COL | יום ט"ז שבט ה׳תשפ״ב 18.01.2022

אבל בחב"ד: בכפר חב"ד נפטר הרה"ח הרב טוביה פלס ע"ה

ברוך דיין האמת: בכאב גדול ובצער רב מתקבלת הבוקר הידיעה המעציבה על פטירתו של הרה"ת ר' טוביה פלס מכפר חב"ד • זכה לעסוק ללא הרף בהפצת המעיינות, יזם והתמסר עשרות שנים להוצאת ה"דבר מלכות" וקיבל קירובים גדולים מהרבי • בן 73 בפטירתו • צפו בשידור חי ממסע ההלוויה 
אבל בחב

בכאב גדול ובצער רב מתקבלת הבוקר (ג') הידיעה המעציבה על פטירתו של הרה"ת ר' טוביה פלס מכפר חב"ד.

הרב פלס שנולד בשנת תש"ח, זכה לעסוק ללא הרף בהפצת המעיינות, יזם והתמסר עשרות שנים להוצאת ה"דבר מלכות" וקיבל קירובים גדולים מהרבי. בשנת תש"ל נסע לשנת ה'קבוצה' ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית בחצר הרבי ב-770, אותה סיים לאחר תשעה באב. 

לשידור חי מההלוויה:

בשבת חזון תש"ל, בעת מלחמת ההתשה, שהה ר' טוביה אצל הרבי. במהלך ההתוועדות בשבת הורה לו הרבי, שכשהוא מגיע לארץ, החל מט"ו באב, יעבור בכל החזיתות, מתעלת סואץ ועד לרמת הגולן, וימסור להם בשם הרבי כי הוא מאחל ומברכם בהצלחה רבה. הרבי נתן לו בקבוק 'משקה' לחלק לחיילים לאמירת 'לחיים', ואף הורה לו לחלק להם תפילין תמורת תשלום סמלי של לירה אחת.

הרבי נתן לו הוראות נוספות כיצד לבצע את השליחות: עליו לקחת שניים או שלושה חסידים מאנ"ש ששירתו בצה"ל. להשתדל לבקר את החיילים כשהם לבושים במדי הצבא. הרבי הוסיף כי כל הוצאות הסיבוב כולל חלוקת התפילין יהיו על חשבונו הפרטי, וכדאי לסיים קודם לחודש אלול.

כשהגיע לארץ פנו צעירי חב"ד ויצרו קשר עם קצין בדרגת אלוף שהעניק רשיונות כניסה למחנות והבסיסים שבגבולות, וכן אישר את לבישת המדים. יחד עם ר' טוביה הצטרפו ר' זושא וילימובסקי ר' זאב קסלמן ור' שמעון בקרמן. 

לאחר יומיים של פעילות כתב ר' זושא דו"ח לרבי בו ציין כי נמכרו כבר 58 זוגות תפילין במחיר סמלי והחיילים נתנו צדקה בסך של 12 לירות. את הכסף שלח לרבי וציין שאלו מחיילי צה"ל. במשך עשרות שנים מקיים ר' טוביה התוועדות חסידית בביתו מידי שנה במוצאי יום הכיפורים. ההתוועדות הפכה למסורת ובעבר היו מתוועדים עד לאור הבוקר ואז היו נוסעים לרבי לחג הסוכות.

בפורים תשמ"ט ניגש הרב יהודה לייב גרונר לר' טוביה, ומסר לו שהרבי ביקש שייכנס אליו אחרי תפילת מנחה. במהלך אותה יחידות, דיבר הרבי בכאב רב ובסגנון חריף מאד על פעילות שעשה מישהו מאנ"ש באותה תקופה בענין פרסום זהותו של משיח באופן שגרם לרבי עוגמת נפש, והרבי נתן לו שליחות מיוחדת למסור לאותו אחד. לקראת סוף היחידות, ר' טוביה אמר לרבי, כי הוא מקווה שהפעולות שנעשות דרכו אינן גורמות עגמת נפש. בתגובה חייך הרבי ואמר תוך תנועה עם היד, כי "אתה הינך איתי, בין שאתה רוצה ובין שאתה לא רוצה, ויש נחת רוח רב".

בשבת פרשת ויחי תנש"א, דיבר הרבי דברים מיוחדים בדבר מעלתם של בני ישראל ויצא חוצץ נגד כאלו שדברו בגנותם של ישראל. לאחר שהשיחה הוגהה ויצאה לציבור החליט פלס להפיץ אותה בקנה מידה עולמי, דבר שהיה חסר עד אז בהפצת השיחות של הרבי שהגיעו לקהל מצומצם יחסית.

ההפצה הפכה לקבועה, כאשר בכל שבוע התפרסמה השיחה המוגהת של הרבי מהשבוע האחרון. בתחילה יצאה החוברת בפורמט צילום של השיחה שהודפסה בשבועון כפר חב"ד בשם "דבר מלכות". עם הזמן התרחבה המתכונת והקונטרס הכיל בנוסף לליקוט השבועי גם אגרות קודש מובחרים.

הקבצים התקבלו באהדה רבה ברחבי העולם, ומידי שבוע הודפסו בעשרות אלפי עותקים ותפוצתם הייתה ברוב היישובים בארץ. שלושה חודשים לאחר שהחלה ההפצה ונחלה הצלחה אדירה, בחול המועד פסח התקיים בבני ברק כנס פעילים של מפיצי החוברות, שם סיפר בפני המשתתפים את העידודים הבלתי פוסקים מהרבי על הפצת השיחות.

את גליון י"ב של קובץ ה'דבר מלכות' הרבי חילק בעצמו לחסידים.\

(תולדות חייו מתוך 'חב"דפדיה')

הותיר אחריו את יבדלח"ט רעייתו מרת רבקה תחי',

וילדיו:

השליח הרב שלמה פלס, כפר חב"ד
הגב' אסתר פקטור, כפר חב"ד
ר' שמואל פלס, מיאמי
ר' יוסף פלס, כפר חב"ד
לייזר פלס
השליחה הגב' חנה איידלקאפ, מונטנגרו
השליח הרב מוישי פלס, אשקלון 
השליחה הגב' דבורה זיגמן, ירושלים
השליח הרב לוי פלס, אשקלון
השליח הרב מענדי פלס, מודיעין
השליחה הגב' חיה מרילוס, שוויץ
השליח הרב ישראליק פלס, נהריה

  

 מסע ההלווייה ייצא בשעה 11:30 מביתו רחוב דבר מלכות 10 בכפר חב"ד, ימשיך בשעה 2:00 בצהריים מבית ההלוויות שמגר ומשם לחלקת חב"ד בהר הזיתים, שם ייטמן.

ברוך דיין האמת.

 

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.