותו בקזחסטאן, היה ר' שמואל שולח אליו חבילות מזון. הגב' גניה זוכרת עד היום את כתובתו של ר' לוי"צ במקום גלותו, כי היא היתה לוקחת את חבילות המזון למשלוח בבית הדואר.

הרה"ח ר' שמואל שניאורסאהן נעצר ע"י השלטונות ונדון ביום ד' תמוז תש"א לשלוש שנות גלות בעיר טומסק שבסיביר. לאחר כשנה וחצי, בחודש אדר א' שנת תש"ג שוחרר ממקום גלותו בגלל תשישות ואי-ספיקת הלב. לאחר שחרורו הגיע ר' שמואל לבית בנו, מנחם מענדל, שהתגורר באותם ימים בעיר טשרדזאו שבמדינת טורקמניסטן. (כשהגרמנים עמדו לכבוש את אוקראינה ברחו מנחם מענדל עם משפחתו לטורקמניסטן).


מותה המזעזע של הרבנית רחל – סבתו של הרבי

בשיחה איתה סיפרה הגב' שניאורסאהן על מותה של הרבנית רחל ינובסקי ("כמה שנים גדלה אותי"):

"כשהגרמנים התקרבו לאוקראינה החלטנו לברוח מניקולייב לעבר אסיה הרחוקה. בקשנו לקחת אתנו את הסבתא של בעלי, הרבנית רחל. השכנים הגויים שלה שראו שאנו עומדים לצאת עמה לדרך רחוקה, הציעו להשאיר את הרבנית הזקנה אצלם בבית: "היא אישה מבוגרת וקשה עליה טלטולי הדרכים, תשאירו אותה בביתנו ואנו נשמור עליה מהגרמנים", הבטיחו השכנים. בהתייעצות של בני המשפחה יחד עם הסבתא הוחלט שהיא תישאר בניקולייב בביתם של השכנים.

ואמנם השכנים קיימו את הבטחתם, לאחר שהגרמנים כבשו את ניקולייב הם הסתירו את הסבתא רחל בביתם והגרמנים לא ידעו על קיומה. אבל למרבה הצער, היו שכנים נוספים, בני בליעל, שהבחינו שהרבנית רחל מסתתרת באותו בית, וכאשר ריכזו הנאצים ימ"ש את יהודי ניקולייב להוצאתם להורג, הלשינו אותם שכנים שבבית מסוים מסתתרת יהודיה זקנה. מיד הופיע רכב גרמני והוציא את הרבנית מהבית וצירף אותה לאלפי יהודי ניקולייב שעלו על המוקד, השם יקום דמם!

כאמור, ישב ר' שמואל בגלות רק שנה וחצי, והגיע לעיר טשרדזאו שבמדינת טורקמניסטן (ולא במדינת קירגיזיה – כפי שמופיע בכמה וכמה ספרים). ר' שמואל נפטר בטורקמניסטן ביום י"א כסלו שנת תש"ד. (במקומות אחרים נכתב שיום פטירתו היה ביום ט' בכסלו) הוא נטמן בבית העלמין היהודי בטשרדזאו.

בשנת תש"ה עברה משפחתו של ר' מנחם מענדל שניאורסאהן לעיר זפרוז'יה שבאוקראינה. לאחר הסתלקותו של רבי לוי יצחק בכ' מנם-אב תש"ד בעיר אלמא-אטא התקשרה אליהם הרבנית חנה ובקשה לבוא להתגורר אצלהם בזפרוז'יה, "כי אנחנו היינו הקרובים היחידים שלה שנותרנו בברית המועצות", אומרת הגב' גניה.

"הכנו עבורה דירה בשכנות לביתנו. אבל ברגע האחרון הצליחו החסידים לסדר לה מעבר למוסקבה ומשם יצאה מברית המועצות", מוסיפה הגב' גני'ה. כנראה שהרבנית חנה העבירה את כתובתו של אחיינה מנחם מענדל, לרבי שהיה אז בניו-יורק, ומאז החלו לקבל מכתבים וגלויות מהרבי.

מכתבי של הרבי למשפחת שניאורסאהן נמשכו עד שנת תש"ט – אז נהיה מסוכן לקבל מכתבים מחו"ל והרבי הפסיק את משלוח המכתבים.

ר' מנחם מענדל היה פרופסור למתמטיקה באוניברסיטאות רבות ברחבי ברית המועצות. לאחד מבניו הוא קרא בשם לב ע"ש דודו ר' לוי יצחק. בעשרות השנים האחרונות התגוררה משפחת שניאורסאהן בעיר איבנובה לא הרחק ממוסקבה, שם נפטר ר' מנחם מענדל ביום י"ד אלול שנת תשמ"ז.

אחות נוספת של הרבנית חנה, הייתה מרת עטיל. בשנת תש"ב היא נמלטה לעיר אופה שברוסיה ושם נפטרה.

פרטים נוספים ותמונות מעניינות יבואו בהמשך.
הוסף תגובה
17 תגובות
1.
ממש מרגש!!
ו' ניסן ה׳תשס״ז
טוב שנזכרו סוף-סוף לגלות את המשפחה של הרבי היו צריכים לעשות את מזמן
2.
ישר כח
ו' ניסן ה׳תשס״ז
תודה לר יוסף יצחק קמינצקי על החשיפה ולמנהלי אתר COL עלו והצליחו
3.
הערה
ו' ניסן ה׳תשס״ז
בלוח הפרטי של הרבי משנת תש"ז (עתה מוצג בספריית הרבי) רושם ביום יו"ד כסלו: שמואל. הרבי הי אומר קדיש ביום זה. א. שליח
4.
היכן מתגוררת המשפחה?
ו' ניסן ה׳תשס״ז
אולי יגלו לנו היכן בנ.י. מתגוררת המשפחה?
5.
הייתי בשליחות באיבנובו
ו' ניסן ה׳תשס״ז
הייתם אומרים היינו מבררים יותר פרטים (:
6.
שני אחים לשתי אחיות?
ז' ניסן ה׳תשס״ז
האם אני מבין נכון אבא של הרבי ואחיו ר שמואל נשואים לשתי אחיות?
7.
הוספה ל3
ז' ניסן ה׳תשס״ז
באותו לוח משנת תש"ז כותב הרבי י"ט כסלו גיטל ותמיד היה אומר קדיש ביום זה.
8.
אוווו!
ז' ניסן ה׳תשס״ז
ממש מרגש בחיים לא ידעתי את זה.
9.
ישר כח
ז' ניסן ה׳תשס״ז
כל הכבוד ישר כח תמשיכו עוד שאנשים יתחילו להתעניין בזה זה חשוב
10.
הרבה שאלות:
ז' ניסן ה׳תשס״ז
א) מה עם בנו לב? היכן הוא גר? ב) היו לו עוד ילדים? ג) האם ישנם עוד מכתבים של הרבי אליו (מלבד ה"רשימה" מתרפ"ט)? האם המכתב מתרפ"ט נמצא עדיין בידיו? ד) האם הרבי שמר עם בני משפחתו על קשר? האם הם בקרו אצל הרבי בנ.י.? ה) האם ישנם תמונות ממנו? ו) האם יש מישהו מאנ"ש שזוכר אותו, או את בני משפחתו - מרוסי או מכל מקום אחר? תודה רבה רבה לרב קמינצקי.
13.
הבן לב גר בארה"ב
ח' ניסן ה׳תשס״ז
ואילו הבן השני גר בגרמניה.
14.
מה יאמר על זה מונדשטיין?
ט' ניסן ה׳תשס״ז
.מה יאמר על זה מונדשיין
15.
נס של ממש !!!
ט' ניסן ה׳תשס״ז
ימח שמם של הגרמנים , יודעים אנו שצריך להסתכל על כל יהודי , אב על כל יהודי בעין טובה, גם עם יש צרות בגלל אוייבנו,אנו יודעים שזה קשה אבל צריך רק אמונה בה ואז אפשר לצאת להלחם ביצר הרע.
16.
מונדשיין יטען שלא יתכן
ט' ניסן ה׳תשס״ז
לא יתכן שלרבי יש בן דוד עם שם זהה. הוא הרי לא ראה אותו, ומכיוון שכך, הרי לא היה ולא נברא.
17.
לכל המגיבים על מודנשיין
י' ניסן ה׳תשס״ז
למה אתם חייבים לומר שמונדשיין יטען על זה כל מיני טענות? מונדשיין יכול גם להסכים עם כל מיני דברים. ואם הא לא מסכים עם סיפורים מסויימים זה לא אומר שהוא לא מסכים עם הכול!
18.
כל הכבוד!
י"א ניסן ה׳תשס״ז
יישר כח על הפרסום זה מאוד מעניין ומרגש..
19.
מה? כל המשפחה היו מדענים?
א' סיון ה׳תשס״ז
רק הרבי יצא רבי? וכל המשפחה היו מדענים שלמדו ולימדו באוניברסיטאות? איך זה קרה?
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.