שניאור דייטש | יום כ"א אדר ה׳תשפ״ג 14.03.2023

אושר בקריאה ראשונה: חוק הנבצרות ופסקת ההתגברות

מליאת הכנסת אישרה אמש בקריאה ראשונה את חוק הנבצרות, וחוק השפיטה | החוק כולל את פסקת ההתגברות ואת הגבלת בג"ץ מלפסול חוקים
אושר בקריאה ראשונה: חוק הנבצרות ופסקת ההתגברות
ההצבעה אמש במליאת הכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)

מליאת הכנסת אישרה אמש בקריאה ראשונה את חוק הנבצרות: 61 ח”כים תמכו בהצעה ו-51 התנגדו לה.

מליאת הכנסת אישרה גם את חוק השפיטה, בקריאה ראשונה וברוב של 61 תומכים מול 52 מתנגדים. החוק כולל את פסקת ההתגברות ואת הגבלת בג"ץ מלפסול גם חוקים רגילים שאינם חוקי יסוד.

ביום רביעי צפויים לאשר בוועדה להכנה לקריאה שנייה ושלישית את "חוק דרעי 2", כדי לאפשר את שובו של יו"ר ש"ס לכהונת שר בממשלה. ההצבעה צפויה להיות ביום שני הבא.

בלטה היעדרותו של ח”כ יולי אדלשטיין שהתקזז עם ח”כ שירן השכל מהמחנה הממלכתי.

ההצבעה אמש במליאת הכנסת:

 

חוק הנבצרות

ההצעה קובעת כי ראש הממשלה יצא לנבצרות אך ורק על רקע אי מסוגלות פיזית או נפשית. קביעת הנבצרות תיעשה על ידי הודעה של ראש הממשלה ליו”ר הכנסת או על ידי הודעה של הממשלה ברוב של 75%, שתידרש לאישור מליאת הכנסת ברוב של 90 חברי כנסת.

בנוסף על פי ההצעה בית משפט, לרבות בית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק, לא ידון בבקשה להכריז על נבצרות ראש הממשלה או לאשרה וכי החלטה או צו של בית משפט כאמור יהיו חסרי סמכות ונעדרי תוקף.

ח”כ אופיר כץ הציג את ההצעה ואמר: “להוציא ראש ממשלה לנבצרות לא מטעמי בריאות זה סטארטאפ משפטי ישראלי שלא קיים בשום מדינה. למה? כדי שיהיה לנו מנוף על נתניהו שאנחנו לא מצליחים לנצח בקלפי. אנחנו לא ניתן לכם באמצעות החברים המשפטיים שלכם לבצע הפיכה במדינת ישראל. אזרחי ישראל לא בחרו ביועצת המשפטית שתחליט מי יהיה פה ראש הממשלה ותזרוק לפח את פתקי הבחירות שלהם, היא לא השריף של המדינה.”

ח”כ עודד פורר מישראל היום הגיב: “החוק הזה לא צריך להיות חוק נבצרות ראש הממשלה אלא חוק הפראנואידים, חוק הפראנויה. אני לא מצליח להבין את הפראנויה שלכם. פעם אחת לא קרה שהכריזו על נבצרות מעבר לאירוע שבו ראש הממשלה המנוח אריאל שרון נכנס לתרדמת. אני מנסה להבין מה הפראנויה. כשאני מסתכל איך מתנהל ראש הממשלה בחודשיים וחצי האחרונים, בדבר אחד אני בטוח, הוא חייב ללכת הביתה”.

כזכור, פורסם כי היועמשי"ת לממשלה שקלה להכריז על נבצרות ראש הממשלה, מה שהוכחש על ידה נמרצות מאוחר יותר. לגבי ההתערבות של ראש הממשלה בענייני הרפורמה המשפטית, הורתה היועצת המשפטית לממשלה כי הוא מנוע מלעסוק בנושא בשל החשש ל"ניגוד עניינים" בשל המשפט המתנהל נגדו.

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.