מערכת COL | יום ב' תשרי ה׳תשפ״ד 17.09.2023

טילים באמצע התפילה: שלוחים מספרים על ימי החג באוקראינה

בחרקוב נמלטו למרחב מוגן באמצע התפילה, בקייב חגגו במלון הכי יוקרתי בעיר, באודסה התגבשו ליומיים שלא יישכחו ובז'פרוז'ה הגיעו קרוב לחמש מאות יהודים לתפילות | יהודי אוקראינה חגגו ראש השנה, בפעם השנייה, בצל המלחמה הבלתי פוסקת | שלוחי הרבי מספרים
טילים באמצע התפילה: שלוחים מספרים על ימי החג באוקראינה
תמונות: באדיבות המצלמים

הקהילות היהודיות באוקראינה ציינו את ראש השנה - בפעם השנייה ברציפות, תחת המלחמה הבלתי פוסקת. התיאורים מרבני הקהילות מלמדים על מאמץ עילאי לנהל את שגרת החג בצל המלחמה.

"החג עבר עלינו באווירה מיוחדת מאוד", מספר הרב משה מוסקוביץ, רב העיר חרקוב ושליח הרבי, "ביום הראשון, במהלך תפילת 'שמונה עשרה' של שחרית, נפלו ארבע טילים בסמיכות מקום. 

"היה רעש גדול. נמלטנו במהירות למרחב המוגן וכעבור מספר דקות שבנו לתפילות. בלילה השני של ראש השנה, נפלו שוב פעם ארבע טילים, הפעם בשעה 12:30 בלילה. היום, בתקיעת שופר, בית הכנסת היה ממש מלא, כמו בשנים הטובים, עם שש מאות יהודים. מספר שיא". 

באודסה, הקהילה היהודית התגבשה ליומיים מרוממים במיוחד. "חגגנו את סעודות החג, מאה ושמונים יהודים, במלון מרכזי בעיר, היה ממש מדהים", מספר שליח הרבי ורב העיר ודרום אוקראינה, הרב אברהם וולף, "לא היה מקום להיכנס מרוב עומס, פשוט ניסי ניסים, כאילו אין מלחמה. גם בבית הכנסת הגיעו מאות יהודים לכל תפילות החג". 


ההיערכות לחג בקהילת קדם קייב בראשות השליח הרב פנחס וישצקי


בעיר הגרעין האוקראינית, ז'פרוז'ה, הגיעו קרוב לחמש מאות יהודים לבית הכנסת המרכזי. "אנחנו עדיין תחת הרושם הגדול של החג", מספר רב העיר ושליח הרבי הרב נחום ערנטרוי, "כל התפילות עברו באופן רגוע יחסי, למעט כמה אזעקות". 

בקהילת קדם בקייב, חגגו יהודי הקהילה יחד עם השליח הרב פנחס וישצקי. התפילות וארוחות החג נערכו במלון הכי יוקרתי בקייב, וזאת במטרה לעודד את יהודי הקהילה, לאחר שנה וחצי של מצב מלחמה.

גם בשאר הערים, עדכנו רבני הקהילות היהודיות על מצב רגוע יחסית במהלך ימי ראש השנה. בסעודות החג הקהילותיות, הוכנו מבעוד מועד צלחות אישיות עם סימני החג: ראש של דג, רימון, ותפוח בדבש. 

עשרות הקהילות קיבלו בערב החג משלוחי ענק, עמוסים במזון ומארזים מיוחדים לחג, ששוגרו על ידי הרשת היהודית האוקראינית JRNU, המלווים את פעילות הקהילות היהודיות ושלוחי חב"ד לאורך כל ימות השנה. במשלוחים המיוחדים צורפו גם לוחות שנה מרהיבים, עלוני הסברה על החגים ושלל אביזרי עזר לפעילות החגים.

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.