מערכת COL | יום ה' טבת ה׳תשס״ו 05.01.2006

"ספר הגינס העולמי" קבע: המנורה הגדולה בתבל

אנשי "ספר הגינס העולמי" פנו השנה לצעירי אגודת חב"ד בארצות הברית וביקשו לשלוח צוות מיוחד למדוד את החנוכייה הגדולה המוצבת בשדרה החמישית בחג החנוכה. הצוות מדד בכלי מדידה מקצעויים ונעזר בהמנוף. בסוף קבעו חגיגית: "המנורה הגדולה בעולם". הם גם נתנו תעודה רשמית להרב שמואל בוטמאן ולבנו של האמן העולמי יעקב אגם שעיצב את המנורה. החנוכייה הודלקה מידי ערב ברוב עם.  יצויין, כי דגם של החנוכייה זכה לעמוד בפורמט קטן על שולחנו של הרבי והרבי אישר את תבניתה. הרבי רצה שהמנורה הכי גדולה בעולם תהיה בנו יורק וכשרצו לעשות מנורה גדולה במקום שני ציוה הרבי שהיא תהיה קטנה מהמנורה בנו יורק. המנורה הודלקה בשמן פתילה ואש ומברכים עליה בשם ומלכות. ה"פרסומי ניסא" היה בממדים עולמיים כשמליונים צפו בהדלקה על ידי כלי התקשורת מכל המדינות שצבאו על יד המנורה הגדולה בעולם. תמונות נוספות מה"פרסומי ניסא" הגדול בשדרה החמישית ב'כתבה מלאה'
ראש העיר עם הרב בוטמאן
את המנורה הגדולה בעולם משרתים שלושה מנופים. מנוף אחד מטעם חברת קון עדיסון, ושני מנופים נוספים משני צידי המנורה. המנופים משני צידי המנורה מבטיחים שקהל גדול של מדליקים יוכל לעלות ל"מרומי המנורה" ולהדליק משם. אמר יהודי מצרפת שבא עם קבוצתו להיות נוכח בהדלקה "כשראיתי את המחזה הכי נהדר ששלושה מנופים עם יהודים מתרוממים בבת אחת להדליק את המנורה הגדולה בעולם בשדרה החמישית חשבתי שאני מעופף באויר".

"מוסיף והולך"

מה שנתוסף השנה, ובאופן של "מוסיף והולך" הוא קהל הגדול מכל שככבות העם היהודי שבא ועמד,כל ערב, לרבות יום גשום, לחזות ולהיות חלק מההסטוריה היהודית, גאון יעקב וגאון ישראל. באו גם קבוצות שלימות של תיירים מכל העולם להיות נוכח בשעת הדלקת המנורה.

"מנורת העתיד"

לפני הדלקת המנורה הדגיש הרב שמואל מנחם מענדל בוטמאן, מנהל צעירי אגודת חב"ד המרכזית, את דברי הרבי שכל יום צריכים להתחזק יותר וללמוד לקח מנרות החג להיות מוסיפים והולכים."הרבי גם מלמד אותנו שכשאנחנו מסתכלים על המנורה שכל יהודי מברך לא נראה אותה כמנורת העבר רק כמנורת העתיד –המנורה בבית המקדש שתודלק בבוא הגאולה תיכף ומיד ממש". הרב בוטמאן גם העלה על נס המסר של נרות החנוכה למצבנו בעולם. "המנורה מלמדת אותנו לקח דורות, החשמונאים לא ניהלו משא ומתן עם הטרוריסטים ומתתיהו ובניו צועקים שגם אנחנו לא ננהל משא ומתן עם הטרוריסטים" אמר בפאטוס למחיאת כפיים סוערות של ההמון הנאסף, "ומי שעשה ניסים לאבותינו 'בימים ההם' יעשה ניסים גם לנו 'בזמן הזה' ".

"צר לי שאבא לא הספיק לראות את זה"

ראש עיריית נו יורק מרדכי (מייקל) בלומברג שבאמצע ימי החנוכה נכנס לקדנציה השניה של כהונתו והיה עסוק "מעל לראש" עם הכנות קדחניות לאירועי החגיגה הקשורים לזה, עזב את כל מלאכתו ובא להדליק המנורה הגדולה בתבל. "זה אירוע שאני לא יכול להחמיץ" אמר. ראש עיריית נו יורק. "צר לי שאבא שלי לא הספיק לראות את זה" אמר בערגה. ראש עיריית נו יורק דיבר על הפעולות הנשגבות שעושים אנשי חב"ד בעולם ועל היחס החם שיש לו עם תושבי קראון הייטס, "ואני רוצה להודות לידידי הרב בוטמאן על הזמנתו ועל ידידותו".

ה"ספיקר" של האסמבלי של מדינת נו יורק, והאדם השני בהנהגת מדינת יורק, שלדון סילבר הדליק את המנורה בחום אופייני ואמר אמר שבתור אדם אורטודוקסי צריך שני דברים כשהוא נוסע למדינות העולם מנין ואוכל כשר, "ואנשי חב"ד מספקים לי את זה".

"ישראל צריכה לעשות 'מה שצריך' לחסל את הטרור ואמריקה תעמוד לצידה"

קהל אלפים גדש את כל רחבת המנורה מכל צדדיה בהדלקת נר השמיני. תזמורת חיה ומנגנים חישמלו עוד יותר את אווירת החג. גם חולקו לביבות חמות לכבוד החג. הסנטור היהודי טשארלס שומער עלה במנוף קון עדיסון יחד עם הרב בוטמאן לפסגת המנורה, ומשם השמיע הסנטור נאום חוצב בהנוגע להמצב בעולם. בהמשך דבריו אמר: "ישראל צריכה לעשות 'מה שצריך' לחסל את הטרור ואמריקה תעמוד לצידה". קהל האלפים ענה לו במחיאות כפיים סוערות ונמשכות.

האווירה החגיגית והגאון יעקב וגאון ישראל שהורגשו על ידי המנורה הגדולה היו נפלאים והמבקרים לא פסקו לספר על החויה המיוחדת במינה לה זכו .אמר יהודי רגיש "אני בא כל ערב ואינני יכול להרשות לעצמי לא להיות נוכח במעמד קידוש השם כזה.

קידוש שם שמים בממדים עולמיים

גם ראו השנה ענין של "מוסיף והולך" בפרסומי ניסא של המנורה. לא רק שכלי התקשורת העולמיים האלקטרוניים הטלויזיה והראדיו הירבו לדווח עליה אלא גם מקורות חדשים של אתרי ההון כמו גוגל ו"מוני וואטש" המדווחים על הבורסה ועל כספים והון דיווחן, ובגדול, על המנורה. "כנראה שהם מעוניים במניות שרק עולות" אמר יהודי שנוכח בההדלקת המנורה.

הרב בוטמאן הודה לקון עדיסון ולעיריית נו יורק והדגיש את הזכות הגדול לקחת חלק בהפצת אור הקדושה ואור המנורה שמאירה את חשכת הגלות, ואורותיה יקבלו-פנים את אורו של משיח כשהרבי יוציא אותנו מהגלות תיכף ומיד ממש.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.