מערכת COL | יום כ"ד אדר ה׳תשס״ז 14.03.2007

מסתמן: המאפייה תחלק מצות נוספות לרוכשים

תגיות: אברהם אזדבא
כפי שדווח ב-COL, על החשד כי במאפיית המצות "ליובאוויטש מצה" בשכונת קראון-הייטס עבדה גוייה שהתחזתה ליהודייה - נראה כי מאפיית המצות תחלק שישה מצות ארוזות (שלוש לכל סדר), לכל אחד ואחד שרכש מצות בהם יש חשש כי אינם מהודרות לשולחן הסדר. את ההצעה העלה חבר הבד"צ הרב אברהם אזדבא שיחד עם מנהל המאפייה ר' יצחק טננבוים עורכים בדיקה מקיפה בנוגע לזהות העובדת ובימים הקרובים אמורים לצאת בהודעה מסודרת.
מסתמן: המאפייה תחלק מצות נוספות לרוכשים
מאפיית המצות "ליובאוויטש מצה" • צילום: אלי קאהן, COL
הוסף תגובה
25 תגובות
4.
זאת בדיחת פורים מאוחרת?!
כ"ד אדר ה׳תשס״ז
איך ששה מצות עלובות אמורות לספק לי ולאשתי, ששת ילדיי, ולמנין אורחים שיהיו לי בכל סדר?!?!?
5.
למה רק שש מצות?
כ"ד אדר ה׳תשס״ז
אני מכיר משפחה שיש שם הרבה ילדים, בהם הרבה בנים ובנות מעל בר מצוה. הם יקבלו רק שש מצות? הרי מנהג חב"ד שאוכלים יותר מכזית אחד. זה לא יספיק לכולם ולא נראה שזאת החלטה הוגנת. לא נראה לי שבעל המאפיה הוא זה שצריך לשאת בהוצאות. התפקיד של מי שנותן את ההכשר לבדוק שהעובדים יהודים. למה ר יצחק טננבוים צריך לשאת באחריות? הוא אשם שזה ההכשר שנתנו לו?
6.
זה לוקח יותר מידי זמן. צריך כבר לצאת בהו...
כ"ד אדר ה׳תשס״ז
יש בקראון הייטס הרבה אנשים שלא יודעים מה לעשות. היום הגיע למאפיה יהודי תלמיד חכם, ממכובדי סופרי הסת"ם בשכונה, והוא דרש בכל התוקף שיחליפו לו את המצות. הוא שילם בשביל מצות מהודרות, ומה הוא קיבל בשביל זה? מצות ששיקסעס אפו "לשם מצות מצוה". אנשים רוצים הודעה ברורה מהרבנים. וזה לא רק בענין המצות. זה בענין הדגים, הבשר, מוצרי החלב, ושאר הדברים שנמצאים באותה רמה של כשרות.
7.
איך יודעים ששאר העובדות במאפיה יהודיות א...
כ"ד אדר ה׳תשס״ז
מישהו בודק את זה? מה נעשה אם עוד שבוע יגידו לנו שמצאו שיש עוד עובדות שהם גויות? נחכה אז לבירורים מבלרוס? למה לא מבררים כבר עכשיו? למה לא מוציאים תעודה שתעיד על זה? אנשים משלמים הרבה כסף בשביל מצות מהודרות - ומגיע להם לקבל את זה.
8.
מסכים למס 5
כ"ה אדר ה׳תשס״ז
הרי נותני ההשגחה קבלו אלפי דולרים ויותר עבור מתן ההכשר, על מה לקחו את הכסף? בפשטות על האחריות שבידם, ולכן עליהם לתת את הדין. וכן למה אין שומעין מהרבנים שום כלום על כל העסק, רק שמועות מאחורי מסך .... האם אין זה אומר "ילמדנו רבנו" מה נעשה פה?
9.
מענה ל7
כ"ה אדר ה׳תשס״ז
במענה לשאלתך איך יודעים .... ישאלו את בערל לברטוב, הוא יודע הכל, הוא יודע אפילו מה נעשה בהחביות של ההרינג מכש"כ וק"ו ברוסיא
10.
זה לא פורים (לזה למעלה ששאל) זה לכבוד פס...
כ"ה אדר ה׳תשס״ז
כבר התורה הקדושה נתנה לנו פסח שני. למה? כי אם היו אנשים שלפסח הראשון לא יכלו לאכול מצות מהודרות, לפחות שיהיה להם לפסח שני.
11.
מי שרוצה יכול להצטרף לקבוצה החדשה שמארגנ...
כ"ה אדר ה׳תשס״ז
כדי לשמור על כבוד הרבנים, מתארגנים אנשים שמסכימים לקנות ואפילו במחיר יותר יקר דוקא מצות שנאפו לפני שהתחילו את כל השערוריה על ההכשר למצות, ומוכנים לסמוך על הדעה שמתירה לאכול מצות שנאפו ע"י לא יהודיות, כדי שלא יגרם הפסד לאף אחד ולחזק את מוסד הכשרות. ומבוסס על הפסוק ועשית ככל אשר יורוך, ואפילו יגידו לך על שמאל שהוא ימין ועל הימין שהוא שמאל.
12.
מצות
כ"ה אדר ה׳תשס״ז
ילמדנו רבינו, מה עם השלוחים שמתכננים לעשות סדרים ציבוריים ונוהגים לעשות קערה לכל משתתף.
13.
חכמים
כ"ה אדר ה׳תשס״ז
חכמים אם אתם מעוניינים במצות כשרות אל תקנו במאפיה בשכונה מפני העובדות מגיעות כל יום עם חמץ למאפיה מפני שמחביאות אוכל ע"מ שיאכלו באמצע העבודה מפני ש "מצות בחבורה" נשמע מהודר אח בזה יותר מרגיל הם מחביאות מקלות ממשמרת למשמרת ובמיילא יש חמץ על המקלות של ה-18 דקות החדשים לא מהודר מפני שגם העובדות היהודיות לא כולן אומרות "לשם מצות מצה" זה מפגש של בחורים לא חסידיים עם נשים לא צנועות ואין צורך להאריך ניבול פה בצורה גרועה ביותר כל כוונתי שהרבנים ומנהלי האפיה יעשו משהו זה אף פעם לא מאוחר בהצלחה
14.
לא צריך לערבב את היוצרות...
כ"ה אדר ה׳תשס״ז
מה ענין שמיטה להר סיני? מה הקשר בין ענין המצות, לענין הדגים והבשר והמוצרי חלב (זה שכתב את זה למעלה בתגובה עם הכותרת "זה לוקח יותר מידי זמן"). מצות זה מצות, וקודם צריך לעשות את הבירור מה היה השנה באפיית המצות. היו גויות או שלא היו. ואפשר גם לברר מה היה בשנים הקודמות, סתם לשם ההיסטוריה. אם רוצים. ובקשר לבשר, מצדי גם שיבררו את כל השמועות. על המוצרי חלב כבר כתבו פעם ב-COL וחיפשתי את זה ע"י החיפוש ומצאתי: http://www.col.org.il/show_news.rtx?artID=2192 ובקשר לבשר הרי בינתיים COL פרסם שיש מהפכה בתחום הבשר של שחיטת ליובאוויטש http://www.col.org.il/show_news.rtx?artID=12350 אבל צריך באמת לבדוק את כל הבשר וכמו בידיעה הבאה http://www.col.org.il/show_news.rtx?artID=20199
16.
לא יאומן
כ"ה אדר ה׳תשס״ז
אחרי שנים רבות של זלזול מחפיר בקהל הלקוחות של המאפי, קשה להאמין שאכן יעשו משהו נכון מבחינה עסקית ויפצו את הקונים ע"י מצות נוספות. אם באמת הי אמת בידיעה זו, היו צריכים לתת החזר על המצות (הבלתי אכילות) של שנה שעברה!!! ידוע על לפחות שלשה אנשים ששברו שיניים בקראון-הייטס מהמצות של השנה שעברה. אבל, הייתכן? האם מישהו יעיז לומר משהו נגד המאפי הזו? הרי הרבי אפה ואכל מצות משם!!! בעלי המאפי הם גאונים בשיווק אם הם מצליחים לשווק את תוצרתם ואת מאפייתם לאור כהנ"ל.
17.
13 די צודק, קשה להבין את הכשרות שם
כ"ה אדר ה׳תשס״ז
בכלל לא מובן שעובדות שם נשים שאין להם הרבה מושג ביהדות, וקשה לסמוך על כוונתן לשם מצת מצווה... גם שאר העובדים לא כולם מאנ"ש, ואינני מבין במה זה נחשב מצות ליובאוויטש? אחרי החבורה שעשו שם הבחורים, התבררו עוד הרבה מחדלים מדהימים שמעכבים, ולולי עינם הפקוחה של הבחורים היו יוצאים שם הרבה מכשלות. מי יודע מה קורה שם יום עבודה רגיל - לא של החבורה? כפי שאמרו קודם, הם אוכלות חמץ באמצע עבודה, ומחביאות את המערוכים הקודמים עם הבצק שעבר עליו הזמן! הגיע הזמן שיעשו שם סדר, אלפי אנשים סומכים על המצות הללו!!!
19.
enough already
כ"ה אדר ה׳תשס״ז
my only concern and question is how many people out there actually believe that the final letter that comes out telling us whether the matzoh is good or not will be based on Torah and not money?. Come on, enough already I believe and this is my prediction they will say one of 2 things (1) she is really Jewish it was only her father or some other relative that raised eybrows or (2) it is not a kashrus problem. Too much money is to be lost by everyone involved who is doing the investigating! The bakery... for obvious reasons, and the Hechsher which has a monopoly on this community, stands on the threshold of people finally giving up hope. You can mess with my milk, you can mess with my meat, but dont mess with my pesach or the money I spent! ( I think that is how many people feel) The truth we will probably never know, because everyone is nogeiah bidavar! and if she was a goy then the hechsher should have known a long time ago.... It will be interesting to see who gets involved, who does not, and how the usual spin doctors have their fun with this one.... Also it will be interesting to see how much group matzohs start selling for (i.e. price gouging). What does someone do when they are machmir to only eat Crown Heights Matzoh on pesach and this turns out to be an actual Koolah? Ask your local Rabbi and Daven for those in charge of this whole mess (i.e. the Bakery owners, & the CHK)
20.
ישכ"ח להרב א"א הגאון הרב אזדאבא שי
כ"ה אדר ה׳תשס״ז
שמעתי שחבר הבד"צ עסוק בזמן הזה במסירה ונתינה לטובת הקהילה ויושב על מדוכה זו של שאלת המצות, ובקרוב אי"ה יצא הפסק ויוסרו כל הספקות. וזה הזמן לחזק ולעודד אותו. וישכ"ח גם להאתר סי-או-אל שמדווחים לא רק על זה אלא על עוד דברים ומענינים. ולמי שעוד לא ראה, זה תמונה של הרב אתמול בהלחיים לבת הנגיד רי"י גוטניק מאסטראליע http://www.col.org.il/show_news.rtx?artID=27986
21.
איפה מוצאים פרטים על הקבוצה שמתארגנת?
כ"ה אדר ה׳תשס״ז
גם אני חושב שאולי אני יהדר השנה לקנות דווקא את המצות שנאפו בהכשר הבית דין צדק דכאן ק"ק, ולסמוך על דעה השניה המתירה המצות האלו בשעת הדחק, כי אין לך שעת הדחק יותר גדולה מזו שיש שרוצים למעט בכבוד הבית דין צדק דכאן ק"ק, ויהיה זה לשם מצות חיזוק הרבנים ועל שמאל שהוא ימין.
22.
CHK
כ"ה אדר ה׳תשס״ז
does the CHK check anything before they give a hechsher? How can Rabbi Osdoba pasken a shaalo when he is a nigayo bedovor. He & Y Brook are the cause of the problem since they give hechsherim without checking things properly. Independant Rabbonim should pasken what the bakery is supposed to give to their customers. It is a shaalo in deenei momonus where R Osdoba is a nogaya bedovor! Can customers call Y Brook & crew to a din Torah to cover their losses. I bought Matzo for all my family which includes several sons & daughters that are over bar/bas Mitzva. Do they not need leshmo? Do I have to pay more $ now or can I give back all my matzo , get my $ back & get kosher mehudar matzo from somewhere else?
24.
ל-13 ול-17
כ"ה אדר ה׳תשס״ז
צודקים לגמרי ור"ל נכשלים בחמץ שורש הבעיה שיודעים לצעוק רבי כשזה משתלם ...תכלס שורש הבעיה זה כך שהמשגיחים יודעים את האמת אך כשאומרים את הבעיות למנהלי המאפיה הם מקבלים תשובה נו בשביל זה אתם כאן... ואם המשגיח אומר לעובדת את לא יכולה לעבוד אז הבעל הבית במקום שישמע למשגיח אזי הוא צועק על המשגיח ואז כשהמשגיח אומר לרבנים אזי במקום לקחת את ההכשר אומרים תעשה כל מה שאתה יכול... והמשגיח צריך כסף במיילא שיש בעיות הוא שותק כי במיילא אין עם מי לדבר והעובדות רואות שהבעל המאפיה הוא שולט ולבעל הבית יש דבר אחד בראש וזה כסף... ורק אנ"ש והתמימים מרוב תמימות ואמונה שזה המאפיה שהרבי השתמש קונים תתעוררו ותקנו אפילו לא חב"ד כי זה לא רק זיבורית אלא זה לא כשר חוץ מכך מכתבו של הרבי נכתב על מצות בכפר חב"ד שחלק מהכסף הלך לקופה של הרבי הקודם אבל לא כל מה שיש בשכונה זה עולמי או ליובאויטש וודאי שלא נאפה ע"י תלמידי התמימים כואב אבל זה האמת אולי הרבנים יעשו לזה סוף ועד אז יש מצות ליובאויטש במקום אחר
25.
ל20
כ"ה אדר ה׳תשס״ז
התגובה שלך מעורר בחילה אז כן הוא הלך ללחיים והוא גם עסוק בבירור הענין הם בקשו האנשים ברוסיא לברר זהו הפירוש ברש"י מה שהיהודים אמרו על משה רבינו , אם הוא הקדים לצאת מסתמה יש לו ביות בבית אם הוא איחר לצאת מסתמה חושב עלינו דברים כך גם על רב בקראון הייטס מה שלא יעשה לא יהי טוב עבור הנודנקים אם לא ילך לחיים יאמרו שאינו מעורב עם הקהילה ואינו בא לשמחות, ואם יבוא הרי יש בעי עכשיו איך הרב מעיז לנשום בזמן שיש בעי הרי אתה צריך להיות עסוק בבעי זה כל הזמן יש גבול לטמטום!!
26.
האם אנחנו עוצמים עיניים?
כ"ה אדר ה׳תשס״ז
אני קורא את הידיעות והתגובות שכותבים באתר הזה, ובאתרים אחרים, ופשוט נדהם מהאנשים. רבותי, מה מפריע לכם? אז קרה מקרה, בטח שלא בכוונה, ולא יהודיה השתתפה באפיית מצות. זה לא בסדר. אסור שזה יקרה. להבא צריך לכתחילה לברר את היהדות של כל העובדים. הכל נכון, טוב ויפה. אבל אנשים לא מסתפקים בזה. אנשים באם בטענות וטרוניות על המאפייה: למה עובדות כאלה נשים, ולא אברכים עם זקן פאות? למה בבורו פארק האנשים שעובדים במצות הם שומרי תורה ומצוות, ולמה, ולמה ולמה. פתאום כולם נהיו מחמירים. אבל רגע אחד, אתם מחמירים גם בשאר הדברים כמו שמחמירים שם? למה פה אתם לא שואלים: למה שלא נקבל עלינו את החומרה שהתקבלה על כל הציבור החרדי בניו יורק ונסנן גם אנחנו את המים בברזים? פתאום כולם נתפסים על דברים של מה בכך, ושוכחים דברים חמורים ועיקריים בהרבה. וכל זה על דברים שאפשר לומר שנעשו בלי כוונה. הרי אף אחד לא יגיד שבא רב או בעל מאפייה ואמר לכתחילה שיקחו עובדת נכריה רק כדי לחסוך כסף. אבל מה עם דברים שכן נעשו בכוונה? אתם יודעים שיש לכם בשכונה רב שכבר שנה מעכבים בכוונה את משכורתו והוא ומשפחתו רעבים ללחם? אתם יודעים שהרב הזה צריך להחזיק מכספו את המשרד ממנו הוא משרת את הקהילה, כיון שבכוונה זרקו אותו מהמשרד הקודם? האם אנחנו עוצמים עיניים, ונתפסים להדר רק על מה שנוח ונחמד לנו?
27.
חומר למחשבה
כ"ה אדר ה׳תשס״ז
בזמנו כשהרבי דרש שכל אחד יכתוב לו על ג דברים - החלטות בתוך תקופה מסוימת, היה רב מפורסם מראשי רבני חב"ד ששאל את הרבי אם גם הרבנים צריכים לדווח על כך, והרבי ענה שיכתוב לו לפחות דבר אחד שהרבנים עסקו בו בשנה האחרונה ושנסתיים וטופל כמו שצריך. לצערנו המצב בשכונה מדאיג, מחפיר ומבייש את הרבי, את חב"ד ואת כל אשר בשם חב"ד יכונה. וכפי שכתב הרבי פעם לעסקני ארה"ק כאשר הרבי הצביע על הידרדרות במצב חב"ד בארה"ק "ואשימם בראשיהם" - שאשמים העסקנים (והרבנים) שבראשיהם. והפתק היה מכוון לרבני אנ"ש שבארה"ק. די! מספיק! שכל מי שיש לו תירוצים שונים ומשונים על התנהגותו בעניני הכלל, ועד כמה שהוא צודק בעיני עצמו, שישב ויכתוב מכתב מפורט לרבי ובו יפרט את כל תירוציו ואמתלאותיו ורצוי שיפרסם את כל הפרטים ברבים. הצדק חייב גם להיראות ולא רק להיעשות! ובפרט כשיש עליו עוררין יתקיים בחותמיו! אנ"ש רוצים רבנים מנהיגים ולא רבנים מטעם ולא רבנים מונהגים ומצטדקים וכו. כבר אמר הפייט אין לנו מנהל וכו. וה ירחם על עמו ישראל בכלל ועלינו בפרט!
28.
מי אנחנו?
כ"ה אדר ה׳תשס״ז
אנחנו נראים כמו צה"ל אחרי המלחמה האחרונה. החיילים בשטח נלחמו בחירוף נפש אך הצבא בכללותו לא היה מוכן למלחמה, לא היה מעודכן בקורה בשטח וכו. ומי נתן את הדין? העומד בראש הצבא כבר התפוטר, האחראים האחרים כבר איבדו את כל התמיכה שהיתה להם וזו שאלה של זמן אם יתפטרו, יפוטרו או ירסקו את עצמם על מזבח הכבוד הציבורי האבד. כך גם אנחנו, רוצים לשמוע בקול הרבנים, רוצים לסמוך עליהם בעינים עצומות ולדעת שהם מכוונים אותנו ומכינים לנו את הכלים להתמודד עם בעיות השעה כפי שצריך, אך לצערנו הכל הבל הבלים, וכל התמיכה שלנו ברבנים מסתכמת בכך שהם מתמידים באמירה ששמאל הוא ימין וימין הוא שמאל והם דורשים מאתנו "לא תסורו". האם מישהו מהרבנים יכול לומר ולהצביע על בעיה אחת שפתרונה היה שימין הוא ימין ושמאל הוא שמאל?!
29.
Rabbi Reitport
כ"ה אדר ה׳תשס״ז
I heard that rabbi reitport canceled his day to bake matzos in CH matzo bakery and hes baking in Williamsburg
30.
הרב אזדבא שי לא אשם
כ"ה אדר ה׳תשס״ז
מי שאשם כאן בכל המחדלים שהוזכרו כאן הוא מנהל הבד"צ י.ב ולכולם ידוע על מעלליו . כמה עובדות שאולי לא ידעתם: 1.האם הבשר שאוכלים בהכשר הנ"ל הינו שחיטת ליובאוויטש? בפירוש לא . ברובשקין שוחטים את הבשר לקהילה גם שוחטים שאינם ליובאוויטש ולמנהל הבד"צ אין את הכח להכניס שוחטים ליובאוויטש לשם משיקולי ממון ואכמ"ל. בדרום אמריקא ישנו צוות בהכשר הנ"ל ורובו ככולו של הצוות אינו ליובאוויטש אע"פ שאפשרי הדבר להשיג כאלו.הבד"צ נותן הכשר למוצרי שחיטת הודים במפעל בארץ ששוחט רק "כשר" וודאי לא צוות ליובאוויטש (לא חלק") מוצרי נקניק ומשווק אותם תחת ההכשר וראיתי שנמכר בשכונה. לאחרונה חלו קיצוצים במפעל הבשר רובשקין (אגרי) ונאלצו לקצץ בתנאיו של אחד המומחים שבליובאוויטש בענייני כשרות הבשר .מנהל הבד"צ י.ב אפילו לא נקף אצבע להשיבו לעבודה אע"פ שחיוני מאוד לאדם כזה לייצג את ליובאוויטש במפעל אגרי .כל הרבנים הגדולים בעולם שיבחו את מומחיותו של הנ"ל .ואנשים החלו לקנות בשר בהכשר של השוחט הרב טורק .בערב שבת תביטו בחניות הבשר בשכונה ותראו מאיזה בשר נשאר הכי הרבה.חבל שהגענו למצב שאנשים לא סומכים על הביד"צ . הרב אזדבא שהרבי התבטא עליו אביר שאבירים מולך שולל ע"י אותו אדם .תושבי השכונה:צריך לעשות הכל כדי לתקן המצב
31.
TO CLARIFY
כ"ו אדר ה׳תשס״ז
between the workers at the bakery there is a woman that is % 100 not jewish she can be pointed out, the real question if it is a real problem?, take in consideration it is impossible (for someone not involved in subject of varifying someones jewishness) to know who is jewish or not when highering workers in a matzah bakery see how many goyim unfortunately are in "our" moisdos in russia,,,. so if here in CH there is one goyeh then imagine how many areworking in the bakery in kfar chabad bakery & think how many goyehs in the bakery in dnepropetrovsk. vdal,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.