מערכת COL | יום כ"ה אדר ב ה׳תשפ״ב 28.03.2022

התחנה הבאה: השלוחים בפולין קלטו 1000 פליטים מאוקראינה

בדרך לארץ, יותר מאלף פליטים יהודים מחרקוב ומאריופול, נהנים מרגעי מנוחה, מזון חם ומיטה מוצעת לצד מגוון הרצאות ופעילות יהודית, טיפול רפואי ובירוקרטיה, במלון מיוחד ששכר עבורם השלוחים בפולין הסמוכה
התחנה הבאה: השלוחים בפולין קלטו 1000 פליטים מאוקראינה
צילום: הפדרציה של הקהילות היהודיות באוקראינה

יותר מאלף פליטים יהודים מאוקראינה שחצו את הגבול לפולין בשבועיים האחרונים מחרקוב ומאריופול, שתי הערים שהפכו לשתי הנקודות האזרחיות המופגזות ביותר, הועברו אחרי מסע מפרך למלון הילטון במרכז וורשה - והם נהנים מרגעים של מנוחה, אוכל חם ומיטה מוצעת לצד מגוון של הרצאות ופעילות יהודית, טיפול רפואי ובירוקרטיה לקראת עלייתם ארצה.

המלון נשכר למען פליטי המלחמה בידי "פדרציית הקהילות היהודיות באוקראינה" בשיתוף עם חב"ד בפולין. "מדובר באנשים שנמלטו מלב התופת, כשחלקם שהו במקלטים במשך שבועיים, שכבו מתחת להריסות או סבלו מרעב וצמא בשל ניתוקם מהעולם שבחוץ ולכן אנו משקיעים את מירב המאמצים שיעזרו בשיקומם", אומרים בפדרציה.

סבטלנה קוגן שנמלטה עם בני משפחתה סיפרה כי "המלון הוא המקום הראשון שבו אנחנו יכולים לנוח ולעכל מה עברנו בחודש האחרון עד שנמלטנו מהבית. חיינו ברמה גבוהה ופתאום העיר שלנו הפכה למקום שסיוט לגור בו, עם הפצצות בלתי פוסקות, הרס והרג. נדדנו במשך 48 שעות בקור וברעב ואני שמחה שכיהודים יש לנו את המקום הזה שבו אנחנו יכולים לחשוב על העתיד בצרוה רגועה".

אנה אלכסנדרוביץ' ממריופול, שהגיעה עם בתה בת ה-6 אל המלון אחרי שהבעל נשאר מאחור בגלל חוק הגיוס המקומי האוסר על בני פחות מ-60 לצאת את המדינה, הוסיפה: "עברנו טירוף במשך שבועיים עד שהצלחנו לצאת במסדרון הומניטארי. אני שמחה לתת כאן לביתי שקט ואוכל טוב, עם פעילות יהודית ופיקוח של אנשי רפואה. זה ממש לא מובן מאליו".

כאמור במהלך השבועיים האחרונים עברו כ-1,000 יהודים מאוקראינה דרך המלון, ושוכנו בו ללא כל עלות מצידם.

הפליטים הגיעו עם מזוודה או שתיים שאליהן אספו מעט ביגוד וחפצים חשובים וחלקם אף הגיעו עם בעלי החיים שלהם.

לצד המנוחה שניתנת להם, מי מהם שרוצה משתתף גם בהרצאות, בסעודות השבת ובתפילות במניין הנערכות במתחם המלון שלש פעמים ביום.

השליח הרב מאיר סטמבלר, יו"ר "פדרציית הקהילות היהודית" באוקראינה: "גם בתוך ים השכול והכאב, אנחנו מנסים לתת מעט מזור לנפשם של הפליטים. אני שמח ששכרנו עבורם את המלון ומודה לכל המסייעים במלאכה. מנחמת אותי העובדה שמרבית הפליטים שהגיעו לנציגות שלנו בפולין יעלו לארץ הקודש ואני שמח על הזכות שלנו לסייע בעניין של 'ושבו בנים לגבולם', בתקווה ובאמונה שבקרוב ממש נעלה כולנו לישראל בגאולה השלימה"

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.