מערכת COL | יום ב' כסלו ה׳תשס״ז 23.11.2006

רוני, טוני ואלווין מצילים נפשות

השבוע ננעל בניו-יורק הכינוס השנתי של שליחי הרבי מליובאוויטש ברחבי תבל. רופיל העשייה של השלוחים נראה דומה למדיי, ועל רקע זה בלט בנוכחותו ובאופי פעילותו השליח הרב רוני פיין ממונטריאול שבקנדה. המנהל שלושה בתי-חב"ד מצליחים – באוניברסיטת מאקגיל ובשתיים משכונותיה של העיר – ולפני יותר מעשר שנים הקים מרכז גמילה הנקרא 'פרוייקט פרייד'. משמעות המילה פרייד היא גאווה או ביטחון עצמי ■ הכתבה המתפרסמת במדור חיים יהודיים שב'שיחת השבוע' מאת ר' זלמן רודרמן ב'כתבה מלאה'
רוני, טוני ואלווין מצילים נפשות
הרב פיין (במרכז) עם עוזריו ג'אקס ופאוול. ניצולים שמצילים
השבוע ננעל בניו-יורק הכינוס השנתי של שליחי הרבי מליובאוויטש ברחבי תבל. יותר משלושת-אלפים מנהיגים יהודים מכל פינות הגלובוס, המעצימים איש את רעהו בעצם מפגשם ולומדים זה מזה רעיונות חדשים.

ערב הכינוס פרסם מרכז השלוחים העולמי רשימה של כשמונים בתי-חב"ד חדשים שעלו על המפה בשנה החולפת. אפשר למצוא ברשימה זוגות צעירים שיצאו לפעול בקוריטיבה שבברזיל, בלאס-וגאס שבנוודה, בקראקה שבפולין, בגיסן שבגרמניה, בפודונג שבסין ובהוי-צ'אי-מין שבווייטנאם. שמונים נקודות-אור נוספות על מפת הנוכחות היהודית בעולם.


שלושה בתי-חב"ד

פרופיל העשייה של השלוחים נראה דומה למדיי: בית-כנסת, מוסדות חינוך, מקווה-טהרה, שיעורי-תורה, חנוכייה מרכזית בכיכר העיר, פעילות הסברה למניעת נישואי-תערובת, ועוד כהנה וכהנה. ההבדלים הם בעיקר בניואנסים שנגזרים משנות ותק של השליח, ממנטליות מקומית וכדומה.

על רקע זה בלט בנוכחותו ובאופי פעילותו השליח הרב רוני פיין ממונטריאול שבקנדה. פיין (41), אב לתשעה, מנהל שלושה בתי-חב"ד מצליחים – באוניברסיטת מאקגיל ובשתיים משכונותיה של העיר – ולפני יותר מעשר שנים הקים מרכז גמילה הנקרא 'פרוייקט פרייד'. משמעות המילה פרייד היא גאווה או ביטחון עצמי. "בשנות פעילותי באוניברסיטה נתקלתי בצעירים יהודים רבים שהתמכרו לסמים ולאלכוהול", סיפר הרב פיין ליהודה צייטלין מהשבועון 'כפר חב"ד'. "לא יכולתי לעצום את עיניי מול התופעה הקשה. הבנתי שמדובר בהצלת נפשות ממש והחלטתי ליטול לידיי את האתגר".


חיבור ההמלצות

ברגע זה מטופלים ב'פרוייקט פרייד' מאה ארבעים ושניים מכורים, כמחציתם יהודים. בהפעלת המכון מסייעים לו ר' טוני ג'אקס ואלווין פאוול, שחור גברתן וחביב. שני האחרונים הם בעצמם מכורים לשעבר, המדברים על כך בגילוי-לב מרשים.

ג'אקס נולד ביוהנסבורג שבדרום-אפריקה, שם הידרדר לסמים קשים. הוא פנה לשליחי חב"ד בעיר, והללו סייעו לו בשלבי הגמילה הראשונים. דרכם יצר קשר מכתבים עם הרבי מליובאוויטש, שהמליץ לו לעבור להתגורר במונטריאול ולעבוד עם הקהילה. "כשנודע לי שהרב פיין מחפש אנשים לצוות שלו, ראיתי בכך הזדמנות פז לחבר את שתי המלצותיו של הרבי. כיום אני מטפל במכורים, ובכל פעם שאני מציל יהודי אני מודה לה' מחדש על חיי שהושבו לי", הוא אומר.


רגע לפני התאבדות

פאוול היה ספורטאי מצטיין במיאמי שבפלורידה, עד שהחל לצרוך חומרים מסוכנים. הוא היה על סף התאבדות, והחליט לנסוע לקנדה ולעשות זאת שם, כדי לחסוך ממשפחתו את הבושה. כמה דקות לפני שמימש את כוונתו מצא עלון של 'פרוייקט פרייד', שצורף לעיתון היומי. העלון עורר בליבו חרטה ותקווה. כעת הוא מסייע להציל אחרים.

"הטיפול שלנו מיישם את שני הקווים המנחים ביהדות", אומר הרב פיין, "סור מרע ועשה טוב. איננו מסתפקים בחילוץ המכורים ממצבם בהווה, אלא מלווים אותם גם אל העתיד, ופוקחים עליהם עין תקופה ארוכה לאחר שנראה כי הם כבר על דרך-המלך".
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.