מערכת COL | יום י"ב אייר ה׳תשס״ו 10.05.2006

חשיפה: כך נולדה הסיסמא "יחד כל ילדי ישראל"

באסיפת החירום שהתקיימה בכפר-חב"ד גובשו רעיונות שתורגמו למעשים, באמצעות חסידים שעבדו מסביב לשעון ■  הרב ישראל ליבוב ששימש כיו"ר צא"ח והרב נחום כהן ששימש כרכז הפעילות עמדו בראש הפרויקט שהוכתר בהצלחה. "לא אשכח כיצד עלה לי הרעיון של הסיסמא 'יחד כל ילדי ישראל'", מספר ר' נחום ל-COL ■ הרב שמעון בקרמן, אחד הפעילים מספר ל-COL: "היה קשה אומנם, אבל בקשתו של הרבי לא הותירה אותנו אדישים" ■ פרק שני בפרויקט "התהלוכות" שמביא את דברי הימים ההם ■ לסיפור המלא• בפרק הבא: על שיחת-הקודש של הרבי שבת לפני ל"ג בעומר, בה דיבר הרבי על התהלוכות וגם: סיפורם של התהלוכות הראשונות בארץ-הקודש
חשיפה: כך נולדה הסיסמא
• פרק ראשון:
כך החלו תהלוכות ל"ג בעומר בישראל

מאת: צוות כתבי COL
תמונות: ארכיון COL

בסיום הפרק הקודם סופר על אסיפת-החירום שהתקיימה בכפר-חב"ד, בה דנו בהכנות הראשונות לקראת תהלוכות ל"ג בעומר. כל המשתתפים באסיפה ששמעו את הוראתו של הרבי ואת דרישתו - שישתדלו בכל מקום ומקום לקיים תהלוכה - עבדו במרץ רב לאורך כל הימים שלפני ל"ג בעומר.

מכיוון שמדובר בפעם ראשונה בה מתקיימות תהלוכות בארץ-הקודש, הדברים לא בדיוק הגיעו לכלל מעשה. "אנחנו העלנו הצעות, דיברנו וכולי", מספר ל-COL תושב כפר-חב"ד שנכח באסיפה, "אבל לא הגענו לכדי סיכום והזמן החל לדחוק בנו. ידענו שהזמן קצר והמלאכה מרובה".

ההתחלה:
"הכל היה מעורפל"


הרב משה סלונים ע"ה, היה הרוח החיה שמאחורי המפגשים. אך ככל שניסה לעודד ולדרבן, לא נראה משהו ממשי באופק. מנהל בית-חב"ד בהרצליה, הרב ישראל הלפרין שהיה אחד האברכים שנכח אף הוא באסיפה, נכנס באחד הימים אל הרב סלונים ושאל כיצד מתקדמים. כששמע את העובדות הלא-משמחות במיוחד, לא האמין ובו במקום החליט כי הוא נוטל על עצמו את האחריות לפרויקט כבד זה.

הרב שמעון בקרמן מכפר-חב"ד מי שמונה להיות האחראי על גיוס כוח-האדם, מספר בראיון ל-COL: "הכל היה מעורפל. עוד לא ידענו בכלל מה זה תהלוכה וכיצד זה אמור להיות, אבל בקשתו של הרבי - לא נתנה לנו מנוח ועשינו ככל שביכולתינו בכדי שמבצע זה יצא לדרך במהירות האפשרית.

"אני אישית יצאתי לרעננה, מספר ימים לפני תהלוכת ל"ג בעומר וחילקתי פליירים, הדבקתי שלטים בלוחות-המודעות, דיברתי עם ילדים ובני-נוער והוריהם והכל למטרה אחת - שיגיעו לתהלוכה ל"ג בעומר".

איך הם קיבלו את זה?

"לא בצורה פשוטה. זה היה פעם ראשונה שהם שמעו והם לא הבינו מה הקשר לאנשים שגרים בכפר-חב"ד ולבין רעננה... אני לא אשכח כיצד הלכנו לעירייה לבקש אישור לקיום התהלוכה והם הפנו אותנו למשטרה שלא הבנו מאיפה 'נפלנו' להם"...

הסיסמא:
"הרבי הזכיר בשיחה"


בינתיים, פעילים נוספים מאנ"ש בארץ-הקודש יצאו לערים נוספות בכדי להביא לתודעת התושבים את דבר קיום התהלוכה בל"ג בעומר. הרב ישראל לייבוב ע"ה - יושב-ראש 'צעירי-אגודת-חב"ד' באותם ימים ויבדלח"ט הרב נחום כהן מנחלת-הר-חב"ד שהיה אז רכז הפעילות בצא"ח - עמלו רבות על הפרויקט.

הרב כהן חשב רבות על סיסמא מקורית לתהלוכות ל"ג בעומר וימים ספורים לפני קיום התהלוכות, עלה בראשו המשפט הבא: "יחד כל ילדי ישראל". בראיון ל-COL, מספר ר' נחום: "לאחר שנתקבלה ההוראה של הרבי לקיים תהלוכות בכל מקום ומקום, ישבנו במטה 'צעירי-חב"ד' בכפר-חב"ד בכדי לתכנן את התהלוכות בפועל. באחד הימים, דיברנו על-כך שצריך שיהיה סיסמא אחת אחידה שתלווה את כל התהלוכות.

"חשבנו על כל מיני סיסמאות ואז עלה בראשי הסיסמא: 'יחד כל ילדי ישראל'. ברוך-השם הסיסמא נתקבלה על-ידי הרבי, ואף זכתה לעידוד כאשר בשיחתו לפני הילדים בתהלוכה למרגלות 770, הזכיר הרבי מספר פעמים על אודות הסיסמא החדשה".

כיום, יש למעלה ממאתיים וחמישים סניפים של 'צעירי-חב"ד' ברחבי ארץ-הקודש, אבל בתחילת שנות הממי"ם, הפריסה הארצית החב"דית, היתה מצומצמת למדי. כעשרים בתי-חב"ד בלבד היו פזורים ברחבי הארץ, אולם הרב ליבוב ע"ה ויבדלחט"א הרב כהן והרב הלפרין החליטו שהמבצע הזה שנעשה בהוראת הרבי חייב להתבצע בהיקף רחב, ויחד עם זאת - בסדר מופתי.

הלוגיסטיקה:
התגייסות כללית


במקביל לאברכים מרחבי ארץ-הקודש שעבוד ללא הפסקה למען הצלחת תהלוכות ל"ג בעומר בכל מקום ומקום, גוייסו לצורך המבצע כל תלמידי ישיבות חב"ד בארץ, אברכי הכוללים, ואנ"ש בכל אתר. בעזרת אלו הורכבו צוותי הדרכה וארגון בכל אתר ואתר בארץ-הקודש. על כל תהלוכה היה ממונה מקומי, ומעל כל כמה אחראים היה ממונה אזורי. בכל ישיבה מונה בחור שתפקידו היה לארגן ולסדר את כוח-האדם מהישיבה.

הרב בקרמן ממשיך ומספר ל-COL: "אני ושאר חבריי התחלקנו לקבוצות. כל אחד הלך למקום אחר בכדי לארגן שם את תהלוכות ל"ג בעומר. העובדה שהרבי רוצה שהתהלוכות יהיו מוצלחות - נתנה לנו חיזוק אדיר".

במקביל הופקו על-ידי מטה 'צעירי-חב"ד' דפי תדרוך מפורטים המציינים כיצד יש לפעול להצלחת התהלוכה. בדפים אלו הובאו כל הבעיות שיכולות להתעורר, וכן עצות, פתרונות ורעיונות כדי להגביר את האפקטיביות של התהלוכה. בנוסף לדפי התדרוך השונים לא נשכחו גם מנחי הכינוסים, וגם עבורם הוצא חומר עזר מיוחד.

התוכנית שהורמה במהירות הייתה בפריסה כלל ארצית. המשרדים של 'רשת אוהלי יוסיף-יצחק ליובאוויטש' בכפר-חב"ד וממשרדי הרב מאיר פרידמן ב'בית-שז"ר', רחשו ככוורות הומות. משם יצאו הפעילים, שם נערכו הרשימות, דפי התכנון, שלטי סיסמאות וכן סמלים שעוצבו במיוחד עבור הילדים. משם גם יצאו רבבות שקיות שתייה לכל התהלוכות. לפעילים חולקו גם ספחים לרישום שמות ופרטי המשתתפים.

(COL נעזר בהכנת הכתבה ב: 'כפר-חב"ד', 'בית-משיח', 'התקשרות' וראיונות עם הרב נחום כהן והרב שמעון בקרמן) 
הוסף תגובה
8 תגובות
1.
הרב בקרמן
י"ב אייר ה׳תשס״ו
אדם טוב
2.
משרדי ר מאיר פרידמן !!!
י"ב אייר ה׳תשס״ו
בבית שז"ר היה משרדי צא"ח בניהולו של ר מאיר פרידמן שהשקיע את כל כוחו.
3.
התמונה אחרונה במשרד צא"ח כפר חב"ד
י"ב אייר ה׳תשס״ו
התמונה אחרונה במשרד צא"ח כפר חב"ד. כמנהל המשרד היה הר"ר משה זלמנוב שריכז את כל הלוגיסטיקה והקשר עם הסניפים.
4.
תודה ל...
י"ב אייר ה׳תשס״ו
ר מאיר פרידמן ור שמעון ברקמן
5.
תגובה ל - 3
י"ב אייר ה׳תשס״ו
לדעתי אתה טועה משה זלמנוב היה אז מנהל גני חב"ד ברשת.
6.
צא
י"ב אייר ה׳תשס״ו
אז העובדים בצא"ח היו האחים משה וירחמיאל זלמנוב
7.
תשובה לתגובה 5
י"ב אייר ה׳תשס״ו
בשנת תשמ"ב התחיל משה זלמנוב ברשת כמזכיר הרשת ואח"כ כמנהל הגנים.
8.
למה מפרסמים
י"ג אייר ה׳תשס״ו
למה מפרסמים דברים לא מדויקים רצוי לבדוק עם יודעי דבר לפני הפירסום. משה זלמנוב היה בתשמ"ב מזכיר ועוזר למזכיר ועד הכפר הר"ר מרדכי לוין ע"ה.
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.