מערכת COL | יום כ"ו חשוון ה׳תשס״ו 28.11.2005

"חב"ד נותנת דוגמא לכל העם היהודי"

כאלפיים וחמש מאות שלוחי הרבי הפועלים בכל רחבי תבל התאספו ביום ראשון בערב למעמד המרשים ה'בנקאט' החגיגי שנעל את כינוס השלוחים העולמי. האולם הגדול והמפואר של מלון 'הילטון' במנהטן היה מלא עד אפס מקום בשלוחי הרבי, ידידים ותומכים שבאו על מנת להצדיע למפעל השליחות של הרבי, ולעמוד מקרוב אחר התפתחות מוסדות תנועת חב"ד בעולם. את המשא המרכזי בערב נשא ד"ר אלן דרשוביץ' עורך דין אמריקני נודע, מומחה בעל שם עולמי במשפט פלילי ופרופסור למשפטים באוניברסיטת הרווארד. הוא סיפר כי מספר ימים לפני הכינוס פנו אליו מהעיתון 'ניו יורק טיימס' ושאלו אותו מדוע הוא הולך לדבר באירוע של חב"ד, שהוא עצמו לא כל-כך מסכים עם כל עמדותיהם ודעותיהם. "בחב"ד לא מבקשים ממך להסכים עם כל עמדותיהם. חב"ד נותנת דוגמה לכל העם היהודי, ללא חיפוש אחר הבעיות, הם מחפשים את הצד השווה - המאחד את כל העם היהודי". דיווח מלא ב'כתבה מלאה' וגלריית תמונות של ישראל ברדוגו ב'כתבה מלאה' לצפייה בגלריות נוספות מהבנקאט לחצן כאן: 1, 2, 3, 4
ד"ר אלן דרשוביץ' נושא דברים בערב ההצדעה

את שרביט ההנחיה נטל מנהל הכינוס איש ה'מרכז לענייני חינוך' הרב משה קוטלרסקי שלאחר דברי ברכה קצרים מזמין את הקהל הרב לנגן יחד את הניגון "צמאה לך נפשי" בליווי וידאו של הרבי. "אבא אחד לכולנו ובכוחו אנו פועלים, הוא הנותן לנו את הכוחות להביא את אור התורה והחסידות לעם היהודי בתפוצות", אומר הרב קוטלרסקי ומזמין את הרב שמואל אזימוב יו"ר צעירי-אגודת-חב"ד בפאריז, לקרוא את פרקו של הרבי, פרק ק"ד בתהילים להצלחת השליחות ולכל המצטרך לשלוחים בגשמיות וברוחניות. אחריו מוזמן הרב משה הבלין ראש ישיבות 'תומכי-תמימים' בקריית גת ורב העיר לקרוא את פרקה של הרבנית ע"ה בתהילים.

הרב ישראל-לייב רזניק שליח חב"ד בפלנטיישן, קליפורניה בנו של לארי רזניק ע"ה שנפטר לאחרונה לאחר מחלה, ושזכה לדבר ב'בנאקט' שנעל את כינוס השלוחים העולמי בשנת תשס"ד, נשא דברי תורה, וסיפר על היחסים של אביו עם הרבי.


בתוך 15 שנה: מ-4 שלוחים ל-300

הנואם המרכזי של הערב הוא הרב בער'ל לאזאר השליח הראשי ורבה של רוסיה, המייצג 300 שלוחים הפועלים במדינות חבר העמים. הרב לאזאר סיפר כי לפני 15 שנה מנתה משפחת השלוחים במדינות חבר העמים 4 שלוחים בלבד: משפחות הרב שמואל קמינצקי, הרב בער'ל לאזאר, הרב משה מוסקוביץ', והרב מנחם מענדל פעווזנר. כאשר הגיעו השלוחים לכינוס השלוחים הורה הרבי שלא להציגם כשלוחים במדינות חבר העמים לבל יבולע להם, ומתוך דאגה ליהדות רוסיה. "חמש עשרה שנה חלפו מאז, וכיום אני עומד בראש צבא של 300 שלוחים", מכריז הרב לאזאר בהתרגשות, "שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה", הוא מברך בקול.

הרב לאזאר סיפר כי בשנת 1991 בעת שהיתה המהפכה ונפילת הקומוניסטים, שהה הרב לאזאר עם משפחתו בניו יורק, ובמוסקבה נערך קעמפ 'גן ישראל' בהשתתפות עשרות ילדים. הרב לאזאר הכניס פתק לרבי ושאל האם לחזור למוסקבה והאם לסגור בנתיים את הקעמפ. תשובת הרבי היתה ברורה: לפלא שאלתם, וה' יצליחם. הרב לאזאר התארגן לחזרה עם בני משפחתו לרוסיה. המטוס היה ריק מאנשים, אך הם ידעו שבאם הרבי שולח אותם חזרה – לא יאונה להם כל רע... עוד ציין הרב לאזאר כי "המסירות נפש של האדמו"ר הריי"צ נ"ע וחסידיו בימי השלטון הקומוניסטי עוזרים לנו עד היום".

הפסקה קצרה בערב ההצדעה מנוצלת לשיחה בין השלוחים ותומכיהם, לשיחת רעים בין השלוחים, ולהחלפת רעיונות ותוכניות להמשך עבודת השליחות. האורות באולם כבים ועל המסכים הגדולים מוקרן הסרט החדש של חברת JEM שהופק במיוחד לכינוס "ONE". הסרט עוסק בהתגייסות של שלוחי חב"ד בתאילנד, בניו אורלינס ובטקסס. המצלמה עוקבת אחר עבודת הקודש של שלוחי חב"ד בתאילנד בחיפוש אחר ישראליים שנהרגו באסון הצונמי, ובסיוע לנפגעי האסון, ואחר הסיוע של שלוחי חב"ד בניו אורלינס ובטקסס שהתגייסו בהספקת מזון ותרופות לנפגעי האסונות.


מסדר הנוכחות הבינלאומי של שלוחי חב"ד בעולם

כעת מגיע הרגע המרגש של הכינוס - מסדר הנוכחות הבינלאומי של שלוחי חב"ד בעולם. הרב קוטלרסקי מכריז כי בשנה הקרובה יצאו 25 שלוחים חדשים במימון קרן ראהר למסור שיעורים ברחבי העולם, במסגרת פרוייקט 'חברותא' של ה'מרכז לעניני חינוך'. הפרוייקט פועל בהצלחה ב-160 נקודות על פני הגלובוס בהצלחה רבה.

מעמד ה'ראל קאל' מחולק ליבשות כדור הארץ ולמדינות על פי סדר הא"ב. בזה אחר זה קורא הרב קוטלרסקי את שמות המדינות בהם פועלים שלוחי חב"ד, תוך שהוא משלב באנקודות מעיינות על חיי השליחות והפעילות במקומות אלו. כשמכריז הרב קוטלרסקי את 400 השלוחים הפועלים בישראל, נעמד הקהל כולו על הרגליים ופוצח בשירת "עוצו עצה ותופר דברו דבר ולא יקום"...

הרב קוטלרסקי מונה את צרפת (160 שלוחים), קנדה (168 שלוחים), רוסיה (134 שלוחים), ועוד. בהמשך הוא עובר למנות את המדינות בארה"ב בהם פועלים שלוחי חב"ד: 188 שלוחים בקליפורניה, 137 שלוחים בפלורידה, 75 שלוחים בניו ג'רסי, ומעל הכל: 254 שלוחים בניו-יורק. ה'ראל קאל' מלווה בתמונות ומצגת על הפעילות במקום ותמונות השליח ובני משפחתו.

בהמשך פונה הרב קוטלרסקי ומזמין את השלוחים שנשלחו בתקופות שנים מסויימות לעמוד על רגליהם, החל משמות ה-40 ועד שנת 2005. בחמש שנים האחרונות יצאו בשליחות מאות אברכים צעירים הנעמדים על רגליהם וזוכים למחיאות כפיים ולעידוד מהקהל. בסיום, פוצח הקהל בריקודי שמחה הנמשכים שעה ארוכה.


"חב"ד נותנת דוגמא לכל העם היהודי"

את המשא המרכזי מוזמן לשאת ד"ר אלן דרשוביץ' מהמשפטנים המובילים בעולם, ואשר חיבר מספר ספרים בתחום המשפט. דרשוביץ' מספר על פגישתו עם הרבי לפני 35 שנים ועל הקשר שנרקם בינו לבין הרבי בשנים שלאחר מכן. הוא מציין בהתרגשות את "האנרגיות והחום" שהוא מרגיש בערב זה. הוא מספר כי מספר ימים לפני הכינוס פנו אליו מהעיתון 'ניו יורק טיימס' ושאלו אותו מדוע הוא הולך לדבר באירוע של חב"ד, שהוא עצמו לא כל-כך מסכים עם כל עמדותיהם ודעותיהם. הוא מספר כי הסביר להם שבחב"ד לא מבקשים ממך להסכים עם כל עמדותיהם. "חב"ד נותנת דוגמה לכל העם היהודי, ללא חיפוש אחר הבעיות" הוא אומר, "הם מחפשים את הצד השווה - המאחד את כל העם היהודי".

"לפני מספר שנים כשבאו שלוחים צעירים וביקשו לפתוח בית חב"ד במכללת "הארוורד" חשבתי שהדבר הוא בלתי אפשרי, אך לאחר שהם הגיעו נוכחתי לראות את ההתלהבות של השלוחים שבזמן קצר פעלו רבות ונצורות. בסעודות שבת משתתפים כ-400 סטודנטים שביקשו לברוח מכל דבר של 'אידשקייט', ודווקא כאן הם מתקרבים ליהדות. חב"ד מסוגלת בכל השמחה לפעול רבות ונצורות: "אוי" הם הופכים ל"ג'וי" (שמחה)". מר דרשוביץ' שיבח בחום את פעילות חב"ד בקמפוסים בארה"ב וקרא להמשיך בהפצת אור התורה והחסידות.


השלוחים הצעירים מרגשים את האורחים

לקראת סיום הערב, מוזמנים "צעירי השלוחים" – ילדי השלוחים הפועלים לצד הוריהם במסירות נפש בכל רחבי העולם להופיע בפני הקהל הרב. השליח הצעיר שמוליק לברטוב מאוסטון, טקסס נושא דברים מרגשים ומודה בקול נרגש לאביו על "שעוזר לי לעזור לך, ולהיות שותף לפעילותיך", ומודה לאביו, בשמם של אחיו, השלוחים הצעירים, על הזכות שנפלה בחלקם להיות בכינוס השלוחים העולמי. שמוליק וחבריו הצעירים שרים שיר מיוחד בפני הקהל, המבטא את אושרם של ילדי השלוחים ואת פעילותיהם המיוחדות.

תם ונשלם ערב ההצדעה החגיגי לשלוחי חב"ד בעולם. ערב שכולו הוקרה, הצדעה, הערכה לצבא השלוחים הגדול ההולך המפיץ את דרכו של הרבי "ביתר שאת" גם לאחר ג' בתמוז. צבא שמתעצם וגדל מיום ליום, אינו מביט ימין ושמאל וכל כולו חדור בנקודה העיקרית והשליחות האחרונה שהטיל עלינו הרבי: "להכין את העולם כולו לקבלת פני משיח צדקנו".

הוסף תגובה
2 תגובות
1.
איני יודע ,,
כ"ו חשוון ה׳תשס״ו
אני לא יודע מי הוא משיח אבל מי שרואה כינוס כזו , מודה ויודה שהרבי חי ,,, כוחו חי ,וכן זכותו יגן עלינו להבא ביתר שאת ויתר עז וכפלים לתשויה
2.
סילוף חמור
כ"ו חשוון ה׳תשס״ו
לידיעת הרב לאזאר (משכתב ההיסטוריה )הרב גרוזמן למעלה מחמש עשרה שנים בשליחות ברוסיה
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.