מערכת COL | יום כ"א שבט ה׳תשס״ז 09.02.2007

חשיפה: הפעם האחרונה בה התראו הרבי והרבנית

מזכיר הרבי הרב יהודה קרינסקי התוועד אמש (חמישי) עם קבוצת הבנות שהגיעה מישראל לרגל כ"ב שבט, בבית-חב"ד בג'ורג'-טאון, בהנהלת הרב אברהם הולצברג ■ הבנות שאלות במגוון רב של נושאים והרב קרינסקי השתדל להשיב על רובם ■ המשפט האחרון של הרבנית, מה אמרה הרבנית לרבי בפעם האחרונה שהתראו, מה הגיב הרבי כשאמרו לו שאולי כדאי שהרבנית לא תעיד במשפט ועל ההתרגשות שנראתה על פני השופט כששמע את עדות הרבנית במשפט הספרים ■ COL מתכבד להגיש את הסיפורים, חלקם בפרסום ראשון, לרגל כ"ב שבט לסיפור המלא
חשיפה: הפעם האחרונה בה התראו הרבי והרבנית
צרור גילויים. הרב קרינסקי ● עיבוד: ליאורה בן משי, COL
מאת חיים ברון, כתב COL בניו-יורק

מזכיר הרבי הרב יהודה קרינסקי התוועד אמש (חמישי) עם קבוצת הבנות שהגיעה מישראל לבניו-יורק לרגל כ"ב שבט, יום ה'יארצייט' של הרבנית חיה-מושקא ע"ה. ההתוועדות התקיימה, כמידי שנה, בבית-חב"ד בג'ורג'-טאון, בהנהלת השליח רב-הפעלים הרב אברהם הולצברג.

במהלך ההתוועדות, שאלו הבנות את הרב קרינסקי שאלות רבות על מגוון נושאים והרב קרינסקי השתדל להשיב על רובם בבהירות. בין-היתר נשאל הרב קרינסקי על זכרונותיו מהרבנית ע"ה והוא חשף בפני המשתתפות צרור סיפורים, חלקם בפרסום ראשון.

"תשמור על עצמך"...

"יום לפני פטירת הרבנית", סיפר הרב קרינסקי, "אני הגעתי עם רכבי לבית הרבי בכדי לקחתה לבית-הרפואה, לאחר שלא חשה בטוב. הרבי יצא ללוות אותה עד לרכב ולפני שנכנסה, אמרה הרבנית לרבי: 'תשמור על עצמך' ואף סימנה בידה לשלום, דבר שלא ראיתי שעשתה מעולם". הרב קרינסקי ציין פרט נוסף שלא כל-כך מפורסם: "לפני שהשיבה הרבנית את נשמתה, ביקשה הרבנית כוס מים".

מרבית ההתוועדות הוקדשה, כאמור, לסיפורים. "באחד הפעמים שלקחתי את הרבנית לבית-רפואה, ישב ברכב גם ד"ר פלדמן. זה היה מספר ימים קודם שחיתן את ביתו. במהלך הנסיעה, התעניינה הרבנית בהכנות לחתונה וכולי".

סיפור נוסף: "בכל פעם שהייתי לוקח את הרבי לביתו ובאותו יום היה אמור להתקיים התוועדות, הייתי שואל את הרבי מתי לשוב בפעם הבאה. פעם אחת שכחתי לשאול והרבי כבר נכנס לביתו. לא ידעתי מה לעשות, מפני שלא רציתי להטריח את הרבי.

"לאחר מחשבה, החלטתי לדפוק על הדלת ולבקש מהרבנית לשאול את הרבי מתי לשוב. הרבנית אמרה לי: 'רבאיי קרינסקי, בא תכנס ותאכל משהו. אתה הרי היית כל היום באוהל'.

"ניסיתי להתחמק, אבל הרבנית התעקשה והכינה לי כוס תה שהיה ממש רותח. לבינתיים, שאלה הרבנית את הרבי מתי הוא יוצא שוב ל-770 והרבי ענה: 'כעת'. את כוס התה, שכאמור היה רותח, לא הספקתי לשתות.

"בהתוועדות שהייתה באותו יום ב-770, דיבר הרבי לפתע על עניין הכנסת-אורחים ועל-כך שמכבדים אדם בכוס תה חם...".

השופט התרגש מעדות הרבנית

הרב קרינסקי ריתק את המשתתפות מספר שעות כשהוא מספר להן על אישיותה המופלאה של הרבנית. "ביום מן הימים", סיפר, "הרגשתי כאבים נוראים בגב ולא הגעתי למזכירות. בלילה, קיבלתי שיחת טלפון מהרבנית שהתעניינה בשלומי, לאחר ששמעה מהרבי שלא הגעתי באותו יום למזכירות. סיפרתי לה שסחבתי דברים נורא כבדים וכנראה שזה הסיבה לכאבי הגב.

"הרבנית סיפרה לי שהלכה מספר פעמים לרופא-גב בכיר במנהטן והיא תתקשר למחרת להזמין לי תור. ניסיתי להניעה מכך, אבל היא הייתה בשלה ואכן למחרת היום, התקשרה לאותו רופא, הזמינה תור, ואף הגיעה איתי לאותו בית-רפואה.

במהלך ההתוועדות, התייחס גם הרב קרינסקי למשפט הספרים. "העידוד שנתנה הרבנית לרבי היה בקנה מידה מיוחד מאוד", אמר. "אני זוכר מספר פעמים שניסינו לגרום שהרבנית לא תצטרף להעיד במשפט. לאחר שראינו שלא כל-כך הולך לנו, אז ניגשנו לרבי והוא אמר: 'מה יש לך לדאוג? היא יודעת בדיוק מה לומר'...

הרב קרינסקי סיפר למשתתפות על עדותה של הרבנית ועל המשפט המפורסם: הרבי והספרים שייכים לחסידים. "המשפט הזה גרם לשופט, שישב בקרירות כל המשפט, להתעורר ולהתרגש. זה משפט ששינה את כל המאזן של המשפט", סיפר הרב קרינסקי.

"לאחר המשפט, כשהבינו עורכי-הדין של הצד השני כי הם הפסידו, זרקו את העטים שהחזיקו בידם, בעצבנות"... בסיום ההתוועדות, נשאל הרב קרינסקי כיצד נהיה מזכיר והוא גולל את קורות הימים ההם בהרחבה...
הוסף תגובה
19 תגובות
1.
הקלטה
כ"א שבט ה׳תשס״ז
האם יש הקלטה?
2.
correction
כ"א שבט ה׳תשס״ז
the rebbe and the seforim belong to chassidim
3.
כוס מים
כ"א שבט ה׳תשס״ז
את הכוס מים הגיש לה (לאחרי שבקשה לשתות) ר זלמן גורארי. לאחר ששתה אמרה בזה"ל: "ר זלמן איר האט מיר מחי-ה גיווען". זת"ע
4.
The Rebbetzins Last Words
כ"א שבט ה׳תשס״ז
Why dont you mention whom the Rebbetzin asked for the water? What were the Rebbetzins last words and to whom? If you dont know where to get the information you may ask the Mashbak S.B. Gansburg.
5.
yash aklata
כ"א שבט ה׳תשס״ז
yesh labanot shau aklata shel kol hhisvaadut
6.
הרבנית והרב קרינסקי;
כ"א שבט ה׳תשס״ז
הי כמו בן.
7.
למען הדיוק וההסטוריה
כ"א שבט ה׳תשס״ז
הרב זלמן גורארי ובתו אסתר שתחי היו כל שעת הסתלקות. [לבדם} וידוע שהרבי קרא לרב זלמן לפני הלויה ומי שיודע מה שהרבי אמר לו אז יודע .ומי שלא אז לא.
8.
wll
כ"א שבט ה׳תשס״ז
Did Rabbi Krinsky also talk about the Rebbes Tzavah
9.
to correctoin
כ"ב שבט ה׳תשס״ז
this is what is says there
10.
ל-7
כ"ג שבט ה׳תשס״ז
סיקרנתנו. אולי תחשוף את הדברים?
11.
ל1
כ"ג שבט ה׳תשס״ז
יש הקלטה אצל אחת הבנות
12.
להעמיד דברים על דיוקנם
כ"ג שבט ה׳תשס״ז
אכן הרב שנ"ז גורארי ובתו אסתר נחכו שם כל הזמן. גם היו שם ד"ר פלדמן והמשב"ק ר שלום גנזבורג הרבנית בקשה מר שלום להביא לה כוס מים ור שלום הביא לה את הכוס פרטים הנ"ל כבר ידועים בשער בת רבים, נדפסו בהכפר חב"ד כמה פעמים וגם בהספר חשבונו של עולם, והעיקר שג מהד אנשים הנ"ל עדיין בחיים לאיוש"ט ואפשר לגשת אליהם ולברר הפרטים הנ"ל
13.
yisroel
כ"ג שבט ה׳תשס״ז
you got the story wrong what happened was that since rabbi krinsky was unsure of when the rebbe was going to be ready and dint want to offend the rebbetzin he immediatley drank the entire cup of boiling hot tea
14.
גירסאות שונות לסיפור אחד
כ"ג שבט ה׳תשס״ז
כאן מספר הרב קרינסקי: ניסיתי להתחמק, אבל הרבנית התעקשה והכינה לי כוס תה שהיה ממש רותח. לבינתיים, שאלה הרבנית את הרבי מתי הוא יוצא שוב ל-770 והרבי ענה: כעת. את כוס התה, שכאמור היה רותח, לא הספקתי לשתות. אבל במקומות אחרים ובהם בחוברת "הרבנית" שי"ל על ידי ועד התמימים לא מסופר שהרבי היה פתאום צריך לצאת , ובכל אופן בגלל אי נעימות הוא שתה את התה תוך דקות ספורות.
15.
הרב קוטנר
כ"ג שבט ה׳תשס״ז
מאוד מרגש היתה לי הזכות לעבוד עם הרב קוטנר אני בקשר הדוק איתו איש אמת רציני ולכן יש תוצאות ישר כח. אוהב אותך עמי פיקובסקי לוס אנגלס
16.
מרגש ומצער
כ"ג שבט ה׳תשס״ז
מהמעט שקוראים על הרבנית ניתן להבין איך שעולם התפארת והאצילות נשקפו מכל צעד ממש מלכות וקדושה שהאירו מתחילת העולם ועד סופו ..חבל על דאבדין ..הכאב עדיין חי
17.
kol ainyan shel hasipur...
כ"ה שבט ה׳תשס״ז
...hu she hamilim haachrnot shela, shel ima veshel svata hayu otam milim....
19.
הצד שכנגד!!
כ"ו שבט ה׳תשס״ז
"לאחר המשפט, כשהבינו עורכי-הדין של הצד השני כי הם הפסידו, זרקו את העטים שהחזיקו בידם, בעצבנות"..." הצד השני ?! הצד שכנגד!!
20.
המשך הסיפור על הגב...
כ"ז שבט ה׳תשס״ז
כאשר הרב קרינסקי שב למזכירות ביום שלמחרת, לאחר אותו יום שבו נסע עם הרבנית לרופא הנ"ל בבית הרפואה, הרבי קרא לו ושאל אותו "נו, מה הרופא אמר?" (משהו כזה) והרב קרינסקי ענה שהרופא אמר "שצריך ללכת ישר" הרבי אמר לו על זה: "נו, תמיד אני אומר שצריך ללכת בדרך הישר..." (ייתכן שהפרטים לא מדוייקים. סליחה.)
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.