מערכת COL | יום כ' סיון ה׳תשס״ו 16.06.2006

"יומיים שכולם שבת" - ימי עיון של רבני חב"ד

קהל רב ומגוון, של רבנים ושלוחים חבדי"ם מרחבי הארץ, עלו ובאו לעיר הקודש ירושלים ת"ו, והקדישו יומיים תמימים, להעשיר ולהוסיף ידע וחכמה על ידיעותיהם – ב"הלכות שבת" על כל פרטיהן ודקדוקיהן ■ באוירה שבתית נעימה ננעלו ימי העיון המוצלחים לרבנים בנושא "שבת כהלכה", ביוזמת "בית דין רבני חב"ד" – האגף להשתלמויות ■ לסיפור המלא
רבנים שואלים שאלות את הרב שמחה רבינוביץ

האגף להשתלמויות של ועד רבני חב"ד, בניהולו המוצלח של הרב מנחם מענדל עמאר, שקד זמן רב, והכין תכנית מרתקת, במגוון נושאים בהלכות שבת, במשך שני ימי העיון, הופיעו בפני הרבנים, גדולי תורה, תלמידי חכמים מובהקים, רבנים ומומחים מן השורה הראשונה שידיהם רב להם בהלכות שבת, וריתקו את שומעיהם בנושאי הלכות שבת השונים, תוך שימת לב להתפתחויות הטכנולוגיות בימינו, גם על הצד הארגוני – הגשמי, נתנו צוות המארגנים את מלוא תשומת לבם, והסדר והארגון המופתי ניכר היה בכל פרט.
 
ימי העיון שהתקיימו הפעם ב"בית הארחה" בית וגן בירושלים, נפתחו ביום רביעי ח"י סיון, בשעות לפני צהרים, על ידי הרב מנחם מענדל גלוכובסקי סגן מזכיר בי"ד רבני חב"ד, שקיבל את פני הבאים בברכה, ובדבר מלכות משיחת הרבי נשיא דורנו על הדרישות המוטלות על כל רב בישראל, אשר הזמין את הרב זאב דוב סלונים חבר בי"ד רבני חב"ד ורב מרכז העיר, לשאת דברי פתיחה לימי העיון.
 
כאן מעביר הרב גלוכובסקי את שרביט ההנחיה למנהל האגף להשתלמויות הרב מנחם מענדל עמאר, שבחן ובתבונה רבה מנהל ומנווט את יום העיון על כל מושביו.
 
פתח את שורת השיעורים וההרצאות ליום זה הרב יקותיאל פרקש מו"צ אנ"ש בירושלים ומח"ס "שבת כהלכה" בענין שימוש בכלים חשמליים בשבת לסוגיהם השונים וכל השאלות הקשורות בכך. 

הרב לוי יצחק הלפרין ראש המכון המדעי-טכנולוגי לבעיות הלכה – הרצה משך שעה ארוכה ונתן את היסודות והכלים להבנת הדינים השונים של אמצעי החימום השונים.
 
תם מושב הבוקר, ולאחר תפילת מנחה, ניגש ציבור הרבנים, לארוחת צהריים, בה מתכבד להשמיע דבר תורה הרב שמעון אליטוב רב איזורי מטה בנימין.
 
את ההפסקות הקצרות מנצלים הרבנים לביקור חטוף במכון המדעי-טכנולוגי להלכה, ומקבלים מידע על ההמצאות הטכנולוגיות השונות לפתרון בעיות הלכתיות בעניני שבת שבת ועוד, כשהם מתקבלים בברכה ע"י אנשי המכון התורמים מזמנם לטובת הרבנים.
 
פותח את המושב השני הרב דב טברדוביץ רב ומו"צ בכפר חב"ד ומח"ס הלכתא כרב – שמסכם ומקיף את כללי ופרטי הלכות מוקצה, תוך שהוא מביא חידושים בהלכות  מוקצה מיוסדים על דיוקים נפלאים בדברי שו"ע רבנו.
 
איך מכינים קפה ותה בשבת? שומעים הרבנים שיעור מאת הרב אברהם אלאשווילי  מעורכי המהדורה החדשה של שו"ע אדמוה"ז.
 
אורח נוסף ליום זה הוא הרב שמחה רבינוביץ מחבר הספר המפורסם  "פסקי תשובות" על המשנה ברורה, שמפליא את שומעיו בדיני אמירה לנכרי, כאשר הדברים נאמרים בבהירות רבה.
 
בארוחת הערב, נושא דברי ברכה, הרב שלמה גרבציק רב פיקוד העורף לשעבר, הוא מנצל את דבריו לעורר ע"ד סיוע ועזר למשפחת איידלמן, בעקבות האסון עם פטירת ראש המשפחה הרה"ח ר' יוסף יצחק ע"ה שימי העיון הוקדשו גם לע"נ.
 
כבוד והדר לימי העיון היא ללא ספק הופעתו של אחד מעמודי ההוראה בעל "שמירת שבת כהלכתה" הרב יהושע ישעיה נויבירט אשר למרות גילו המבוגר הטריח עצמו לבוא ולכבד את הרבנים המתכנסים בימי העיון, בשיעור בנושא היולדת בשבת וההלכות הכרוכות בה,  והקהל מאזין לדבריו בקשב רב.

נושא מעניין במיוחד המעסיק מאוד רבנים ושלוחים הוא ללא ספק נושא "הטיפול במקואות בשבת", לנושא נדרש הרב אברהם מיכאל הלפרין רבה של הגבעה הצרפתית בירושלים, חבר בי"ד רבני חב"ד, ובעל מח"ס שו"ת "אמרי הלכה ומנהג", הידוע בין השאר בהתמחותו ונסיונו הרב בתחום המקוואות, בשיעורו סיכם הרב הלכות רבות בנושא, בין השאר עסק שיעורו בחום המקוואות, וגם בשאלה אקטואלית מאוד, מקרה של הפסקת חשמל, איך ניתן לתפעל מקוה במצב כזה.
 
תם יום הראשון המלא והגדוש, והרבנים הולכים לפוש קמעה להכין עצמם ליום השני המלא על כל גדותיו.
 
היום השני של ימי העיון, נפתח בלימוד חסידות בצוותא של חסידישע רבנים עם שלוחי קודש, לאחר טבילה במקוה, שיעור במאמר חסידות על פרשת השיבוע אותו מוסר  הרב חיים שלמה דיסקין רב קהילת חב"ד בקרית אתא.
 
לאחר התפילה וארוחת הבוקר, נפתח מושב הבוקר בדברי פתיחה מאת הרב יצחק יהודה ירוסלבסקי רבה של נחלת הר חב"ד ומזכיר בי"ד רבני חב"ד שמדבר במעלת וחשיבות ימי העיון ובמיוחד בהלכות שבת, סדרת ההרצאות נפתחת בהרצאה מרתקת בנושא "הגדרות הלכתיות ביחס לחולה ופקוח נפש בשבת" – מפיו של הפרופ' הרב אברהם סופר אברהם, מח"ס נשמת אברהם, הרצאתו מלווה בעובדות מעשיות מנסיונו העשיר וידיעותיו הרבות בתחום הרפואה וההלכה, ובהוראות של הלכה למעשה כפי שקיבל מפוסקי דורנו זצ"ל ויבדלחט"א, עימם היה ועודנו בקשר  רציף.
 
המנחה של היום השני לימי העיון, הרב גלוכובסקי, מקבל בברכה את האורח החשוב הרב יצחק יוסף מחבר סדרת הספרים הנודעים "ילקוט יוסף", בנו של הרב עובדיה יוסף שהגיע בלווית כמה מתלמידיו, המרצה בנושא "גדרו של המתברר לשיטת אדמוה"ז", תוך בירור וליבון כל סוגיות בורר, תוך שהוא מצטט מקורות לדבריו כיד ה' הטובה עליו, בתוך דבריו משתף הרב את הקהל בקשרי הידידות של בית הרב יוסף שליט"א עם תורת חב"ד, גדוליה ורבניה.
 
הרצאת מרתקת בנושא "פיקוח נפש בשבת" – מרצה הרב ד"ר מרדכי  הלפרין  – ראש מכון שלזינגר לרפואה ע"פ ההלכה – משך שעה ארוכה חושף הרב הלפרין, עובדות מרתקות של מקרי פיקו"נ שונים, הלבטים וההכרעות של פוסקי הדור, כשהוא נותן לרבנים מבט מרכזי לכל מקרי פיקו"נ בשבת ע"פ הוראות שקיבל מהגרש"ז אויערבך זצ"ל.
 
המושב מסתיים בתפילת מנחה וארוחת צהריים, שם משמיע דברי תורה וברכה, הרב יחיאל גברא רב ביבנה, ולאחר אתנחתא קלה, ציבור הרבנים מתכנס למושב השני והמסיים של ימי העיון.
 
המושב נפתח בהרצאת רב המרכז הרפואי "שערי צדק", הרב משה פלג שסוקר בפני קהל הרבנים את פעילות בית הרפואה תוך שמירה על מקסימום גדרי ההלכה האפשריים, ומשתף את הקהל, בפעילותו הרבנית והציבורית במעגל השנה.
 
כהשלמה לדבריו צופה קהל הרבנית במצגת מענינת בנושא "מערכות הלכה שבתיות בבית הרפואה" על ידי מר דוד רבינוביץ, המתמחה בתחום ומפעיל מערכות אלו בבית הרפואה "שערי צדק", ובמקומות נוספים.
 
קהל הרבנים, זוכה ומתכבד בביקורו של הרב זלמן נחמיה גולדברג חבר בית הדין הרבני הגדול, המלווה את ימי העיון בשנות קיומם, משך שעה ארוכה מאזין הציבור לשיעורו המעמיק של הרב גולדברג בנושא: "גרמא במלאכות שבת", כשהוא עורך השוואות בין גרמא בשבת לגרמא בנושאים שונים בש"ס ופוסקים.
 
ימי העיון נחתמים בהרצאה מעוררת התעניינות של הרב ישראל רוזן ראש מכון "צמת", המציג בפנים הרבנים "חידושים הלכתיים טכנולוגיים בנושא רפואה וביטחון" כשהוא משתמש באמצעי הדגמות והמחשות שונים, הוא מפליא את שומעיו עד להיכן ניתן להגיע עם המצאות טכנולגיות הצמודות לדעת התורה וההלכה.
 
קהל הרבנים שומע דברי סיכום לימי העיון מאת הרב גלוכובסקי הפונה לרבנים להשתמש בידע הרב שרכשו בימי העיון בתפקידיהם הרבניים, הרב גלוכובסקי משתף את הרבנים בתכניות הקיימות וההעתידיות של אגף ההשתלמויות בבית דין רבני חב"ד לתועלתם של הרבנים המבקשים לעלות ולהתקדם בסולם הרבנות.
 
ולסיום קטע מראות קודש של הרבי נשיא דורנו על התפקיד והאחריות של רב ומנהיג קהילה בישראל, הרבנים והשלוחים שבים איש איש לקהילתו עם ידע רב ועשיר בהלכות שבת, בטוחים הם כי כבר בשבת הקרובה יעשו שימוש בידע הרב שצברו, כשהם חבים את תודתם העמוקה לבי"ד רבני חב"ד, העושה ימים כלילות, לבניית תכניות לימודיות לתועלתם של הרבנים.

הוסף תגובה
1 תגובות
1.
יישר כח גדול
כ"א סיון ה׳תשס״ו
שיהיו עוד הרבה ימים עשירי תורה וידע כאלה אשריכם ישראל!!! תודה לכל הרבנים והמרצים מאזין שזכה
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.